Vlasy v dobré kondici

30. 3. 2010
Vlasy v dobré kondici
Pohyb, cvičení a plavání, tedy aktivity, které prospívají našemu tělu, nemusí mít nutně pozitivní vliv na naše vlasy. Co dělat, aby se neničily, a jak si je udržet ve formě za všech okolností?

Vlasy a vlasová pokožka mají přirozenou schopnost zachovat si rovnováhu. Díky tomu jsou zdravé a lesklé, netrpí lupy či svěděním. Pokud na ně ale několikrát týdně začne působit pot, čepice, slaná či chlorovaná voda, je tato rovnováha narušena a hrozí poškození. Pokud k tomu přidáme stylingové přípravky s obsahem alkoholu, trpí vlasy ještě víc. Něco jiného je samozřejmě péče u mužů a žen. Zatímco pánům postačí po každé aktivitě vlasy opláchnout teplou vodou, dámy to se svými obvykle delšími prameny nemají tak snadné. Jak docílit, aby vlasy vypadaly skvěle i bez každodenního mytí a náročné úpravy?


Po sauně

Sauna má na náš organismus velmi pozitivní vliv, neošetřené vlasy, zejména pokud jsou odbarvované či prodloužené, však mohou trpět. Na druhou stranu působení tepla a vláhy napomáhá cirkulaci krve a odvodu toxinů z pokožky a pomáhá rovněž omezit běžné problémy vlasové pokožky, jako je nadměrná suchost, tvorba lupů nebo zvýšená produkce mazu. Saunový efekt lze navíc můžete využít ve svůj prospěch. „I v salonech se po aplikaci masek někdy zákaznice posadí pod tzv. Hair Spa, což je jakási „vlasová sauna“ s teplem a vlhkostí, která otevírá vlasovou strukturu a umožní pečujícím látkám proniknout dovnitř. Díky tomu se jejich regenerační účinky násobí.

Doporučuji tedy před saunováním vlasy šetrně umýt šamponem, na který jste zvyklí, a pak nanést příslušnou masku, která bude po celou dobu saunování působit. Poté vlasy důkladně opláchněte a následně upravte jako obvykle,“ radí vlasový odborník. Jinou variantu představuje použití nevymývacího kondicionéru, který naneste zejména na sušší konce vlasů. Ručník namočte do teplé vody, vyždímejte ho a zabalte do něj hlavu. Po sauně ho sundejte a vlasy studeným vzduchem vysušte. Pokud prameny vlhkem krepatí, použijte uhlazující sérum na silikonové bázi nebo lehký olej ve spreji, ještě než vejdete do sauny. Pokryjí vlas ochranným filmem a zabrání, aby do něj pronikla vlhkost. Následně stačí vlasy už jen opláchnout a upravit tak, jak jste zvyklí.

Po plavání

Chlorovaná voda, ať už doma nebo v bazénu, obsahuje stejnou látku -chlorid sodný, pouze v rozdílné koncentraci. Je sice bez bakterií, zato může negativně ovlivnit kvalitu vlasů. Chlor je totiž zbavuje vláhy a schopnosti si ji udržet, následkem toho jsou extrémně suché vlasy. „Nejlepší prevencí je samozřejmě koupací čepice. Možná nevypadá moc sexy, zaručuje však účinnou ochranu před chlorem a dalšími chemikáliemi z bazénu,“ říká kadeřník. Další možnost představuje namočení vlasů pitnou vodou nebo použití kondicionéru s vysokým obsahem silikonů (klasického nebo nevymývacího), a to ještě předtím, než skočíte do bazénu.

Vlasy tak pohltí méně škodlivých chemikálií. Pomáhá také speciální šampon pro plavce s vysokým obsahem tiosulfátu, který rozpouští chlor a zabraňuje oxidaci vlasů. Hned po plavání vlasy opláchněte čistou vodou, poté vlasy jemně umyjte šamponem. „Na vlasy po plavání v bazénu jsou skvělé tzv. sluneční přípravky, např. SP Sun od Welly, které kromě narušení vlasů UV zářením a slanou vodou účinně řeší i následky působení vody chlorované. Šampon After Sun jemně odstraní z vlasů zbytky chloru, kondicionér poskytuje znatelnou hebkost a výbornou rozčesatelnost,“ radí Jiří Špilar. Pokud voda změnila barvu vašich vlasů, což se stává zejména u blondýn, rozpusťte 6-8 aspirinů ve velké sklenici teplé vody, opláchněte jí vlasy a nechte působit 10-15 minut.

Nazelenalý nádech vlasů odstraní také pomerančový džus, citronová šťáva nebo lžíce jedlé sody smíchaná se šamponem. „Vlasy bývají po delším pobytu ve vodě nabobtnalé a struktura je velmi náchylná k mechanickému poškození, takže po plavání vlasy nedrhněte ručníkem, ale jen zabalte do turbanu, který šetrně odstraní přebytečnou vodu. Mokré vlasy nečešte. Pokud ano, pouze hřebenem se širokými zuby,“ upozorňuje vlasový odborník, který v případě, že je voda vaším druhým domovem, radí vsadit na kvalitní střih, jenž nevyžaduje zdlouhavé fénování či úpravu. „V chladném počasí rozhodně není dobré odcházet z plavání s nedostatečně vysušenými vlasy, nejenže bychom nastydli, ale vlasy by mohly namrznout, což by vedlo k lámání a ztrátě lesku,“ doplňuje Jiří Špilar.

Foto: profimedia.cz„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Šéf má na vás přehnané nároky, ale už se s ním kvůli tomu nepouštíte do křížku. Díky pozitivnímu přístupu se zlepšují vztahy na pracovišti s kolegy a nadřízený může jenom obdivně zírat!…