VLASY? VLASY!

5. 4. 2000
Co vše je možné a občas i nemožné udělat s vlastními vlasy nám píše Tereza.
Hustou, lesklou, mámivě vonící hřívu, kterou bych nonšalantně pohazovala kolem svůdného obličeje, vlasy dlouhé nejlépe do pasu a pokud možno té nejmódnější barvy.

VLASY? VLASY!

Už v dobách, kdy mou příslušnost k rodu ženskému nejviditelněji dokazovala pouze přípona -ová, kdy o dvořících se mi chlapcích jsem mohla jen snít, bylo mou touhou mít nádherné kadeře. Hustou, lesklou, mámivě vonící hřívu, kterou bych nonšalantně pohazovala kolem svůdného obličeje, vlasy dlouhé nejlépe do pasu a pokud možno té nejmódnější barvy. Však jsem to také četla ve veškeré dostupné literatuře na téma mezilidských vztahů (zhltla jsem haldu dívčích románků stařičkou Červenou knihovnou počínaje) " milostným pohledem patřil na kaskádu krásných vlasů, rámujících její něžnou tvářičku. Svými prsty hladil tu něžnou záplavu, která jak svatozář zvýrazňovala pohled milovaných mandlových očí?"
Bohužel, ač na kanapi s knížkou jsem byla jednou žena-vamp, příště unesená princezna, v civilním životě jsem byla zoufalec s neustále mne zrazujícím tělem. Marně jsem bojovala s knižními vábničkami, tvrdá skutečnost byla úplně jiná. Vlasů jsem měla tenkrát dost, což o to, ale protože jsem si je často myla a sveřepě odmítala jiný účes než rozpuštěné volně dolů plihnoucí cáry "to za stavu bezvětří, či rozcuchané křoví s jedním vykukujícím okem" za sebemenšího větříku, nevyvolávala moje hlava u nejbližšího okolí žádné obdivné povzdechy.
Nenajde se ženská, která by byla s přirozeným stavem a barvou svého nejvyššího obrostu spokojená. Já, jakožto dívka od přírody kudrnatá, jsem netoužila po ničem jiném, než po hladkých splývaných vlasech. Něco, jako mají Japonky. A tak jsem donutila maminku, aby mi vlasy žehlila. Daly jsme na stůl deku, já na ni vlasy, a zoufalá maminka je opatrně narovnávala. V tanečních jsem pak měla krásné dlouhé vlasy, které se kolem mne pak při polce točily jak sedačky na kolotoči. Ano, jednou jsem byla spokojená, viděla jsem ten nádherně závistivý pohled svých vrstevnic, měla jsem totiž něco úúúúúúúplně jiného. Příští večer však byl debaklový,  protože nesnáším nošení deštníků (já každý hned ztratím) a cestou do Repre hrozně lilo, mé nažehlené vlasy zmokly. Do sálu jsem vcházela jak čerstvě se vynořivší mořská víla, ale po krátké chvíli, kdy kudrny uschly, jsem konkurovala ženám kmene Papuánců. Jeden čas se podobnému účesu říkalo Angela Davisová podle známé černošské bojovnice, která měla díky vlasům hlavu velikosti mlýnského kola. Já tenkrát taky, drahé přítelkyně, já tenkrát taky.
Když se tak na sebe dívám pohledem vzpomínek, vidím dlouhé vychrtlé stvoření, na němž žádné maminkou našité volánky nedokázaly vyvolat dojem něžných dívčích tvarů, kloubnatá kolena, dlouhá chodidla v příšerných nízkých lodičkách (měřila jsem bosá 176 cm, všechny holky byly o potřebných deset čísel menší), to vše halené příšernou lví hřívou. Díky bohu, mně to tenkrát vůbec nevadilo, podle hesla "která ho neukecá, ta ho nemá", jsem tanečníky zaplavovala svou vyřídilkou. Huba mi opravdu jela a musím uznat, že to bylo asi jediné, co kluky ke mně mohlo přitahovat. Se mnou se bavili a nemuseli ztrémovaně myslet na to, jak a kam kterou nohu právě klást. Klátili jsme se spolu spokojeně sálem, občas i za spolupráce rytmu a já si vůbec nevšímala zoufalých pohledů své maminky.
Dalším šokem bylo, když jsem se rozhodla pro změnu barvy. Jestli jsem snad četla o "ohnivé záplavě, rozprostírající se na bílých polštářích" nevím, ale rozhodně jsem se rozhodla opravdu pro barvu nejžhavější. Pamatuji si, že když jsem pak po provedené proceduře vyhlížela spokojeně maminku z okna a ještě na ni hrdě zavolala: "Mami, to je krása, viď?", tak se nejprve dokonale proměnila v Lotovu ženu, aby v následujícím okamžiku udělala čelem vzad a zmizela z ulice. Vrátila se až pozdě večer, kdy já už ležela v posteli a svou žhavou lávu jsem měla opravdu na polštáři. Maminka mi jen řekla: "Pokud budeš mít tohle na hlavě, tak se ke mně nehlaš!" Musím uznat, že druhý den jsem byla ve škole nejvyhledávanější dívkou. Kdyby mi narostla uprostřed těla třetí ruka, nebyla bych nápadnější. Měla jsem barvu nejžhavějšího období Báry Basikové. Ovšem, Dámy, nezapomeňte, že já byla dívkou v dobách, kdy  jak říká můj syn "kvetlo kamenné uhlí" Ale stejně jsem na to byla pyšná a vydržela jsem až do konce týdne. Pak jsme s maminkou na moji hlavu sveřepě patlaly všechny možné tmavé odstíny, které se nám podařilo sehnat. V pondělí jsem odešla s hlavou barvy běžně lidské.
Pochopitelně jsem procházela i obdobími zvýšené péče o vlasy. Dokázala jsem si na hlavu dát s dobrým úmyslem největší zhůvěřilosti. Vzpomínám, jak mi při jiné příležitosti, sice vlasů se zrovna netýkajících, řekl jeden hodný pan doktor: "maminko, příroda je neskutečně silná, ta přežije i vaši péči" (to bylo v prvých dnech mého mateřství, kdy jsem se snažila konat dobro svému dítěti). Příroda vydržela opravdu všechno; když jsem jednou skoro přišla o vlasy, protože jsem chtěla být nááááádherně blond, něco jako slavná Marilyn, tak se prostě všechno co neodpadlo ostříhalo, a já excelovala v ulicích s blonďatou hlavou na ježka. A víte, že mi to tenkrát docela slušelo?
Teď je středobodem mého zájmu lichotivá barva meruněk. Světlounká měděná, barva ještě panenských hliněných květináčků, ve kterých mám vedle počítače tužky. Tak ta by se mi teď líbila. Jéje. Ale, máte-li vlasy původem tmavé, místy díky životním stressům šedé, současně však převážně blond, je těžké najít značku, jejíž patličky by vytvořily ten jediný, pravý, neodolatelný odstín. A tak neustále experimentuji.
Začíná jaro, mužům se kalí zrak touhou (já vím, že to tak není, ale zní to hezky, ne?) a my bychom potřebovaly, aby, až odhodíme kabáty, bundy, tlusté svetry, aby naše tváře, ramena, naše výstřihy - byly lemovány krásnými a zdravými vlasy, nejlépe přesně takovými, jaké má ta "mizerná modelka v televizní reklamě".
CO S TÍM UDĚLÁME, MÉ DÁMY?

VAŠE TEREZA

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Do práce se vám po prodlouženém víkendu vůbec nechce, ale nemusíte mít obavy, že se něco pokazí. Budete excelovat a prosazovat své parádní myšlenky. Jste nad věcí, víte, kdy máte přestat a…

Nejčtenější články

Doporučujeme