Vliv menopauzy na pleť? Připravte se na akné, chloupky i stařecké skvrny | Foto: iStock

Foto: iStock

Vliv menopauzy na pleť? Připravte se na akné, chloupky i stařecké skvrny

Některé ženy menopauzu téměř nepocítí, většině z nás ale dokáže pěkně znepříjemnit život. Podepisuje se na mnoha aspektech našeho života včetně krásy. Jakou neplechu dokáže zanechat na pleti a jak s tím bojovat?

Povolenější a tenčí pleť

V prvních pěti letech menopauzy může žena ztratit přibližně 30 % kolagenu pokožky, což způsobí ztrátu pevnosti a přispívá k rozvoji vrásek. Proces stárnutí se tím ale bohužel nezastaví, v následujících letech ženy ztrácejí rok co rok dvě procenta kolagenu. Čas bohužel nezastavíte, ale můžete ho alespoň zpomalit. A to tak, že se budete vyhýbat přímému slunečnímu záření, používat kvalitní opalovací krémy a kosmetiku s ochrannými faktory a také s obsahem retinolu nebo peptidů.

Co je to menopauza? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Akné u dospělých

Zvýšená převaha androgenů ve srovnání s hormonem estrogenem může způsobit, že se vám zase objeví pupínky, a to zejména podél čelisti. K pupínkům se mohou přidat i skvrny. Hormony mohou zvýšit produkci kožního mazu, protože proces stárnutí zpomaluje schopnost naší pokožky zbavit se starých kožních buněk a nahradit je novými. Naštěstí je tento druh akné dobře léčitelný, stačí se poradit s dermatologem a nechat si předepsat léčbu přímo na tělo.

Pokračování 3 / 5

Stařecké skvrny

Celý život vaši pokožku ničí sluneční záření, smog a další znečištění. Jak se se zvyšujícím se věkem vaše pleť ztenčuje, odhalují se problémy schované pod povrchem a hnědé skvrny jsou viditelnější. Jak jim předejít? Opakování je matka moudrosti, a tak i když už to bylo řečeno tisíckrát, řekněme si to znovu – opalovací krém a produkty s ochrannými faktory jsou tou správnou cestou. Je-li už pozdě a tmavé skvrny se vám vyskytly, poraďte se s dermatologem. Ten vám může předepsat bělicí krémy, podstoupit můžete také laserové terapie.

Pokračování 4 / 5

Chloupky v obličeji

Nová rovnováha mezi testosteronem a estrogenem může také způsobit vývoj silnějších chloupků na obličeji, zejména pod bradou, kolem čelisti a nad horním rtem. Pokud se rozhodnete je odstranit, máte více možností. Zasáhnout můžete sama doma, stačí vzít do ruky pinzetu. Je ale pravděpodobné, že vás bude věčné odstraňování nechtěných chloupků brzy otravovat, proto můžete přistoupit k radikálnějšímu zásahu a nechat si „vousy“ odstranit laserem, takže už znovu neporostou. Zeptejte se také svého dermatologa na krémy na redukci chloupků na předpis.

Pokračování 5 / 5

Suchá a křehká pokožka

Suchá a napjatá pleť se sníženou elasticitou a odolností je známkou ztráty lipidů, které zajišťovaly rozklad vnějších vrstev pleti a zvýšenou schopnost udržet vodu v pleti. V takové situaci se zaměřte na ceramidy! Aplikace produktů s obsahem ceramidů zlepšuje funkci kožní bariéry, postupně pomáhá doplnit a obnovit úroveň lipidů, zvýšit hydrataci a stimulovat další syntézu lipidů, což přispívá k posílení ochranné bariéry pokožky. Při výběru hydratačních krémů je tedy dobré vybírat přípravky obsahující ceramidy. Ty zajistí dlouhodobou hydrataci.

Doporučujeme

Články odjinud