Vnímejte svoje tělo! Trenérka Zuzka Bičíková radí, jak nejlépe zapojit pohyb a relaxaci do života

28. 7. 2014
Vnímejte svoje tělo! Trenérka Zuzka Bičíková radí, jak nejlépe zapojit pohyb a relaxaci do života
Aby se vám podařilo dostat svá kila pod kontrolu, musíte zapojit pohyb a naučit se relaxovat. Jak na to, jsem se zeptala Zuzky Bičíkové, která byla hlavním garantem přes pohyb v soutěži pořádané časopisem Dieta - Hubneme do plavek.

„Se Zuzkou jsem se seznámila před několika lety. Od té doby je kromě trenérky i mojí kamarádkou. A byla to ona, kdo mě tehdy nadchnul pro cvičení. Někdy to šlo ztěžka, jindy s velkou radostí a odhodláním. Zrovna teď, v létě, mám pocit, že bych se chtěla rozeběhnout, prostě být venku a hýbat se. Když Zuzka svedla na cestu pohybu mě a nadchla našich 7 statečných, třeba se jí to povede i s vámi," říká Petra Lamschová, šéfredaktorka časopisu Dieta.

Jak přesvědčit člověka sportem nepolíbeného, aby začal sportovat?

Přesvědčování nefunguje. Motivace musí vždycky vycházet z člověka samotného. Myslím si, že spousta lidí nesportuje, protože pohyb berou jako nutnost nebo něco, co by měli dělat. Už odmala to máme nastavené tak, že vše, co se dělat „musí“, nás většinou nebaví. O to více se tomu vyhýbáme a hledáme výmluvy a důvody, proč to nejde. Proto nemá smysl někoho přesvědčovat, aby sportoval. Důležité je inspirovat, ale netlačit. Správnou motivaci poznáte tak, že se začnete o pohyb zajímat a začnete krok za krokem pro danou věc žít. Až najednou zjistíte, že jste těch kroků ušli celkem dost a vlastně žijete jinak.

Proč je pro nás pohyb tak důležitý?

Důvodů je mnoho. Pokud budu ale svoji odpověď mířit na širokou veřejnost, tak vidím smysl zejména v proudění energie v těle. Díky správnému pohybu se v těle nastartují ozdravné procesy. Náš organismus se začne čistit a uvolňovat nahromaděné toxiny, které se projevují zatuhnutím a bolestí určitých částí těla či ukládáním a hromaděním tuků.

Čím mám začít? Pořídit si sportovní oblečení, permanentku a jít do toho?

Nejdůležitějším krokem je uvědomit si svoji motivaci a to, co od pohybu očekávám – jednoduše si vytyčit svůj cíl. Potom, když vím, kam směřuji, se zamyslet nad tím, kdo nebo kde by mi mohli k tomuto cíli pomoci. Na základě vlastního rozhodnutí už stačí jen vydat se na cestu. Ohledně kupování sportovních potřeb a permanentek bych se držela trochu zpátky, než se ujistíte o tom, že jste našli ten správný směr.

A jak začít vnímat své tělo?

To je dlouhá a systematická práce na sobě. Nelze ji urychlit ani přeskočit o pár kapitol. Při cvičení se postupuje směrem zevnitř ven, což znamená, že je potřeba nejprve pochopit a aktivovat tělesné jádro a funkci páteře na základě dechových cvičení. Postupně nechat probublávat změny do periferií na povrch těla. Tato proměna je pomalá, ale stálá a trvalá. Nejde o to, jít dvakrát týdně na trénink s trenérem a dostat tam do těla, ale o to, každý den si na sebe najít aspoň 20 minut.

Co můžu svému tělu dovolit a co dovolí ono mně?

Velmi důležité je respektovat hlasy svého těla. Dříve či později nám vždy dá najevo, jak se k němu chováme. Naše tělo je opravdu zrcadlem nás samých a somatizují se na něm všechny naše vnitřní problémy, které vyústí do bolestí hlavy, zad, tlaků, obezity, a to vše pak propuká v nemoci. Nemoci jsou tak již následkem toho, že jsme své tělo nevnímali, když nám vysílalo signály, které jsme nerespektovali a bez povšimnutí je přecházeli. Tělo nám může dovolit jen tolik, kolik energie, zájmu a času jsme do něj investovali.

Když mě něco bolí, lze to sportem napravit?

Pokud zvolím pohyb jako lék, tak ano. Správným pohybem se dají odstranit následky našeho špatného zacházení s tělem, jako jsou bolesti, tenze nebo napětí. Dokážeme jím vyladit i psychiku.

Jak přejít z nicnedělání až k závislosti na hýbání se?

Každá závislost je špatná, včetně té na pohybu, protože pak už nebereme pohyb jako radost a přirozenost, ale jako drogu, kterou musíme mít. Poslední dobou k nám chodí spousta mladých mužů, kteří se denně honí za nějakým sportem. Sice jim to krátkodobě vyčistí hlavu, ale dlouhodobě jsou vyčerpaní. Když se jich ptám, proč tam chodí, dozvídám se, že je to vlastně ani moc nebaví, ale že to je taková povinnost vůči ostatním a že prý něco dělat musejí. To je ale špatná motivace. Takový člověk je totiž pak ještě víc v nepohodě a čas, který by mu měl přinášet energii, radost a zdraví, mu přináší vyčerpání, únavu a bolesti všeho možného. Důležité je uvědomit si, že pohyb není vždycky o výkonu. Je v něm možné hledat i vnitřní klid a je třeba jej začít dávkovat s ohledem na potřeby těla.

Jaký zvolit pohyb?

Hlavně takový, který má pro mě smysl, cítím se při něm dobře, baví mě a těším se na něj.

Jak bys pohyb rozdělila ty?

Já ho dělím na čtyři základní druhy, které střídám podle nálady a potřeby. Jako první a nejdůležitější je pro mne pohyb rozvíjející vnímání mého těla, který je hodně založen na dechových technikách, aktivitě tělesného jádra, redukci napětí a správném držení těla. Druhým pohybem je aerobní aktivita, kam počítám veškerý cyklický pohyb – chůzi, běh, kolo nebo třeba plavání. Třetí je posilovací pohyb a nějaký dynamický trénink na fyzičku a čtvrtý je pohyb pro radost, kdy člověk naplní svůj pohár endorfinů, jako jsou různé sportovní hry nebo tanec. Prostě něco, co děláte i dvě hodiny v kuse a při čem se cítíte maximálně správně.

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S dobrou náladou se probouzíte také v neděli. Už v posteli se mazlíte a plánujete úžasný den. Nechcete si ho zkazit stereotypními pracemi ani hádkami. Dneska vás nic nerozhází, a kdyby se…

Nejčtenější články

Doporučujeme