Rozčilují vás bílé, nažloutlé či šedé mapy na plochách, které jsou v častém styku s vodou? Zatočte s nimi.
Mnozí z nás – včetně mě – s vodním kamenem svádějí zatím marný boj. Osobně se ho vůbec nemůžu zbavit na lemu vnitřní strany toalety. Tak snad budu konečně úspěšná: Hodlám totiž otestovat všechno, co jsem o tomhle úklidovém záškodníkovi zjistila. Nejčastěji se vodní kámen zachytává na různých plochách v koupelně – třeba na kachlíčkách, vodovodních bateriích, vanách, sprchách nebo v kuchyni, např. na spotřebičích typu rychlovarná konvice. Které babské rady na vodní kámen prý fungují?
Kyselina citronová
Je méně agresivní než ocet, takže valnou většinu materiálů neponičí. Osvědčuje se na čištění pračky (tady se dají použít i různé odvápňovací tablety), varných konvic, toalety, vaniček ve sprchách. Můžete na místo nasypat prášek, nebo v případě spotřebičů spustit program s vodou.
Ocet
Bezvadně se osvědčuje hlavně při práci s vodním kamenem v rychlovarné konvici (uveďte ho do varu). Můžete ho ředit s vodou, ale také nemusíte. Jen pozor, ocet se nesnese s žulou nebo mramorem – rozruší totiž jejich povrch. Pozor i při čištění plastu nebo gumových částí. Dobře tedy zvažte, z čeho máte třeba kuchyňskou desku. S octem dobře pročistíte také zanesenou žehličku – ponořte do něj ale jen a pouze onu špinavou plošku s otvory, nebo ji otřete hadříkem nasáklým octem. Dovnitř spotřebiče se ocet dostat nesmí. Ocet se dá využít i při čištění myčky.
Pozor, ocet se nesnese s žulou nebo mramorem – rozruší totiž jejich povrch.
Zubní pasta
Tahle fluoridem nadupaná hmota snadno, s použitím kartáčku, pronikne do zákrut, malých skulin, kde se zuby nehty vodní kámen drží.
Toaletní bomby
Jedlá soda, kyselina citronová, ale taky oblíbená kola, jsou údajně tou pravou volbou pro záchodové mísy, ve kterých se nemůžete zbavit kamene. Ideální je nechat přípravky působit pár hodin a pak dočistit štětkou.
Zlaté rady
- V drogeriích se vždycky poohlédněte po takových produktech, které jsou přímo určené na materiál, který hodláte čistit.
- Určitě neplatí, že je nutné místo drhnout co nejdrsnějšími houbičkami – ve výsledku se možná kamene zbavíte, ale plochu jistojistě poškrábete. Pracujte s měkkým materiálem – utěrkami z mikrovlákna nebo jemnějšími houbičkami.
- Když spatříte mokro třeba na vodovodní baterii, nerezovém dřezu nebo prosklené stěně ve sprše, setřete místa dříve než později, a to dosucha. Je lepší problému předcházet.
S čím máte tu čest?
Jak už bylo zmíněno, jde o usazeninu nejčastěji bílé či šedavé barvy, která vzniká usazováním minerálů z vody. Čím tvrdší vodu doma máte, tím spíše budete kámen řešit.
"Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 9/24"
Text: kač