Vojtěch Dyk, Tomáš Klus či Divadlo Bolka Polívky míří Mezi ploty

Vojtěch Dyk, Tomáš Klus či Divadlo Bolka Polívky míří Mezi ploty

K přelomu jara a léta už tradičně patří festival Mezi ploty, který otevírá brány Psychiatrické nemocnice Bohnice a propojuje tak svět nemocných se světem za plotem. Na festivalu se můžete těšit na hvězdy jako jsou Xindl X, Horkýže Slíže, Mňága a Žďorp, Sto zvířat, Lenka Dusilová nebo Studio Ypsilon.

K poslednímu květnovému víkendu už prakticky neodmyslitelně patří festival Mezi ploty, který areál Psychiatrické nemocnice Bohnice na dva dny promění v Mekku milovníků skvělé muziky a divadla. Přesně tak to bude i letos, kdy se na 14 festivalových scénách představí více než 120 kapel, interpretů a divadelních souborů.

Festival je tradičně multižánrový, a pro jednodušší orientaci jej proto organizátoři rozdělili na několik programových zón, z nichž každá oslovuje trochu jinou skupinu návštěvníků.

Mimořádně nabitá bude letos hlavní hudební scéna Central Park, která dokáže zaujmout drtivou většinu posluchačů. Přijedou na ni někteří z nejpopulárnějších českých a slovenských muzikantů, a to zdaleka nejen z vod mainstreamu.

K největším hvězdám bude nepochybně patřit Vojtěch Dyk, na své si ale přijdou i milovníci rocku. Po desetileté pauze se totiž na festival znovu přiřítí divoká slovenská punk-rocková kapela Horkýže Slíže. A ze Slovenska do Central Parku zamíří také pop-rocková skupina No Name, která se v Bohnicích poprvé představila loni a atmosféra její členy natolik nadchla, že neváhali s návratem.

Dalším esem hlavní scény bude mnoha cenami ověnčený písničkář Ondřej Ládek, známý spíše jako Xindl X. Na festival nepochybně patří již díky svým skvělým textům, které se někdy dotýkají zákoutí lidské duše a jindy zase s břitkým humorem reagují na aktuální témata. Z říše hiphopu a rapu pak na největší festivalovou stage dorazí hned dvě průkopnické, ale dnes již kultovní formace: Prago Union a PSH.

Zahrají také Mňága a Žďorp, kteří hráli už na prvním ročníku v roce 1992 a letos svým vystoupením na hlavním pódiu celou akci zahájí. Další stálicí je kapela Sto zvířat, bez které si Mezi ploty vůbec nelze představit.

Scéna Central Park ovšem rozhodně není celý festival. Pro Ploty je charakteristická zejména velká a barevná Rodinná zóna, která není jen „doprovodnou aktivitou“, nýbrž stěžejní součástí programu. Bude plná divadelních pohádek, tvůrčích dílen a soutěží pro nejmladší návštěvníky a současně nabídne muziku, která oslovuje jak děti, tak jejich rodiče.

Především se sem vydá kapela Kašpárek v rohlíku, jejíž bejbypank se stal synonymem mezigenerační zábavy. Zajímavý příspěvek do rodinné zábavy zajistí taky uskupení Poletíme?, jež se samo zařazuje jako „original banjo punk future jazz band“.

Z loutkových divadel se tu můžeme těšit například na soubor Buchty a loutky, nositele divadelní poetiky, která do světa marionet dokáže vlákat děti i dospělé, nebo na Studio Damúza, které představí své pojetí starobylé legendy o Golemovi.

Návštěvníci v areálu najdou taky Alternativní zónu, určenou milovníkům nezávislé muziky a osobitých tvůrců. Tady je stálicí duo Michala Pavlíčka s Monikou Načevou, jejichž vzájemná spolupráce se klene od prvního Moničina alba Možnosti tu sou… až po to zatím poslední Na svahu.

Přijede výjimečná punková písničkářka Nikola Muchová alias Mucha, proslulá kromě jiných věcí svým lehce sžíravým vztahem k mužům, matkám a hipsterům. A konečně v této zóně vystoupí Lenka Dusilová, šestinásobná držitelka hudební ceny Anděl.

Celý program festivalu hledejte na www.meziploty.cz.

Doporučujeme

Články odjinud