Vše o seriálu: On je žena

14. 2. 2005
Vše o seriálu: On je žena
Ivana Chýlková jako šarmantní žena, či zajímavý muž? Nový rodinný seriál Václava Vorlíčka. Motto: Nedaří se Vám život? Začněte žít jiný. Seriál je o tom, že i nemožné je jednoduše možné.

NĚCO O SERIÁLU.. Autor scénáře Jan Eisner příběh opřel o deset hlavních postav. Dvojroli má Ivana Chýlková jako Zina Maxová alias Zoran Zahálka, přezdívaný Zorro. A Pavel Řezníček, který hraje dvojčata Břéťu Rybníka i Martina Kabáta. (Vysvětlení různých příjmení: Kabát je umělecký pseudonym. Martin Kabát je totiž šéfredaktor bulvárního deníku Tajfun.) Děj všech dílů seriálu je rozehrán mezi bytem a domem, v němž bydlí Zina s dcerou Erikou, praštěná kamarádka Ziny - recesistka Agáta, manželé Šubákovi, a budovou komerční televize H2O, kde pracují Zinina dcera Erika jako vedoucí vydání v redakci zpravodajství, Kaprálek, řečený Kapr, její šéf a Břéťa Rybník, Leo a Sabina, moderátoři. Ve vyprávění má své místo i noblesní restaurace Harmonia. Nápad, který celý seriál rozhýbe, přinese Agáta. Herečka Zina přišla v divadle i o poslední roli, kterou měla v představení pro děti, a zároveň v redakci zpravodajství vyhlásili konkurz na moderátora Večerních novin, protože moderátor Rybník emigroval na ostrov Shimboo. Agáta je z těch, kteří si umí dát dvě a dvě dohromady. Pánský obličej, který Zině nalíčí, a Zinin herecký talent k tomu je tak přesvědčivý, že Zina alias Zoran Zahálka bez nejmenšího kiksu nastartuje kariéru moderátora. Agáta se cítí odstrčená a Zina ji vezme do TV H2O jako svou osobní maskérku. To Agáta chtěla, dostat se do centra dění.

Zinina nová identita pořádně zamíchá zaběhanými vztahy. Uchovat Zininu proměnu v tajnosti před babičkou Žofií a dcerou Erikou se dlouho nepodaří. Pochopitelně, obě jsou vnímavé, ale mají i tolik pudu sebezáchovy, aby pochopily, že prozrazení by znamenalo i pro ně katastrofu. A hrají hru, která změní skoro všechno spolu se Zinou. Erika je přistižena s vlastní matkou Zoranem a musejí začít předstírat, že jsou milenci. Moderátor Leo Rohan se cítí být Zahálkou intenzivně přitahován. Nedokáže si to vysvětlit, protože doposud se svou orientací neměl problémy. Sabina nerozumí tomu, proč k ní Leo v citech ochladl. Toho využije Kaprálek, kterému se u Sabiny otvírají nečekané možnosti.

Žárlivostí je zmítán i Štefan Šubák, který svou „múzu“ Zinu sice platonicky, ale o to vytrvaleji miluje. A jeho žena Danuše mu pochopitelně vehementně zakazuje k Zině a Erice chodit spravovat domácí spotřebiče. Zejména teď, když v jejím bytě bydlí pan Zahálka, to ztrácí smysl. Všechno to popletené lidské hemžení se snaží vyfotit a rozplést paparazzi Žluva z bulváru Tajfun. Chce odevzdat svému šéfredaktorovi Kabátovi prvotřídní práci, kompromitující úlovky. Díky jeho fotografiím se Kabát potká s Erikou. A zamiluje se. Jenže Erika si není nikdy jistá, se kterým z dvojčat právě mluví, jestli s Břéťou nebo s Martinem. Až když Kabát z lásky opustí Erikou opovrhované bulvární noviny, zdá se, že Erika uvěřila, že to s láskou k ní myslí vážně. Ale nejen Erika se zamilovala. I její matka podléhá Leovi. Jenže jako Zahálka? To přece nejde. Tak Agáta vymyslí Zinu, sestru Zorana. Leo se uklidní, že s ním je všechno ok a vztah ke krásné Zině konečně může propuknout ve vší intenzitě. Mohl by, kdyby se ovšem nevynořily další nečekané překážky: babička Žofie, která mezitím vlivem různých náhod vyšplhala v TV H2O až na post konzultantky ředitele, řeší další krizi nedostatku moderátorů pro Večerní noviny a dostane jedinečný nápad. Vytvořit světový unikát - moderátorskou sourozeneckou dvojici Zorana a Ziny! Zdá se, že tohle už Zina nezvládne, ale ….

Postavy, které v seriálu uvidíme: Rodina: ŽOFIE (JIŘINA BOHDALOVÁ) matka Ziny, babička Eriky Moderní babička, nečekanou kariéru své dcery bere do svých rukou a hbitě pronikne do mediálního světa, aby nakonec skončila v noblesní restauraci.

ERIKA (HANA VAGNEROVÁ) dcera Ziny Vedoucí vydání zpravodajství TV H2O, na rozdíl od své matky seriózní a cílevědomá. Poté, co vybalancuje matčin „úlet“, vykolejí ji láska. O své roli:Jsem hrozně šťastná, že v seriálu hraju. Že si můžu vyzkoušet práci před kamerou, protože škola (H. V. studuje čtvrtý ročník DAMU) nás vede hlavně k divadelnímu herectví. Na castinzích nám také většinou říkají, abychom trochu ubrali, že jsme moc divadelní. O to větší radost jsem měla, když jsem tenhle konkurz vyhrála a roli Eriky dostala. Líbí se mi totiž nejen scénář, ale také to, že ho režíruje pan režisér Vorlíček. Velkou školou jsou pro mě i herečtí partneři, i když jsem před nimi měla hodně velkou trému. A to nás ve škole učili, jak trému nemít – což se u mě asi nepovedlo. První dny mě maskérka vždycky musela přijít přepudrovat, protože jsem se červenala. A jaká je Erika? Úplně jiná než já. Ona chce všechno řídit, já raději sedím v koutě, je také trochu komisní, zatímco její máma Zina je hodně ulítlá. Přivede ji však do situace, kdy ji musí krýt, a tak se trochu změní. Díky ní už není tak usedlá a začne být bláznivější. No a pak ji také změní láska…

Sousedé: ŠTEFAN ŠUBÁK (JAN KRAUS) soused, všeuměl Danuši poslouchá na slovo, ale mnohem radši opravuje sporák a jiné spotřebiče u své „múzy“ Ziny. Protože ji beznadějně miluje.

AGÁTA (JAROSLAVA KRETSCHMEROVÁ) kamarádka Ziny Žena v domácnosti. Uvítá každou zábavu a dobrodružství. Také proto se se Zinou už léta přátelí! Nenapravitelná recesistka.

DANUŠE ŠUBÁKOVÁ (NAĎA KONVALINKOVÁ) sousedka Rázná žena. Povoláním masérka. Zmasíruje každého, kdo jí přijde pod ruku. A Šubák bývá nejblíž.

TAJFUN bulvární časopis ŽLUVA (RADEK KUCHAŘ) redaktor Tajfunu Má spadeno na Zinu a Zorra, TI DVA mu nedají spát!

MARTIN KABÁT (PAVEL ŘEZNÍČEK) zpočátku šéfredaktor bulvárního deníku Tajfun Kvůli Erice věší bulvár na hřebík a k nohám své lásky skládá pytel (zlatého a zděděného!) prachu.

TV H2O LEO (MARTIN STROPNICKÝ) moderátor Večerních novin Mírně neurotický, přesto charizmatický. Idol žen. Snad i mužů…? Postaví se na správnou stranu a bude za to odměněn láskou. O své roli:„Hraju prestižního moderátora zpráv, takovou hvězdu večerního zpravodajství, což je myslím herecky zajímavé a divácky vděčné. Je to člověk hodně zakoukaný do sebe. Po profesní stránce je určitě zdatný, ale lidsky je možná trochu deformován tím, že se neustále pozoruje a zažívá na sobě dopad popularity a televizní slávy, která z něj udělala možná trošku komickou figuru s ne úplně typickými mužskými rysy (asi není úplně v pořádku, když se mužský pořád češe a kouká do zrcátka). V příběhu jde o to, že se pod vlivem okolností promění z toho narcistního, trošku prázdného panáka v normálního sympatického mužského. Rozhodně si nemyslím, že jde o seriál, kde padají salvy smíchu, ale je mi sympatické, že se nebereme zas až tak vážně, což v některých případech u seriálů bývá, a že natáčení je vedeno takovou lehkou rukou. V koncepci své postavy se snažím být důsledný, Leo má být i v oblékání a projevu „pintlich“, takový trošku přešlechtěný, ale rozhodně ne hloupý. Postupem se z něj odlupuje ta trošku vylhaná fasáda, takže zůstává sice kultivovaný, ale vrací se nohama na zem a na svou „slávu“ se začne dívat s odstupem. Myslím, že v dnešní době kolem sebe můžeme vidět spoustu takových lidí, kterým televizní sláva zamotala hlavu a působí dokonale směšně, jakou důležitost sami sobě přisuzují…“

SABINA (LUCIE BENEŠOVÁ) krásná moderátorka Večerních novin Přítelkyně Lea. Sluší jim to spolu. Ale neklape. S Kaprem to bude lepší. O své roli:„Moje postava je taková ta bezstarostná Bárbína, blondýna. Asi dvakrát nepřemýšlí o hlubokomyslných věcech, spíše kouká na to, jak vypadá, a na to, aby byla hodně často v televizi. Stará se o sebe a o svou kariéru. Hodně mění oblečení – snažíme se, aby měla na sobě pokaždé něco jiného, protože jejím základním cílem je vypadat dobře.“

ZINA MAXOVÁ (IVANA CHÝLKOVÁ) alias Zoran Zahálka, řečený Zorro Atraktivní žena, atraktivní muž! Má šarm a půvab jako žena, úspěch jako herečka a jako muž pronikne do centra dění do magického prostředí televize.

RICHARD KAPRÁLEK (PAVEL ZEDNÍČEK) šéfredaktor Sympaťák, oblíbený, schopný, přetížený. A nakonec taky zamilovaný.

BŘÉŤA RYBNÍK (PAVEL ŘEZNÍČEK) dvojče Martina Kabáta, bývalý moderátor TV H2O Zamiluje se do břišní tanečnice z ostrova Shimboo a následuje ji tam a ona jeho pak zpět.

Rozhovor s Ivanou Chýlkovou

Čím vás nabídka na roli Ziny–Zorana zaujala? Scénářem, jménem režiséra, nápadem, že budete hrát muže? Hlavním motivem byl určitě pan režisér Vorlíček, kterého považuju za fenomén české komedie.

Máte za sebou dva měsíce natáčení. Hraje se vám Zoran hůř, nebo naopak lépe, než jste myslela? To se takhle nedá říct. Když ale trávím několik dní v pánském převleku, tak už mi to leze na nervy, už bych chtěla být zase chvíli ženou.

Jak se vůbec mužská role hraje? Vždyť nejde jenom o převlek, ale i o výraz tváře, způsob chůze… Víte, to není psychologická role, to je situační komedie, takže závisí na situaci. Například prvky mluvy jsou udělané tak, že mluvím nižším hlasem, který bude ještě technicky upravován do nižší polohy. Všichni kolegové vědí, že když hraju chlapa a mluvím, že do toho nemohou mluvit nebo nahlas přitakávat, protože by ve zvuku byli také staženi a celé by to vypadalo jako bučení krav. Když si spolu lidé normálně povídají, tak se jejich hlasy prolínají. Tady to nejde a při dialogu se musí trošku čekat.

Učila jste se něco pro roli Zorana od svého životního partnera? Tak to opravdu ne, ten je nenapodobitelnej. A mimoto je o půl metru menší než já, takže i pohybově je pro mě neinspirativní.

Dozvěděla jste se něco o mužích, když jednoho z nich hrajete? Určitě ne.

Chtěla byste být mužem? Ani vteřinu. Být ženou je daleko zábavnější.

Co vás víc baví. Hrát Zorana nebo Zinu? Baví mě Zoran i Zina, baví mě to střídání. Líp se samozřejmě cítím jako Zina, protože to je pro mě přirozenější, hrát Zorana je zase zábavnější.

Jak si užíváte, že po vás alias Zoranovi všichni „jedou“. Kolega Leo v podání Martina Stropnického nebo soused Šubák, kterého hraje Jan Kraus? Leovi se líbím až ke konci, takže jsem s ním zatím moc netočila. A Honza? Ten je výbornej, ten je opravdu ohromně zábavnej. S ním mě to baví ohromně.

Překvapí vás něčím na place? Vždycky. I v životě. Zatím nikde a nikdy nezklamal.

Líbil by se vám Zoran jako ženě? Ne.

Představovala byste si ho tedy jinak? Když jsme hledali různé podoby, myslím, že jsem jako chlap nejvěrohodněji vypadala, když jsem měla dlouhé vlasy a k tomu bradku. To jsem opravdu vypadala nejmužněji, to jsem vypadala jako pěknej chlap. Ale jsem limitovaná profesí, kterou Zoran vykonává a dlouhé vlasy mít nemůžu. Takže paruka tomu dodá určitou serióznost… Jenomže tak zvaný „koule“ ztratím.

Jak jste se vůbec s hlavní „dvoupostavou“ sžila? Já s postavama nežiju a nesžívám se s nima. Žiju vlastní život. Postavy hraju…

zdroj: TV Nova

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Úterý je poněkud problematické, až vás to samotné překvapuje. Už se vám nedaří tolik jako v minulých dnech a ztrácíte tak pevnou půdu pod nohama. Ještě neházejte flintu do žita a…

Nejčtenější články

Doporučujeme