Vůně domova

15. 3. 2010
Vůně domova
Vůně řezaných květin ve váze na stole, aroma umyté podlahy, vůně právě upečeného koláče, pach čerstvě natřených dveří. Jak voní vaše domácnost? A jak byste chtěli, aby voněla?

Vůně na míru

Někdy k lepšímu aroma v bytě postačí otevřít dokořán všechna okna a pustit dovnitř čerstvý vzduch. Chceme-li ale díky vůním docílit i nějakého toho „vedlejšího efektu“, je nutné pro zpříjemnění domácí atmosféry sáhnout po speciálních přípravcích. Možností je přitom opravdu bezpočtu, stačí si jen vybrat.

* Vonné tyčinky

Nejsou jen součástí buddhistických rituálů, ale také rychlým prostředkem k provonění celé místnosti a pročištění vzduchu. Tradiční vonné tyčinky stejně jako jehlánky, tzv. františky, jsou obvykle vyráběny ručně z čistě přírodních surovin, jako je např. dřevo či kůra exotických stromů. Na trhu je ale i spousta syntetických výrobků, které mohou být podle odborníků zdrojem nebezpečných emisí a škodlivých chemikálií. Vonné tyčinky a františky nechte doutnat ve speciálním stojánku nebo zapíchnuté do nádoby s pískem, čímž si vytvoříte nejen funkční, ale i dekorativní prvek. Pozor na výběr konkrétní vůně, tyčinky mívají velmi výrazné aroma, takže nezapalujte najednou víc než jednu. Příliš intenzivní aroma by mohlo vést až ke kašli či pocitu nevolnosti. Některé druhy vůní mohou také ulpívat na věcech v místnosti ještě dlouho poté, co dohoří.

* Vonná svíčka

Velmi oblíbený způsob provonění bytu zejména nyní v zimních měsících, kdy díky aroma a tlumenému světlu, které zapálené svíčky vytvářejí, získáme velice příjemnou, poklidnou atmosféru. Na trhu najdeme klasické vonné svíčky v nejrůznějších velikostech, barvách a tvarech a také dekorativní, zdobené například kořením nebo květinami. Pro zajištění příjemné, dlouhotrvající vůně je v tomto případě dobré investovat do kvality. Luxusní parfémované svíčky, které se zhotovují ručně, jsou čistě přírodní a podle velikosti vydrží hořet až 60 hodin. Chcete-li si vytvořit svoji vlastní vůni, nechte v pokoji hořet dvě svíčky současně. Můžete spojit květinové vůně s ovocnými nebo sladké s kořeněnými. Jen pozor, pokud máte doma děti, dbejte na dostatečnou vzdálenost svíček od hořlavých materiálů v místnosti.

* Aromalampa

Představuje spolu s pokojovým difuzérem univerzální variantu, která vydrží vonět déle, není tak agresivní, neulpívá na věcech a jejíž vůně se rozkládá pomaleji. Navíc se jedná o nejúčinnější způsob z hlediska překrytí nepříjemných pachů cigaret či z kuchyně. Aromalampa funguje na principu odpařování esenciálních olejů nakapaných do malého množství vody, kterou ohřívá plamen svíčky. Lampa by měla mít dostatečně hlubokou nádobku pro odpařování vody položenou co nejvýše nad plamenem svíčky, aby voda v odpařovači byla stále teplá, ale ne vařící. Do misky s vodou pak stačí nakapat 5–7 kapek vybraného éterického oleje, který provoní celou místnost. Konkrétní vůni můžete vybírat podle jejích účinků. „Dezinfekčně působí citron, máta nebo eukalyptus, soustředěnost a výkonnost podpoří rozmarýn. Na spánek vás naladí levandule, růže nebo heřmánek, jako afrodiziakum působí esenciální olej s vůní jasmínu, neroli či ylang-ylang,“ říká Julia Bechyňová, odbornice na aromaterapii, která v každém případě doporučuje při výběru silice dávat přednost 100% přírodním. Syntetické sice voní podobně, ale nemají žádnou biologickou aktivitu, takže na naše smysly nijak nepůsobí.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je celý týden ve vašem znamení a tvoří příjemný sextil s Marsem, což vás ochrání před nemilými profesními zvraty. Obecně se vám vcelku daří, ale vy od sebe požadujete mnohem více.…

Nejčtenější články

Doporučujeme