Vyberte si svou podlahu I.

22. 1. 2001
Výběr typu podlahové krytiny je poměrně zásadní otázkou a často také velice komplikovanou. V současné široké nabídce je často těžké se orientovat. Přinášíme Vám malý přehled, toho, co můžete mít u vás doma.

Vyberte si svou podlahu I.

Výběr typu podlahové krytiny je poměrně zásadní otázkou a často také velice komplikovanou. V současné široké nabídce je často těžké se orientovat. Přinášíme Vám malý přehled, toho, co můžete mít u vás doma. Při výběru je dobré přihlédnout k předpokládanému zatížení. Zatímco ložnice bývá zatěžována nejméně, tak obývací pokoj a chodby jsou poměrně dost zatěžované. Pro kuchyň je zase vhodné zvolit materiál, který se snadno udržuje a nevadí mu časté působení vody, stejně tak jako v koupelně.
Mnozí z vás si vybírají také podle vlastní obliby. Někdo miluje huňaté koberce, někdo elegantní dřevo. Asi se téměř všichni shodneme s tím, že podlaha by měla působit teple, nebo alespoň být teplá. To je často velký problém u podlah z přírodního nebo umělého kamene, obzvlášň z mramoru. V těchto případech podlaha často opravdu působí studeně a také studená je. Kamenná podlaha je proto vhodná do prostor, kde chodíme obutí (venkovní chodba) nebo tam, kde je podlahové vytápění.

Co nám dnešní trh nabízí.


Koberec
Velice oblíbená krytina a velice často používaná. Velikou výhodou je snadnost položení. Je možné je položit na téměř jakýkoli povrch bez nějaké zvláštní montáže, i když odborná instalace je také velice vhodná. Odborně položený koberec by se nikde neměl hrbit a zaručeně nebude nikde křivě střižen. Koberce se vyrábí jak z přírodních vláken, tak i z umělých. Nutno podotknout, že ty umělá v mnohých ohledech předčí ta přírodní. Především lépe odolávají vodě, nenapadají je moli a jsou světlostálá. Při výběru koberce je důležité přihlédnout k tzv. třídě opotřebení. Například třída A je vhodná do místností s malým opotřebením a třída S naopak do zatěžovaných místností. Velkou nevýhodou koberců je problematická údržba a usazování prachu. Koberec tedy není vhodný pro alergiky na prach a roztoče.


Přírodní a umělý kámen
Klepněte pro větší obrázek Dlažební kostky z přírodního a umělého kamene, jako mramor, travertin, břidlice a křemence se kvůli vysoké trvanlivosti používají především v obývacích pokojích, v předsíních, chodbách, schodištích nebo v koupelnách. podlahy z přírodního kamene jsou velice trvanlivé a např. travertinové a mramorové desky se po položení brousí do zrcadlového lesku a tím získají ještě vyšší trvanlivost. 
Krytiny z umělého kamene mají podobné vlastnosti, ale nepůsobí tak dekorativně a proto jsou daleko levnější.  Keramické dlaždice se používají především v koupelnách a kuchyních. Díky široké nabídce vzorů je ale možné je použít kdekoli. Kamenná podlaha by buď měla být kvalitně tepelně izolována, nebo vybavena podlahovým vytápěním. Většinou je maximální doporučená teplota nižší, než je běžné u radiátorů. Při vyšších teplotách by materiál mohl popraskat. Informujte se proto na tyto vlastnosti u prodejce nebo výrobce.


Dřevo: palubky, parkety
Klepněte pro větší obrázek
Velice oblíbený materiál. Snadno se udržuje, při správné údržbě dlouho vydrží a především vypadá teple a útulně. V dnešní době se často nahrazuje laminátem, který má v mnoha ohledech lepší vlastnosti. Pravé dřevo má vždy sklon k přijímání vlhkosti. Suché dřevo však lze dobře impregnovat a chránit penetrováním. Většina takových podlah lze brousit, lakovat, natírat, mořit a leštit. Většina parket je dýhována, to znamená, že z ušlechtilého dřeva je pouze malá svrchní část, spodná část je lepená z několika vrstev jehličnatého dřeva nebo dřevotřísky. Povrch parket je pak daleko tvrdší a odolnější, oproti prkenné podlaze, která je celá z jediného kusu dřeva a na povrchu je stejná jako vespod.


Příště si povíme něco o korku, gumě, linoleu a laminátu a přichystáme přehlednou tabulku krytin.

Autor: Michal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Co se pracovní stránky týká, jste nanejvýš výkonní a nenecháte si vůbec do ničeho mluvit. Připravte se na sled významných událostí, které jsou tady jako na zavolanou. Také s miláčkem byste…

Nejčtenější články

Doporučujeme