Vybíráte invalidní skútr pro babičku nebo dědečka? Poradíme vám, jak na to!

Vybíráte invalidní skútr pro babičku nebo dědečka? Poradíme vám, jak na to!

Máte doma někoho, kdo i přesto, že k pohybu potřebuje invalidní vozík, je aktivní a chce si život užívat na maximum? Pořiďte mu elektrický invalidní skútr, který potěší každého, kdo si chce užívat volnosti a samostatnosti.

Když se řekne invalidní vozík

Asi nikdo z nás si v životě nepředstavoval, že by ho jednou mohl potřebovat. Osud se ale neptá, někdy je ten invalidní vozík jedinou cestou k určité samostatnosti a soběstačnosti. Jenže cesta k němu je mnohdy trnitá, ne každý, kdo vozíček potřebuje, ho dostane od pojišťovny. A když má štěstí, stejně to nemusí být vozíček, který mu naprosto bezvadně sedne.

Vozíček na předpis musí předepsat odborný lékař, který sepíše žádost a odešle ji na pojišťovnu. Invalidní vozík je totiž zdravotnický prostředek, jehož přidělení musí pojišťovna a její revizní lékař schválit.

Ne vždy se tak stane, ne vždy pacient dostane vozík, který lékař předepsal. Revizní lékař totiž může dojít k závěru, že postačí jiný, třeba i repasovaný vozík. Když k tomu připočteme skutečnost, že pojišťovna může pacientovi právo na vozík kdykoli upřít, je to skoro k pláči. Jediným řešením, jak se tomu vyhnout, je pořídit vozík na vlastní náklady.

Elektrický invalidní skútr je pro všechny, tedy i pro babičky a dědečky

Investice do vlastního invalidního vozíku není malá, proto je třeba vybírat opravdu pečlivě. Když už se k tomu rozhodnete, je také na místě si položit otázku, zda se nevyplatí investovat nějakou tu korunu navíc do invalidního skútru.

Víte, že na invalidního skútru není třeba se bát? Obsluhu zvládnou i senioři, je určen k provozu na veřejných komunikacích a není třeba mít řidičský průkaz.

Jak invalidní skútr vybrat?

Elektrické invalidní skútry se ovládají řídítky nebo volantem, jsou vybavené bezpečnou elektromagnetickou brzdou a vybírat můžete hned z několika typů. Než se vydáte do obchodu, promyslete si několik základních věcí.

  • Do jakého terénu skútr vybíráte? Sháníte interiérový, terénní, nebo skútr do kopců?

  • Chcete tříkolový nebo čtyřkolový skútr? Ten tříkolový je o něco obratnější, je ideální třeba na nákupy, zvolte ho i v případě, kdy bude uživatel najíždět na skútru do výtahu nebo do sklepa. Ten čtyřkolový se zase hodí hlavně pro aktivní jedince, kteří každý den vyráží do terénu. Je totiž stabilnější.

  • Budete ho převážet i v autě? Pak oceníte, když půjde snadno a jednoduše složit i do malého auta.

  • Jaké jsou tělesné proporce budoucího uživatele skútru? Dávejte si pozor na nosnost skútru. Když ho totiž přetížíte, přijdete o záruku.

  • Kde budete skútr skladovat a dobíjet? Pro životnost baterie skútru je důležité její pravidelné dobíjení. Vyberte takové místo, které má na dosah zásuvku, případně ji nainstalujte.

Víte, že pro obsluhu skútru není stanoven věkový limit, je ale daná jeho maximální rychlost? Po chodníku se sním nesmí jet rychleji než 6 km/h, po cyklostezce a dalších komunikacích pak můžete o trochu přidat, můžete jet až rychlostí 15 km/hod. Musíte přitom ale dodržovat pravidla silničního provozu.

Doporučujeme

Články odjinud