Vychovávali vašeho partnera měkouši, či bachaři? Poznáte to z jeho chování | Foto: iStock

Foto: iStock

Vychovávali vašeho partnera měkouši, či bachaři? Poznáte to z jeho chování

Pět nejvýraznějších typů rodičů a jejich specifický výchovný styl se vpisuje do každého z nás velmi hluboko. Důsledky výchovy pocítíme dokonce i v partnerském vztahu.

Rodič bachař

Bachař je prostě bachař, jeho děti se musí řídit přísnými pravidly. Při jejich porušení přicházejí tvrdé tresty. Výchova je spíše drilem a drezurou, v rodině bachaře zkrátka panuje absolutní autorita rodiče. Co to pak dělá s dětmi? „Děti vychované přílišným drilem si často vytvoří cyklus rezistentního životního stylu. Místo aby běžely rychleji a více spěchaly, zpomalí. Zadrhnou se a lelkují. Nesou si tento postoj do dospělosti…“ tvrdí manželský a rodinný psycholog a autor několika odborných knih Kevin Leman.

Proč jsme zlí na ty, které máme nejraději? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Rodič měkouš

Měkouš je extrémně hodný rodič; všechno dovolí, vše umožní, vše za dítě udělá. Pokud je potomek nespokojený, vykoná měkouš cokoliv, aby nasytil jeho potřeby a vymazal ze světa jeho nespokojenost. Dítě chrání před sebemenším klopýtnutím, slzičkou a nepohodlím.

Je-li váš partner dítětem měkoušů, je možné, že se bude ze všech neúspěchů, nepohodlí a křivd neustále „hroutit“. V dětství totiž nebyl vystavován žádné nekomfortní situaci, není naučený zvládat krize, neúspěchy a pády. Je docela možné, že v rámci ochrany své komfortní zóny bude mít tendence manipulovat s druhými, aby měl vše, co pro svůj spokojený život potřebuje.

Pokračování 3 / 5

Rodič perfekcionista

Středobody výchovy rodiče perfekcionisty jsou důraz na výkon, kritika a disciplína. Perfekcionista neúnavně upozorňuje na chyby. Potomka neustále opravuje a upravuje, takřka žádný jeho výkon není dost dobrý. Dospělý jedinec vychovaný kovaným perfekcionistou může mít silné sklony k tomu cítit se ve všech situacích i ohledech svého života nedostatečný a nedokonalý. Dle psychologa Lemana mívají teenageři, kteří nejčastěji páchají sebevraždy, rodiče perfekcionisty.

Pokračování 4 / 5

Rodič „Ježíšek“

Rodič Ježíšek své dítě zahrnuje nejen dary, ale zkrátka vším. Dítě doslova dusí dostatkem, láskou, vstřícností, štědrostí a pochopením. Z dětí těchto rodičů mohou vcelku snadno vyrůst znudění dospělí, apatičtí ke všemu a ke všem. Jako partneři mají pocit, že si od vás zaslouží mnohem více, anebo jsou naopak naštvaní, že po nich chcete příliš mnoho.

Pokračování 5 / 5

Rodič duch

Duchové nejsou vidět, a rodič duch je na tom podobně. Tito rodiče bývají jednoduše nepřítomní. Doma se příliš nevyskytují a na výchově se nepodílejí. Obvykle tráví většinu času v práci, v dílně u domu, na fotbalovém hřišti anebo klidně i v restauraci. Z dětí absentujících rodičů se mnohdy vyvíjejí dospělí, jejichž standardem je to, že mezi nimi a milovanými bývá jakási hráz. Podvědomě si tak od svého partnera drží určitý odstup. Další variantou partnera s nepřítomným rodičem je jedinec, který si bude všemi možnými způsoby říkat o pozornost. Ta se mu v nejdůležitějších obdobích života nedostávala, proto mívá potřebu to nějak saturovat.

Typů rodičů je pochopitelně mnohem více a život je pak samozřejmě různě mixuje a „ředí“. Osobnost rodičů nás ovlivňuje, ať už chceme, nebo ne. Mysleme na to proto ve svých vztazích i při výchově svých dětí.

Doporučujeme

Články odjinud