Vyhlášení vítězů soutěže Sony Fotograf roku

9. 5. 2008
Vyhlášení vítězů soutěže Sony Fotograf roku
Prestižní titul Fotograf roku v soutěži Sony World Photography Awards získala na slavnostním galavečeru 24.dubna v Cannes Vanessa Winshipová z Velké Británie. Její dílo přihlášené v kategorii „Portét“ porazilo tisíce jiných a přineslo jí kromě prestižního titulu i finanční odměnu ve výši 25 000 USD.

http://www.dama.cz/images/ruzne/sony_soutez_Vanessa_Winship_Sweet_Nothing_02.jpg"> © Vanessa Winship - vítězná fotografie Sony World Photo Awards 2008

Čestná komise, v níž zasedaly takové osobnosti jako Nan Goldin, Bruce Davidson, Tom Stoddart, Elliott Erwitt nebo Martine Francková, přijala konečné rozhodnutí pouhé hodiny před slavnostním ceremoniálem. Komise již několik týdnů pečlivě vybírala z prací profesionálních fotografů, kteří se dostali do užšího výběru. Ten sestavila Světová fotografická akademie (World Photographic Academy) a komise se k závěrečné poradě sešla v den slavnostního udílení cen.

Vanessa Winshipová, která převzala ocenění z rukou člena čestné komise Elliotta Erwitta ve Festivalovém paláci před zraky 700 VIP diváků a předních osobností oboru, k ocenění řekla: „Velmi, velmi vám děkuji – a především těm holčičkám z východního Turecka.“

Ceny si převzalo jedenáct vítězů profesionálních kategorií z celkem osmi zemí. Obecenstvo aplaudovalo i Arupu Ghoshovi, celkovému vítězi mezi amatéry, který se ale bohužel ceremoniálu nemohl zúčastnit.

Cena Legacy za vynikající přínos oboru byla udělena Philu Sternovi, který při jejím přebírání řekl: „Člověk je velmi polichocen, když dostane takovou cenu. Děkuji všem, kteří se pro mě rozhodli, a přeji této soutěži dlouhou budoucnost.“ Slavnostním předáváním cen vyvrcholila série akcí, která se v Cannes konala v průběhu několika dní. Jejich jednotícím prvkem bylo téma dědictví a zaměření se na minulost, současnost i budoucnost fotografie. Konala se například výstava Sony Legacy Exhibition pod záštitou Magnum Photos, setkání špiček z oblasti fotografie nad nejnovějšími otázkami oboru nebo studentská iniciativa na podporu budoucích generací fotografů pod názvem „Univerzitní přestřelka“.

James Kennedy, generální ředitel divize Marketing Communications, Sony Digital Imaging Europe, říká: „Soutěž je opravdu přehlídkou toho nejlepšího z oboru fotografie. Bylo úžasné zúčastnit se události, která spojuje tolik fenomenálně talentovaných lidí.“ Zakladatel soutěže World Photography Awards Scott Gray dodává: „Tato akce je vrcholem skvělého roku Sony World Photography Awards. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a už se těšíme na druhý ročník.“

Vítězové profesionálních kategorií

Hudba/Divadlo – © Eduard Meltzer (ŠVÝCARSKO)

Příroda – © Giacomo Brunelli (ITÁLIE)

Akt – © Natalie Bothurová – (NĚMECKO)

Fotožurnalistika/Dokument – © Moises Saman (USA)

http://www.dama.cz/images/ruzne/sony_soutez_Vanessa_Winship_Sweet_Nothing_02.jpg"> Portrét – © Vanessa Winshipová (VELKÁ BRITÁNIE)

Věda – © Thomas Deerinck (USA)

Sport – © Robin Utrecht (NIZOZEMSKO)

ABSTRAKTNÍ UMĚNÍ © Anita Cruz-Eberhard

REKLAMA © Fabrizio Cestari

ARCHITEKTURA © Livia Corona

MÓDA © Valeska Achenbach & Isabela Pacini

Sony World Photo Awards 2009 Amatérští i profesionální fotografové mohou přihlašovat své snímky od října 2008. Další informace budou uvedeny na webových stránkách na adrese http://www.worldphotographyawards.org>www.worldphotographyawards.org.

Fotografie byly použity se svolením Sony World Photography Awards zdroj: ConPro

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud patříte k zaměstnancům nějaké společnosti nebo pracujete na úřadu, nevyvolávejte předem prohrané spory se šéfem ani se aktuálně nepokoušejte o nějaké vážné rozhovory. Mars se…

Nejčtenější články

Články odjinud