Vyhoďte marky, euro přichází

23. 10. 2001
Vyhoďte marky, euro přichází
Od prvního ledna se v každé peněžence v téměř celé Evropě vymění všechny národní měny za nová eura. Co ale dělat s markami, šilinky, pesetami nebo lirou?

Vyhoďte marky, euro přichází

Od prvního ledna se v každé peněžence v téměř celé Evropě vymění všechny národní měny za nová eura. Co ale dělat s markami, šilinky, pesetami nebo lirou?

Zavedení nových peněz proběhne poměrně rychle. Již dnes je připraveno celkem 660 bilionů euro a rozvezeno po celé Evropě. Na euro přechází celkem 12 zemí Evropské unie - Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Nizozemí, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Španělsko a Řecko. Svou národní měnu si zatím ponechává jen Dánsko, Švédsko a Velká Británie.

Po určitý čas bude možné platit v zemích eurozóny původní měnou a zároveň eurem. Národní měnou bude možné platit jen krátkodobě a například v Nizozemí pozbude platnost již 28.ledna. V každé zemi bude možné vyměnit peníze v bankách bez poplatku. Mince do roku 2002 a bankovky do roku 2012.

Nás se přímo výměna nedotkne. Pokud ovšem máte nějaké peníze v cizích měnách, které přestanou platit, je dobré se řídit několika pravidly:

- Vyměňte peníze za koruny pokud možno co nejdříve, dokud ještě platí. Po prvním lednu budou ztrácet hodnotu a vyhnete se tak případným frontám.

  1. Pokud se ještě letos dostanete do zahraničí, utraňte, co se dá. Především

drobné mince je problém vyměnit.

  1. Založte si devizový účet a tam prostředky vložte. Od 1.ledna se měna

automaticky převede na euro.

  1. V žádném případě nevyměňujte zahraniční měnu za euro před prvním

lednem 2002. Téměř určitě půjde o padělky. Pravé euro bude dáno do oběhu opravdu až 1.1.2002.

I po prvním lednu bude u nás možné vyměnit staré peníze. Ale vzhledem, že půjde o nákup jedné měny a prodej jiné měny, bude tomu odpovídat i nevýhodný manipulační poplatek.

Pro nás zákazníky bude euro výhodné především ve srovnání. Aň pojedete do Německa nebo Řecka, vždy lehce poznáte, zda je zboží dražší nebo levnější. 

Více informací, fotografie bankovek a popis ochranných prvků najdete na stránkách ČNB.

autor: Michal

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Hvězdy vyslyšely vaše prosby a nadřízený vám ubral práce. Sám uznal, že vás opravdu přetěžoval. Méně úkolů vám prospěje, protože se zklidníte a budete mít dost času na jiné věci. Šéf je…

Nejčtenější články

Doporučujeme