Vyklouzněte zimní krizi

25. 1. 2013
Vyklouzněte zimní krizi
Období dlouhých, černých nocí a tmavých rán. Teoreticky bychom si měli v zimním období více užívat klidných dní. Ovšem naše dobrá nálada se odstěhovala neznámo kam a její místo zaujala SAD (seasonal affective disorder), tedy sezónní afektivní porucha.

Že jsme v chladných měsících unavenější, ospalejší, mrzutější a zalezlí doma jak jezevci, již bereme jako samozřejmost. Kdo však trpí rozvinutou a klinickou formou SAD, dostává se do stavů, kdy není schopný běžných činností – například uklidit, nakoupit nebo dojít do práce. SAD totiž kromě deprese přináší další fyzické příznaky. Od ztráty energie přes poruchy spánku, nezájem o sex, nechuť ke komunikaci (včetně telefonování) až po potíže s koncentrací, pamětí a se zpomaleným myšlením. Vražedná kombinace, máte-li fungovat jak v osobním, tak i v pracovním životě.

Čím to je, že někteří lidé stráví zimu v pohodě a jiní onemocní SAD? Může za to nedostatek světla (čím dále od rovníku, tím hůře), výrazně méně pohybu venku, dále stres a „skleníkové prostředí“ v kancelářích. Vliv na spuštění sezónní afektivní poruchy má i produkce pohlavních hormonů (u žen se SAD objevuje 4x častěji), geny a některé oční choroby (zakalená čočka propouští jen omezené množství světla).

Tajemná chemie mozku

Hlavní roli hraje světlo. Tím, že proniká do našich očí, umožňuje nejen vidění, nýbrž i regulaci našich vnitřních biologických hodin. Orgán, který o tom rozhoduje, se jmenuje epifýza (šišinka) a produkuje melatonin.

Tento hormon nám dodává aktivitu ve dne a odpočinek v noci. To však platí pouze u zdravých lidí. Osoby postižené SAD mají v zimě hladinu melatoninu vyšší, což způsobuje narušení řady biochemických pochodů uvnitř organismu. Pacienti se SAD mají i výrazně narušenou tvorbu serotoninu, jednoho z nejdůležitějších neurotransmiterů. Proto u nich vázne přenos nervových vzruchů mezi jednotlivými neurony a objevuje se mimo jiné deprese, únava, letargie a zvýšená chuť k jídlu.

Světelná terapie

Světlo coby přírodní lék využívali již ve starověkém Egyptě. Dnes však léčba probíhá prostřednictvím světelných boxů produkujících bílé světlo o intenzitě přibližně 10 tisíc luxů. Světelná terapie zabírá u více než 80 % pacientů se SAD a pro většinu lidí postačí 20–30 minut denně. Světelnou terapii můžete provádět doma s vlastním boxem, ovšem její aplikaci byste měli konzultovat s lékařem. Určí, zda je pro vás tento typ terapie vhodný, stanoví optimální dávky a pravidelně kontroluje léčbu i váš stav.

Poslové radosti

Víme, že vůně ovlivňují naši náladu, chování a také v těle spouští léčebné procesy. Mozek totiž reaguje na přijaté aroma (stejně i při průniku rostlinných silic pokožkou) a na základě toho vyvolává v organismu reakce – ošetřující procesy. Proto také klinická aromaterapie pomáhá psychicky nemocným pacientům, včetně trpících SAD.

„Poslové radosti“ přinášejí pomoc prostřednictvím inhalace (aromalampy, do rostlinného oleje) nebo koupelí difuzér y), masáží (rozředěné (ve směsi s medem či s mlékem). I tady se vyplatí svěřit do rukou odborníka – aromaterapeuta, který vám naordinuje léčbu přesně na míru. Kromě toho se vyhnete nákupu špatných produktů, které s aromaterapií nemají nic společného, a tudíž neúčinkují.

Bergamot (Citrus bergamia)

Slunné aroma léčí sezónní poruchy nálady a celkově prozáří chladné šedé dny. Výkyvy nálady, nervozita, úzkost či nespavost mizí jak po prásknutí bičem a nervová soustava konečně najde svůj klid. Pomeranč sladký (Citrus sinensis)

„Usměvavý“ éterický olej pomáhá vykouzlit radost na tváři při depresi nebo úzkosti. Rozveselí a povzbudí psychiku ve dnech, kdy vše vidíme jen černě.

Litsea (Litsea cubeba)

Výrazná citrusová vůně (podobná směsi citronu a pomeranče) vyburcuje k aktivitě i za nepřívětivých dnů. Psychická vzpruha zahání sklíčenost a podpoří koncentraci při duševní práci.

Slunce každý den

Jedním z receptů jak zmírnit příznaky SAD je jóga. Pocity netečnosti, únavy nebo smutku můžete udržet na uzdě díky sestavě „Pozdrav slunci“ (cvičit každý den, nejlépe ráno) a záklonovým i obráceným pozicím. Zrovna tak dechové (plný jógový dech) a relaxační techniky hrají velkou roli v tom, abyste se cítili lépe. Ať už rozbalujete jógovou podložku pravidelně nebo jste jógou nepolíbení, v každém případě se poraďte se zkušeným učitelem.

Kalendář dobré nálady

U osob se SAD je průběh onemocnění úzce provázán s ročními obdobími, kdy mají své lepší a horší měsíce. Poradím vám jak si vše během roku naplánovat, abyste „černou dobu“ přežili co možná nejlépe.

Léto

Příliv energie využijte pro důležité životní kroky (sňatek, stěhování, nové zaměstnání…). Snažte se co nejvíce věcí udělat dopředu (v práci, doma). Ušetřete si dovolenou na zimu - deset dní v lednu, strávených v teplých krajích, vám pomůže překonat krizové období.

Září

Zalistujte katalogy cestovních kanceláří a vyberte si dovolenou na horách nebo v teple. V klidu si nakupte vánoční dárky a zabalte je. O pár měsíců později již nenaleznete chuť ani energii.

Říjen

Pomalu se připravujte na temné dny, a dokud máte síly. Zásobte se ve velkém hygienickými prostředky, předměty denní spotřeby a potravinami s delší dobou trvanlivosti. Vše oceníte, až se vám nebude chtít ven.

Listopad

Příznaky SAD se rozjíždějí naplno. Choďte co nejvíce na čerstvý vzduch, cvičte jógu a upněte se na činnosti, které vám přinášejí radost.

Prosinec

Pro osoby trpící SAD je tento měsíc zatěžkávací zkouškou, nemají náladu a chtějí svatý klid, daleko od hlučícího davu. Proto si udělejte Vánoce, jaké chcete.

Nezvládáte-li nákupy, pečení a úklid, nevadí. Dárky objednejte na internetu, cukroví kupte u cukráře a vytočte číslo úklidové služby.

Leden a únor

Přichází největší peklo. Slunečné dny jsou vzácné, proto se co nejvíce pohybujte venku. Význam má i pár desítek minut o polední pauze. Máte-li možnost, jeďte na dovolenou do teplé, slunné oblasti. nebo se vydejte aspoň na víkend na hory. Sníh totiž odráží až 80 % slunečního záření a při slunném počasí je účinek na vaši psychiku přímo zázračný.

Březen a duben

Přiveďte jaro do svých domovů a na svá pracoviště. Obyčejné kvetoucí hrnkové rostliny (petrklíče, narcisy) dokáží divy. Vyrážejte do znovu se probouzející přírody, obnovte své aktivity a zkontaktujte své přátele.

Květen

Hurá, veškeré příznaky SAD mizí. Radujte se a odměňte sami sebe nějakým dárkem. Udělejte si večírek s rodinou a přáteli. Poděkujte jim za jejich podporu a oslavte spolu „světlé dny“.

Správnou diagnózu určí odborný lékař. Nezaměňujte SAD s endogenní depresí, bipolární poruchou, holiday blues (psychickými potížemi souvisejícími se svátky na konci roku) či s chronickým únavovým syndromem.

Dobrá rada:

Přidejte do svého jídelníčku ryby, fíky, banány, avokádo, mango, ananas, mandle, vlašské ořechy a lněná semínka. Tedy potraviny obsahující přírodní vitamin B6, hořčík a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Kozorozi, začátek nového pracovního týdne bude plný zmatků. I když na sobě usilovně pracujete, tak se vám nedaří podle představ. Kreativní myšlení je pro vás nyní tabu, a proto se…

Nejčtenější články

Doporučujeme