Vyměňte předvánoční shon za relax

9. 12. 2013
Vyměňte předvánoční shon za relax
Vánoce si spojujeme s pocity pohody, lásky, a štěstí. Co můžeme udělat pro to, abychom zůstali klidní a vánoční čas si užili příjemně a s lehkostí?

Jak reaguje organismus na zátěž?

V zátěžových situacích reaguje náš organismus zvýšenou produkcí adrenalinu a kortizolu. Vyplavování těchto hormonů je v podstatě pozitivní reakce, protože tyto hormony pomáhají organismu zvládnout stresovou situaci. Pokud však zátěž, nervozita, neklid, vnitřní tlak a přemíra podnětů přetrvává delší dobu, získává stresová reakce negativní charakter a následkem je pak napětí a silné vyčerpání.

Z dlouhodobého hlediska mohou vznikat migrény, zvýšený krevní tlak, poruchy spánku, únava, trávicí potíže. Chronicky zvýšená hladina stresu navíc velmi oslabuje imunitní systém. Dlouhodobý stres zanechává následky i na našem duševním životě, jsme nevyrovnaní, náladoví, neklidní a podráždění.

Čím začít? Očistou sama sebe!

Detoxikace organismu působí na více úrovních – pomůže nám „vyhnat z těla“ nahromaděné jedy, nepříjemné emoce i nějaké to kilo navíc.

Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)

Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 2,5 litru čisté neperlivé vody.

Klepněte pro větší obrázek

Rozveselme organismus kvalitní stravou!

Největší podíl by měl patřit zelenině, ovoci, luštěninám, celozrnným výrobkům a také zdravým tukům, které obsahují nenasycené mastné kyseliny – omega-3 a omega-9. Ty najdeme v ořeších, mandlích, seznamu, lnu, dýňových semenech, pupalce či brutnáku. Tyto tuky zklidňují nervy, pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a cholesterolu a tím chrání celý kardiovaskulární systém. Dále posilují imunitu, zásobují tělo vitaminy a minerály a zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů. Přichází pomoc z přírody!

Čajík na uklidnění

Potřebujeme: 1 lžičku meduňky, 1 lžičku chmelových šišek, 1 lžičku máty, 2 lžičky třezalky, 3 dl vroucí vody Postup: Léčivky promícháme, pak je přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme během dne po dobu 3 týdnů.

Uvolňující bylinková koupel

Potřebujeme: 2 lžíce levandule, 1 lžíci chmelových šišek, 3 lžíce meduňky, 2 lžíci šalvěje, 1 litr vroucí vody Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro zintenzivnění jejího účinku si dopřejeme ještě 20 minutovou relaxaci. Tuto proceduru provádíme po dobu 5 dní.

Jak si ještě můžeme zklidnit organismus?

Koupel v soli snižuje nervové vypětí

Slaná voda se může pyšnit silnými detoxikačními účinky. Čistí tělo, ale s ním i mysl. Určitě vyzkoušejte! Jak na ni?

Potřebujeme: 1 kg soli, vanu horké vody Postup: Sůl nasypeme do horké vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Po této proceduře je vhodné si dopřát 25 minutovou relaxaci v teplé dece. Opakujeme 3 až 4 dny po sobě.

Aromaterapie – balzám na duši

Na zklidnění mysli jsou vhodné éterické oleje z bazalky, meduňky, šalvěje, máty, levandule. Používáme je do aromalampy nebo do koupele a k masážím.

Bachovy květové esence zklidní nepříjemné emoce

Speciálně namíchané esence mohou být velkými pomocníky při nepříjemných myšlenkách, pocitech a výkyvech nálad.

Zvuková relaxace zklidní tělo i mysl

K harmonizaci těla i mysli můžeme používat zvuky moře, zpěvy delfínů či velryb, zvuky přírody – zurčení potůčku, praskání ohně, šumění listů na stromech, cvrlikání ptáků, bzučení hmyzu či hra na hudební nástroje – tibetskou místu, bubínky... K těmto účelům nám mohou pomoci nejrůznější relaxační CD. Zvukové terapie prospívají nám všem, jsou vhodné k odpočinku, duševnímu zklidnění a celkovému osvěžení.

Jak na to?

Zapálíme si aromalampu například s vůní levandule, santalu či jalovce, pustíme si relaxační hudbu, lehneme si na záda, přikryjeme a zaposloucháme se do tónů. Relaxujeme 30 minut. Zvukovou relaxaci se doporučuje provádět 3 x týdně.

Na chmury platí pravidelný pohyb!

Třicet minut svižného aerobního pohybu denně nám pomůže získat lepší náhled na svět. Rovněž procházka zimní přírodou je učiněným balzámem na duši.

Dopřejme si odpočinek

Klidné přestávky například s knihou nebo poslechem klidné hudby, meditací je pro nás organismus opravdovým balzámem.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Polovina pracovního týdne vás uvítá přemírou povinností, ale zvládnete je levou zadní. Sice u nich trochu brbláte, nicméně se vám podaří v životě rovnováhu. Už máte plné zuby obav, proto…