Vypěstujte si doma orchidej

1. 2. 2004
Vypěstujte si doma orchidej
Orchidej, samotné slovo zní exoticky a dobrodružně. Mít doma orchidej tak trochu znamená prožívat pořád Dva roky prázdnin na tropickém ostrově - nebo alespoň si moct kdykoliv taková dobrodružství představit.

Vypěstujte si doma orchidej

Orchidej, samotné slovo zní exoticky a dobrodružně. Mít doma orchidej tak trochu znamená prožívat pořád Dva roky prázdnin na tropickém ostrově

  1. nebo alespoň si moct kdykoliv taková dobrodružství představit.

Hrnkové a řezané orchideje jsou skvělými dárky, které se velmi dobře hodí k vánočnímu období. V jejich květech se snoubí nadpozemská krása s exotickým vzhledem a ty uchvacují a přitahují naši pozornost přímo magicky. Díky úspěšným šlechtitelům a pěstitelům už dávno neplatí, že k jejich pěstování nutně potřebujete skleník. Nově vyšlechtěné kultivary můžeme pěstovat jako pokojové rostliny třeba na okenním parapetu. Kolik radosti přinese hrnková orchidej, která vykvete doma v pokoji, nelze ani popsat. Stejně jako u kaktusů může sběratelská záliba přerůst ve vášeň, která vydrží po celé roky. Pak už je ale nutné orchideje přemístit z okenního parapetu do skleníčku, kde pro celou sbírku skvostů vytvoříme ty nejlepší podmínky.

Orchideje patří k nejmladší skupině kvetoucích rostlin na zemi, ale nic nezabránilo tomu, aby se staly nejpočetnější čeledí rostlin. Většina orchidejí pochází z Asie, Střední a Jižní Ameriky, kde je najdeme především v tropických deštných pralesích a pralesích horských.

V minulosti měly na našem na trhu zcela dominantní místo katleje (rod Cattleya a jeho hybridy), které patřily ke zcela výjimečným, vzácným a drahým květům, případně ještě střevíčník (Paphiopedilum). Dnes lze na trhu najít i hybridní kultivary rodů Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium či Oncidium.

Od roku 1985, kdy se na holandských květinových aukcích prodalo čtvrt miliónu kusů orchideje Phalaenopsis, její popularita stále roste. V současné době se jich prodá přes 7 miliónů ročně a skvostné květy a dlouhá životnost Phalaenopsisu lákají stale více obdivovatelů. Jméno Phalaenopsis pochází z řeckého Phalaina, které znamená motýl a Opsis = tomu podobný, které připomíná podobnost orchidejí s motýly. Ve staré Indii se používal termín Angreh Boelan, měsíční orchidej. Na Jávě se orchideje dokonce jedly jako zelenina. Původem jsou z Indie, jihovýchodní Asie, Indonésie, severní Austrálie.

Ťspěch této orchideje začal spolu se zavedením in vitro kultivace (explantátové kultury). Tato metoda umožňuje efektivní pěstování rostliny ve velkém množství, což se nejdříve odrazilo pouze na trhu s touto orchidejí určenou k řezu, ale brzy se metoda ujala i u jiných hrnkových rostlin. Phalaenopsis tak sice ztratil něco ze své exkluzivity, jeho exotická krása teď však přináší potěšení širokému okruhu spotřebitelů.

Květy jsou většinou bílé nebo růžové, i když existují některé hybridy, které mají například bílé květy s růžovým nebo červeným okrajem. Rostliny se žlutými, lososovými, oranžovými, červenými a lila květy jsou sice celkem vzácné, ale s troškou štěstí, pěstitelské péče a umu � kdo ví?
I když rostlina není zrovna v květu má své přednosti. Její kožovité listy mají klasický téměř oválný tvar. Rostliny se často dodávají v průhledných květináčích, což umožňuje pohled na jejich stříbrné kořeny. Další výhodou je, že kořeny mohou dále podporovat růst, jsou-li vystavené světlu. (V přírodě rostou orchideje na stromech, kde jsou kořeny světlu vystavené). Pěstují se buď epifyticky, nebo v květináčích ve směsi polystyrénové a molitanové drtě s borkou, bukovým listem či cupovaným rašeliníkem a kořeny kapradin.

Při koupi této orchideje hraje důležitou roli zralost květů a jejich stáří. V ideálním případě by rostlina při koupi měla mít alespoň tři poupata, z nichž jedno již otevřené. Má-li rostlina deset a více poupat, minimálně dvě musí být již otevřená. To platí pro období od března do října, jinak by mělo být každé druhé či třetí poupě vykvetlé. Rostlina je velmi citlivá na silné teplotní výkyvy, zvláště při nákupu v zimě si musíme dát dobrý pozor, aby byla neprodyšně zabalena, jinak je pravděpodobné, že ztratí poupata.

Phalaenopsis při pěstování potřebuje teplotu mezi 15 a 18 °C, vlhkost kolem 60 procent a slunečné místo mimo přímý sluneční svit a ostatní zdroje tepla. Se správnou péčí může rostlina kvést až třikrát do roka. Substrát v květináči nesmí nikdy zcela vyschnout, zálivková voda nesmí přijít do středu listové růžice. Listy se mají často rosit.

Oncidium je jedním z nejpočetnějších rodů epifytických orchidejí jihoamerických tropů, čítající několik set druhů. Nejvíce druhů pochází z Brazílie a kolumbijských, peruánských a ekvádorských And. Květenství se skládá z mnoha jednotlivých květů, které jsou charakteristicky skvrnité, jejich základní barva bývá většinou žlutá. V létě tyto orchideje vyžadují světlo až polostín, avšak musíme se vyvarovat jejich umístění na přímém slunci. Přes den mají raději teplo, v noci dávají přednost o něco chladnějšímu prostředí. Od března do října je nutné udržovat rostliny mírně vlhké. Od listopadu do března je nutné zalévat tak, aby se listy a pahlízy nesmršňovaly. Během vegetace je dobré jednou za tři týdny přihnojit hnojivem pro orchideje. Milují vysokou vzdušnou vlhkost, avšak v zimě a na jaře musíme rosit opatrně.

Ačkoliv jsou orchideje na pěstování vesměs náročnější, vyplatí se jim věnovat zvýšenou pozornost. Krása a dlouhá doba květu jsou dostatečným zadostiučiněním za vynaloženou námahu. Vždyň klenoty také uchováváme se zvýšenou pozorností a péčí.

Zdroj: Tereza Melicharová, Ewing PR

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Hned na startovní čáře nového měsíce jste profesně nespokojení, protože si myslíte, že si zasloužíte lepší platové ohodnocení. Jakmile bude vhodná příležitost, tak to šéfovi sdělíte. Jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme