Vyplatí se koupit elektrický zubní kartáček? Výhody a nevýhody

7. 5. 2020 Reklama
Vyplatí se koupit elektrický zubní kartáček? Výhody a nevýhody
Každý z nás sní o zdravých a silných zubech, které budou ještě navíc bílé. Bohužel je těžké takového účinku dosáhnout jen používáním standardního manuálního kartáčku. Na trhu ale naštěstí existují přístroje, které zuby vyčistí daleko lépe. Jsou elektrické zubní kartáčky opravdu tak účinné? Jaké jsou výhody a nevýhody jejich používání? Je možné si s jejich pomocí vybělit zuby?

Typy zubních kartáčků – který je lepší: elektrický nebo manuální?

Elektrický zubní kartáček je napájený baterií zabudovanou v rukojeti a jeho hlava by se měla každé 3 měsíce vyměňovat. Manuální zubní kartáček představuje základní typ kartáčku, který všichni známe. Má umělohmotnou rukojeť a nevyměnitelnou hlavu. Nevyžaduje žádné napájení a pokud chceme nový, prostě ten starý celý vyhodíme.

Na základě klinických testů lze tvrdit, že elektrické oscilačně-rotační zubní kartáčky se o zdraví ústní dutiny a zuby starají lépe než běžné manuální zubní kartáčky. Pokud si vybereme model s oscilačně-rotačními a pulzačními pohyby (3D technologie), dokážeme odstranit dokonce až o 100 % více zubního plaku než při použití manuálního zubního kartáčku.

Malá kulatá hlava elektrického zubního kartáčku, která vypadá stejně jako profesionální nástroje u zubního lékaře, se pohybuje tak, jak lidská ruka nikdy nedokáže. Čistí tudíž lépe než manuální zubní kartáček. Řada modelů zubních kartáčků, jako je Oral-B, má navíc zabudovaný 2minutový časovač, který umožňuje dodržovat dobu čištění, kterou doporučují zubní lékaři.

Běžným zubním kartáčkem si většinou čistíme zuby příliš krátkou dobu a kromě toho používáme nesprávnou techniku. Po delší době určitě zaregistrujeme negativní účinky takové techniky čištění zubů – nedostatečně vyčištěné zuby nebo vrstvu zubního plaku.

K tomu ovšem nedojde, když použijete bateriový model zubního kartáčku. Ty nejlepší elektrické zubní kartáčky nás každých 30 sekund informují, že je čas začít čistit další zónu ústní dutiny, takže při čištění žádnou plochu zubu nevynecháme.

Klepněte pro větší obrázek

Srovnání elektrických sonických zubních kartáčků a zubních kartáčků s kulatou hlavou

Na trhu s elektrickými zubními kartáčky najdeme nejen kartáčky s kulatými hlavami, ale také sonické modely. Jak se liší? První věc, které si všimneme okamžitě, je tvar kartáčkové hlavy s vlákny.

  • Sonický zubní kartáček se značně podobá tradičnímu manuálnímu kartáčku. Jeho hlava má prodloužený tvar a kartáček čistí zuby stíracím pohybem.

  • Elektrické zubní kartáčky s kulatou hlavou vypadají na druhé straně přesně jako profesionální nástroje zubních lékařů a čistí povrch zubů tak, že se přizpůsobí jejich tvaru. Čištění je tak šetrné a účinné.

Sonický zubní kartáček se doporučuje lidem s jemnými a citlivými dásněmi. Je daleko účinnější než manuální zubní kartáček, ale nemůže se rovnat elektrickému zubnímu kartáčku s kulatou hlavou. Kulatá hlava zubního kartáčku lépe přilne k povrchu zubů, a odstraňuje tedy více zubního plaku a zbytků. Čistí také těžko přístupná místa, jako jsou zadní stoličky. Zároveň se hodí i pro lidi s jemnými a citlivými dásněmi.

Proč bych si měl/-a koupit elektrický zubní kartáček? Výhody a nevýhody

Elektrické zubní kartáčky nabízejí řadu výhod. Ty nejlepší modely odstraňují až o 100 % více zubního plaku než běžné manuální zubní kartáčky. Ústní dutina proto zůstává déle čistá a dech svěží. Účinnější odstraňování zubního plaku podporuje zdraví dásní a ozubice. Další výhodou je větší počet pohybů, než kolik dokážeme udělat při čištění běžným zubním kartáčkem. Nejlepší modely vyvinou až 48 800 pohybů za minutu (zatímco s manuálním zubním kartáčkem zvládneme 300 až 600 pohybů za minutu).

Nejvíce se doporučuje 3D technologie, která zajišťuje 10 500 oscilačně-rotačních pohybů za minutu a 48 000 pulzačních pohybů za minutu. Při používání zubního kartáčku s 3D technologií nemusíme dbát na složitou techniku správného čištění zubů jako v případě manuálního nebo sonického zubního kartáčku. Musíme udělat jen jedinou věc, a to jemně přitlačit kartáčkovou hlavu k povrchu zubu a po 2–3 sekundách se posunout na další zub.

Neměli bychom také zapomínat na praktickou baterii. Ty nejmodernější lithium-iontové baterie dokáží vydržet na jedno nabití až 14 dní. Dvouminutový časovač zase každých 30 sekund zapulzuje a informuje nás, že bychom už měli začít čistit další část ústní dutiny. Tak snadněji dodržíme dostatečně dlouhou dobu čištění a všechny zuby si vyčistíme stejnoměrně.

Mají ale takové modely zubních kartáčků nějaké nevýhody? Ne, pokud se používají v souladu s doporučeními. Řada lidí se bojí, že by jim elektrické zubní kartáčky mohly poškodit zubní sklovinu. Pokrokové modely ale mají vhodné senzory tlaku a signalizují, jakmile je používáme nesprávně, tj. když na zuby nebo dásně příliš tlačíme.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik elektrický zubní kartáček stojí?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že nákup elektrického zubního kartáčku je velká investice. Elektrický zubní kartáček, ač možná s méně funkcemi, pořídíte už od 599-899 Kč. Čím je zubní kartáček technologicky vyspělejší, tím vyšší je samozřejmě i jeho cena.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to opravdu hodně peněz. Bohužel ale často nebereme v úvahu výhody, které můžeme s těmito přístroji získat. Správně vyčištěné zuby a dásně nám pomohou udržovat zdravou ústní dutinu, což může naopak znamenat menší počet dentálních zákroků nebo odstraňování zubního plaku, které musíme absolvovat.

Precizní odstraňování zubního plaku pomocí běžného manuálního zubního kartáčku je nesmírně náročné, což je také hlavní příčina řady onemocnění (zubní kaz, zánět dásní a ozubice, zápach z úst). Je proto lepší onemocněním ústní dutiny předcházet a investovat do lepší technologie čištění než utrácet celé jmění za pozdější ošetření u zubního lékaře.

Můžete vybírat z:

• sonických modelů (např. Oral-B Pulsonic Slim);

• modelů s malou kulatou hlavou (velmi doporučujeme např. Oral-B Genius 10000N).

Přesto nezapomínejte na to, že cena daného modelu zubního kartáčku se odvíjí od funkcí a vybavení, které obsahuje. Uvědomte si, že sonické modely jsou většinou dražší a méně účinné než modely s 3D technologií, konkrétně s oscilačně-rotačními a pulzačními pohyby.

Jaký elektrický zubní kartáček bych si měl/a vybrat? Na co bych měl/a dávat pozor?

Při výběru elektrického zubního kartáčku musíme zvážit několik důležitých parametrů.

1. Nejdříve se ujistěte, že model, který jste si vybrali, má 3D technologii, tedy že používá oscilačně-rotační a pulzační pohyby. Zubní kartáčky s 2D technologií budou mít pouze oscilačně-rotační pohyby. Hlava zubního kartáčku s 2D technologií se pohybuje doprava a pak doleva v úhlu o rozsahu 45 stupňů. Vlákna 3D modelů dělají oscilačně-rotační pohyb a zároveň kartáček pulzuje (pohyb dopředu a dozadu).

2. Dalším důležitým faktorem je výběr správné kartáčkové hlavy. Na trhu existuje mnoho různých velikostí zubních kartáčků a hlav s různým uspořádáním vláken. Měli bychom mít vždy na paměti, aby byla daná kartáčková hlava kompatibilní s modelem zubního kartáčku. Malé hlavy se doporučují pro lidi, kteří si potřebují účinně čistit zuby v těžko přístupných místech (např. je jednodušší s nimi čistit zadní povrch stoliček), nebo pro děti.

Větší kartáčkové hlavy se doporučují pro lidi s větší ústní dutinou nebo pro všechny, pro které je čištění zubů s tímto typem hlavy prostě pohodlnější. Různé varianty hlav elektrických zubních kartáčků vyhovují různým potřebám uživatelů. Můžeme také vybírat mezi hlavami s vlákny v různém uspořádání, např. s vlákny zkosenými do pravého úhlu, které mohou pomoci dosáhnout hluboko do mezizubních prostor, nebo které jsou určeny k snadnému čištění prostoru mezi zuby a rovnátky.

Pokud ale máte citlivé zuby nebo dásně, měli byste hledat kartáčkovou hlavu s velmi měkkými vlákny. Pokud chcete, aby měly vaše zuby přirozeně bílý odstín, budete potřebovat bělicí kartáčkovou hlavu, pokud možno řešenou stejně jako profesionální nástroje zubních lékařů (např. Oral-B 3D White).

3. Elektrické zubní kartáčky nabízejí celou řadu vychytávek, které dělají z každodenního čištění zubů příjemnou a jednoduchou záležitost. Kontrola úrovně tlaku (senzor tlaku), která pomáhá chránit zuby a dásně, je prokazatelně velmi praktická věc.

4. Je důležité ověřit, jestli model, který jste si vybrali, má také časovač, který pomáhá čistit zuby správnou dobu. Zubní lékaři doporučují čistit si zuby minimálně 2krát denně po dobu 2 minut.

5. Dobrý zubní kartáček má různé režimy čištění (např. jemný nebo bělicí) a protiskluzovou rukojeť. Praktická je technologie detekce polohy, která vám umožní monitorovat v reálném čase právě čištěné oblasti ústní dutiny. Žádný zub tudíž nemůžete vynechat! Navíc si můžete zlepšit návyky v ústní hygieně.

Opravdu elektrický zubní kartáček bělí zuby?

Co se bělení zubů týče, řada lidí má na mysli sněhobílý úsměv filmových hvězd. Bohužel jen málo z nás už ví, že takového efektu docílíte pouze lékařským ošetřením, např. chemickým bělením či aplikací fazet nebo korunek na pravé zuby.

Je možné, aby nějak pomohl samotný zubní kartáček? Odpověď zní ano! Elektrické zubní kartáčky odstraňují z povrchu zubů skvrny způsobené např. kávou, vínem, cigaretami a potravinami. Používáním takového kartáčku si můžete vybělit zuby na úroveň přirozeně bílé barvy. S výsledkem budou spokojeni také lidé, kteří si chtějí udržet efekt chemického bělení od zubního lékaře nebo přirozeně světlou barvu zubů. Pokud vám ale efekt elektrického zubního kartáčku nebude stačit, měli byste navštívit zubního lékaře.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Býci, nad ničím nemusíte dlouho přemýšlet, protože jste byli obdařeni rozumným myšlením. Najednou se vám už nezdají vaše sny nedosažitelné a nedokážete se smířit s prohrou. Urovnejte…

Nejčtenější články

Doporučujeme