Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

Zdravotní stav člověka se dá vyčíst z mnoha ukazatelů. Jedním z nich je jazyk. Pokud je růžový až světle červený s přiměřeným povlakem a bez viditelných rýh, pravděpodobně se nemusíte stresovat. Co by vás mělo varovat?

Vyplázněte jazyk

Čínská medicína je postavená na rovnováze ženského a mužského principu (jin a jang). Podle ní existují mezi různými částmi těla a vnitřními orgány přímá souvislost a propojení. I určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plicím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám.

Pokračování 2 / 5

Barva jazyka

Barva jazyka vypoví o mnohém. Sytě červený až fialový jazyk upozorňuje na horečku a infekce v těle. Červené okraje varují před onemocněním žlučníku. Zarudlá špička značí, že jste citově rozrušení, v napětí či ve stresu. Je-li špička jazyka plná červených pupínků, pravděpodobně jste unavená a nevyspalá. Malinový jazyk (jasně červený s odlupujícím se povlakem) provází onemocnění spálou. Když je jazyk namodralý, může to být příznak srdeční nebo cévní choroby. Bledý jazyk mají chudokrevní lidé nebo ti, kteří mají oslabené ledviny či které postihlo náhlé vyčerpání.

Pokračování 3 / 5

Tvar jazyka

Spíše než o zdravotním stavu vypovídá tvar jazyka o typu a povaze člověka. Jazyk zakřivený či uhýbající do strany může u dětí naznačovat sklon k zánětům středního ucha, u dospělých zase poruchu mozkových funkcí. Co se týče povahy – široký jazyk s kulatou špičkou mají lidé laskaví a chápající, úzký jazyk se špičatou špičkou mívají agresivní a nevychovaní (i nevychovatelní) jedinci. Jazyk s děleným koncem mají bytosti náladové a nerozhodné. Plochý jazyk zase ti, kteří jsou přizpůsobiví, stabilní a vyrovnaní. Silný jazyk mají aktivní, někdy až útoční lidé.

Pokračování 4 / 5

Povlak na jazyku

Povlak na jazyku by měl být bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka a největší na jeho kořeni. Silný povlak bílé barvy provází špatné trávení, silný žlutý povlak pak žlučníkové obtíže. Nažloutlý až hnědý povlak upozorňuje na špatnou funkci jater, onemocnění žlučníku nebo vysoký cholesterol. Zežloutnutí v zadní části jazyka může způsobovat plísňová nebo bakteriální infekce v ústech, případně dokonce žloutenka. Povlak tmavé až černé barvy varuje před nedostatkem vitaminu B3, dehydratací, nadměrným pitím kávy a kouřením, nízkou imunitou nebo nemocemi trávicího traktu.

Pokračování 5 / 5

Rýhy na jazyku

Také rýhy na jazyku mají svůj důležitý diagnostický význam. Pokud se vám na jazyku tvoří mapy, je možné, že trpíte chudokrevností, chronickým onemocněním trávicí soustavy nebo psychickými potížemi. Hluboké příčné praskliny mají lidé náchylní k cévním mozkovým příhodám, rýhy na hřbetu jazyka pak zase ti s poruchou slinivky břišní nebo přetíženým organismem. Zvlněné okraje můžete mít, máte-li nedostatek spánku. Jsou-li po stranách jazyka otisky zubů, věnujte pozornost tomu, na které straně. Vpravo bývají, když máte sníženou funkci jater, vlevo při oslabení slinivky břišní. A konečně – máte vespod jazyka výrazné žíly? Pak si dejte v budoucnu pozor na křečové žíly.

Doporučujeme

Články odjinud