Vyražte do Tyrolska!

1. 11. 2010
Vyražte do Tyrolska!
Trojice tyrolských historických městeček Serfaus, Fiss a Ladis na slunné náhorní plošině v nadmořské výšce kolem 1200–1400 m n. m. je dokonalým místem pro rodinnou dovolenou s obrovským množstvím dětských atrakcí na každém kroku.

Region Serfaus-Fiss-Ladis leží nad tyrolským údolím Inn a obklopují ho pohoří Samnaun a Ötztal (kolem 3000 m n. m). Je známější spíše jako lyžařské centrum, ale v posledních letech sem míří návštěvníci – především rodiny s dětmi – i v létě.

A není divu, tolik „baby-friendly“ středisko byste hledali jen stěží. Strmé svahy nad městečky jsou protkány hustou sítí kabinkových lanovek a pěších stezek. Můžete vyjet třeba jednou lanovkou ze Serfausu a po krátké procházce dojít k další lanovce, která míří do Fissu. U každé pěší stezky je označeno, zda je vhodná pro kočárky a kolik času asi zabere.

Všudypřítomné vyhlídky na majestátní Alpy zpříjemňují lavičky a někde i pohodlné závěsné houpací koše. V nabídce letních aktivit je kromě tradičních procházek po celkem 500 km označených, více či méně náročných tras také lezení, rafting, sjíždění řek, paragliding, jízda na Segway, na koních, cyklistika a jízda na kolech s elektrickou baterií.

Mají si kde hrát!

Množství a variabilita atrakcí pro děti je opravdu neuvěřitelná. U každé restaurace je dětský koutek s trampolínou, houpačkami, klouzačkami, prolézačkami a pískovištěm s velkými šlapacími autíčky. Spoustou velkých šlapacích autíček. Na každém WC je přebalovací pult, u každého pískoviště slunečník. Pokud máte děti ve věku zhruba od jednoho roku do deseti let, určitě vás přinutí strávit alespoň jeden den v sefrauském Vodním světě (Murmli Wasser).

Tematickou postavou tohoto parku je dětský maskot Murmli (Murmeltier = svišť). Areál pod širým nebem na rozloze přes 8 km2 vznikl u stanice lanovky Komperdell. Je to zajímavý kontrast k současnému přetechnizovanému světu, nikde nejsou žádné monitory a hlavním stavebním prvkem všech 25 interaktivních atrakcí je dřevo.

Skrz celý areál se vine potůček, jsou v něm malá jezírka s oblázkovými ostrůvky, kam se dá přejít po můstcích, všude kolem jsou louky a les, na obzoru horská úbočí. Nejmenší děti si hrají na rozlehlém pískovišti s velejemným pískem a různými udělátky na jeho přepravu. Ty větší zkoumají vodní systém nádržek a hrází vzájemně propojených žlaby se zdymadlovými dvířky, jezdí na voru přes jezírko nebo na malých dřevěných lodičkách, které pohání zpocený tatínek na šlapacím kole.

Nejstarší děti pak prolézají sítí spletitých svištích nor (část areálu je pro tento účel „podnorována“). Kousek za Vodním světem je Murmli Trail – Stezka svišťů. U vchodu stojí dvoumetrová figura maskota Murmliho, která každého hlubokým hlasem přivítá (udělá to ve chvíli, kdy kolem ní procházíme, což lekavého a nepřipraveného návštěvníka může trochu vyvést z konceptu) a popřeje hezké zážitky.

Kolem stezky pak je například živý strom, mluvící sova, sviští domeček, obrovský bernardýn a v malé jeskyni roztomilé modely s výjevy ze života svišťů – paní svišťová u plotny, pan svišť v křesle před televizí atd. Kdo najde letadlo?

Pozor, pozor! V horách nad Serfausem havarovalo letadlo! Očití svědkové vypověděli, že z něj krátce před pádem vypadly nějaké krabice. Pilot se úspěšně katapultoval. Co bylo na palubě letadla? A kdo ho dokáže najít? Procházka stezkou po stopách havarovaného letadla zabere slabé dvě hodinky a lze ji pohodlně absolvovat i s kočárkem. Trasa začíná přímo nad Vodním světem a už po sto metrech nacházíme u stromu dveře z letadla – výborně, jdeme správně!

Postupně se na trase objevují další artefakty ze spadlého stroje – část křídla, podvozku, vrtule, kolo, vysoko v koruně stromu kus padáku. Potom u cestičky najdeme několik bytelných dřevěných přepravních krabic s nápisem Křehké. Z jedné strany mají okénko, zatáhnutím za šňůru se odsune kryt a je vidět jejich drahocenný obsah – zlato. Za další zatáčkou už je cíl cesty – červenobílé letadlo zapíchnuté nosem do země hned vedle horské cestičky. Po jeho trupu lezou děti a vítězoslavně pózují před rodiči s fotoaparáty: Mámo, táto, našli jsme ho!

Za ježibabou

Další úžasná trasa se jmenuje Witch Trail – stezka po stopách ježibaby. Je vhodná pro děti asi tak od 5–6 let a s kočárkem se sice projít dá, ale ten se musí místy dost složitě přenášet. Zabere asi půldruhé hodiny a překonáte na ní převýšení 430 metrů. Stezka začíná kousek pod prostřední stanicí lanovky Schönjochbahn.

Když za jasného denního světla vstupujeme na uzoučkou cestu do hustého lesa, znatelně se sešeří, a je to opravdu trošku strašidelné. Všude kolem jsou na stromech přibitá košťata. Kráčíme přes kořeny po stezce a po chvilce vidíme vysoko ve větvích gigantický hřeben a pavouka na pavučině. Pak přecházíme přes mýtinku plnou strašidelných pařezů – mají vyřezané lidské obličeje a tváří se dost nespokojeně.

Následuje zastávka u obrovského stolečku se židličkou, na kterém je čarodějnická kniha s tajemnými symboly. Asi v polovině trasy je zastávka na louce u jezírka, nechybí restaurace s „povinnou“ prolézačkou a houpačkami. Potom stačí přelézt obří muchomůrky a už jsme zpátky v lese – a vida, tady má ježibaba kuchyni.

Na dně obrovského kotlíku jsou šišky a klacíky – copak k nim asi ježibaba přidá, až si dnes bude kuchtit večeři, straší rodiče své děti. Těm bojácnějším rychle otrne při asi půlkilometrové procházce po rozkvetlých loukách, na kterých je několik dřevěných chatek s velkým čarodějnickým kloboukem a la Harry Potter na střeše. Finále trasy je opravdu stylové – kompletní čarodějnický domeček postavený obráceně, tedy špičatou střechou zapíchnutý do země. Uvnitř je všechno jak má být, jen vzhůru nohama…

Fun Park

Dalším místem, které byste si určitě neměli nechat ujít, je zábavní Summer Fun Park ve Fissu. Nachází se v nadmořské výšce kolem 2000 metrů, u horní zastávky lanovky Möserbahn. Dá se tady klidně strávit celý den, nabídka atrakcí je skutečně velkolepá. Tobogan Fisser Flitzer měří 2,2 km, má převýšení 370 m a za zhruba 7–8 minut dojede až na spodní stanici lanovky. Obsluha mě upozorňuje, abych si otočil kšiltovku štítkem dozadu a už za chvíli jí v duchu děkuji: na některých místech jede tobogan opravdu svižně – rychlostí až 45 km/h.

A není to jen obyčejná rychlostní prémie, ale spíš takový menší poznávací zájezd. Projíždíme totiž indiánskou vesnicí s vigvamy a doutnajícím ohništěm, jeskyní plnou řvoucích mamutů a jiných prehistorických potvor, další jeskyní s kostlivci a netopýry a ještě další, kde permoníci cosi kutají ze zemských útrob.

Nakonec vede trasa skrz podpalubí pirátské lodi. Ve Fun Parku jsou ještě elektrická autíčka, kolotoč, snowtubing buď na umělém sněhu (ano, i v létě), nebo na umělohmotném povrchu, malá zoologická zahrada, nafukovací hrad s klouzačkou, obrovská trampolína ve tvaru oválu, vodní fontánky a jezírka...

A samozřejmě pískoviště o velikosti nejméně XXXXL se šlapacími náklaďáky, autíčky Mercedes a hlavně dokonalými bagry: s nimi se dá nabrat písek do rypadla, zvednout ho, popovézt kousek dál a vysypat – no nevydrželi byste se tímhle bavit aspoň půl dne? Serfaus-Fiss-Ladis je místo dokonale uzpůsobené pro rodiny s dětmi. Nabízí široké možnosti ubytování a ceny jsou obecně velmi přátelské: třeba kopeček (vynikající) zmrzliny u horní stanice lanovky v nadmořské výšce 2500 metrů stojí 1 euro – další důkaz, že takzvaná „vysokohorská přirážka“ je typicky český vynález.

Mezi jednotlivými městečky jezdí kyvadlové autobusy (samozřejmě zdarma), všude je krásně čisto a přirozené a nenásilné spojení mezi moderním a tradičním podtrhuje ošuntělá, stařičká stáj, z níž se line nádherná vůně sena a která stojí na hlavní serfauské ulici hned vedle zbrusu nového čtyřhvězdičkového hotelu.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

ČTĚTE TAKÉ:
Nejlepší módní doplněk? Nový milenec!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Blíženci, zvykli jste si na pohodové dny. Proto se nemusíte bát, že by jim byl konec. Do nového pracovního týdne vstoupíte s neskutečnou energií a předvedete ostatním, že nejste žádné…

Nejčtenější články

Doporučujeme