Vyrazte v zimě do Egypta a užijte si teplo a moře

Vyrazte v zimě do Egypta a užijte si teplo a moře

Egypt patří každý rok mezi nejnavštěvovanější destinace českých turistů. Nabízí celoročně krásné počasí a láká velkolepou historií i podmořským světem a především dostupnou cenou. Kam se v Egyptě vydat?

Nepatříte mezi milovníky zimy, sněhu a nízkých teplot? Vydejte se za teplým počasím a průzračně čistým mořem do Egypta, kde si i teď užijete potápění a šnorchlování. „Ideálními destinacemi pro zimní dovolenou u moře jsou egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam, kde stále panují příjemné teploty kolem 23–⁠26 °C, které jsou vhodné jak pro koupání a potápění v moři, tak pro objevování monumentálních památek faraónů. Letadlem se do obou míst dostanete už za 4,5 hodiny,“ říká tisková mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Ilona Topolová.

Dokonalý relax u moře

Na krásných egyptských plážích i v tomto období slunce hřeje po celý den a nezakryje ho ani mráček. Pokud se navíc rádi potápíte, je tím pravým místem pro vás právě oblast Marsa Alam. Většina zdejších hotelů se totiž nachází v blízkosti korálových útesů, kde při potápění či šnorchlování uvidíte spoustu pestrobarevných ryb.

foto 1.jpgPodmořský svět Rudého moře hraje všemi barvami

„Pokud však chcete zažít ještě více, vydejte z přístavu Port Ghalib lodí do oblasti Abu Dabbab. Při potápění či šnorchlování na otevřeném moři zde kromě korálů a ryb spatříte vzácné velké želvy. A při troše štěstí také dugonga, mořského savce. I když měří 240 až 320 cm, bát se ho nemusíte – je to plachý a neškodný vegetarián,láká k objevování mořského světa Ilona Topolová.

foto 2.jpgDugong si pochutnává hlavně na mořské trávě a chaluhách

Procházka přístavem a pestrý noční život

Dáváte přednost spíše zábavě a místům, kde to žije? Pak vás nadchne letovisko Hurghada, které je ideální nejen pro plážovou dovolenou, ale i procházky po krásném přístavu Marina. Kromě desítek turistických lodí a luxusních plachetnic tu lze obdivovat majestátní mešitu El Mina Masjid. Zavítat můžete také dovnitř, jen je potřeba mít odpovídající oblečení zahalující ramena, kolena i kotníky.

foto 3.jpgMešita El Mina patří mezi nové stavby, hurghadský přístav zdobí od roku 2012.

Nejvíce to tady ale žije večer, kdy je celá přístavní promenáda včetně mešity nasvícená. Určitě zajděte do některého z shisha barů, kde můžete vyzkoušet vodní dýmku. Její kouření patří k běžným rituálům každého Egypťana a určitě stojí za ochutnání. Mají tu několik tabákových příchutí, zvolit můžete mango, mátu, meloun nebo třeba borůvku.

Vzhůru za památkami

Hurghada je také vhodným výchozím místem pro výlety za staroegyptskými památkami, jako jsou například pyramidy v Gíze. Ještě o něco blíže je to do Luxoru, na jehož předměstí zvaném Karnak se nachází pozůstatky chrámového komplexu boha Amóna-Réa. Jde o velmi rozlehlou a archeologicky ceněnou památku s řadou sloupových nádvoří, soch faraónů a alejí beraních sfing. Dochoval se zde i vysoký pylon zdobený reliéfy vojenských činů Ramsese II. nebo růžový obelisk.

shutterstock_69546709_luxor.jpgVynechat při dovolené v Egyptě památky faraonů by byl hřích

Zažijete dobrodružství v poušti

Jestli toužíte po dobrodružství a adrenalinu, nevšední a jedinečné zážitky na vás čekají v poušti, kde se vyplatí strávit celý den. Písečné duny můžete zdolávat ve čtyřkolce a písku se bát nemusíte - dostanete speciální brýle a kolem obličeje šátek.

fot 5.jpgJízdu na čtyřkolách zakončíte pohledem na zapadající slunce

Vydáte se vstříc nekonečným dunám a cestou se pokocháte pohledem na majestátní hory. „Navštívíte také beduínskou vesnici, kde se seznámíte se s životem a tradicemi beduínů. Ochutnáte tu i skvělý arabský čaj a můžete se projet i na velbloudech,“ popisuje další zážitky z pouště Topolová.

foto 6.jpg

Doporučujeme

Články odjinud