VyšeHrátky - divadlo od slova hrát si

28. 8. 2007
Festival výtvarného a loutkového divadla na čtyřech různých místech pražského Vyšehradu.

• večerní představení pro dospělé diváky • premiéry původních projektů: VODU PO LŽIČKÁCH (poesie, pohyb a lightdesign v temnotách Gorlice), JOHN SINCLAIR (na motivy příběhů Jasona Darka napsala P. Tejnorová. „DIVADLO NOIR“ – fantazy jízda dimenzemi o několika obrazech, čerstvě naporcovaná zvrhlá literatura) a VETŘELEC (s originální loutkou na míru od Roberta Smolíka hraje fenomenální Kristina Maděrič v režii Jiřího Adámka) • BUCHTY A LOUTKY naplní svůj stan nejnovějšími počiny z vlastní dílny a především Vás nezapomenutelnými zážitky. • víkendový program pro děti na téma STARÉ POVĚSTI PRAŽSKÉ připraví Filip Jevič a Kristýna Cihlářová. • čtvrtý ročník ožije Vyšehrad od 1. do 16. září 2007 • kompletní program na www.vysehratky.cz

VODU PO LŽIČKÁCH site specific, pohyb, obraz, projekce, zvuk

autorský projekt Veroniky Riedlbauchové a divadelně-výtvarné skupiny ECRU

Projít vztah, pít ho jako vodu po lžičkách, a jestli nás zláká venku déšť, nezapomenout někde nechat viset kliku ke dveřím.

Režie/dramaturgie: Veronika Riedlbauchová Scénografie: Magdalena Prousková Videoprojekce: Barbora Stejskalová, Šimon Janíček Light design: Adam Uzelac Zvuk: Leticia Kršáková, Ladislav Greiner, Šimon Janíček Pohybová spolupráce: Lucia Kašiarová Produkce: Šárka Maršíková

Hrají: Anna Schmidtmajerová, Jiří Weissmann a Míša Volná

světová premiéra: 1.9. 2007 ve 20.00 v Gorlici

reprízy: 2. a 4. – 7. 9. vždy ve 20.00

Poezie nemusí být jenom slovo Dokážeme poezii převést do divadelních zákonitostí, aniž bychom potlačili její specifičnost? Atmosféra, obraznost a motivy vybraných básní se nám staly inspirací pro pohybovou a výtvarnou metaforu, na které je představení vystavěno. Poezie může být i obrazem Site specific projekt Vodu po lžičkách je umístěn do kasemat na Vyšehradě - jejich chodby pro nás totiž představují labyrint podvědomí, v němž vzniká báseň, stejně jako sen. Používáme jednoduchých multifunkčních scénických prvků a rekvizit, které fungují jako spojovací články mezi jednotlivými situacemi. Důležitou roli – a to nejen pro dokreslení atmosféry, ale i jako aktivní činitel příběhu – hraje projekce a light design, které se někdy interaktivně propojují s hereckou akcí. V kontrastu k závažnosti prostoru akcentuje scénografie lehkost, jednoduchost a hravost.

Vodu po lžičkách

Každý člověk je jedinečný svou cestou, kterou prochází. Každý člověk hledá druhého člověka. Utonout je snadné, je ale těžké naučit se pít vodu po lžičkách.

Obyčejný příběh dvou mladých lidí, konfrontovaný s výpověďmi reálných osob, si „projdou“ i diváci, které během představení povedeme chodbami kasemat. Chodby skrývají motiv hledání a bloudění, a odrážejí tak naše vnitřní zmatky a tužby. Přináší však rozlehlý prostor Gorlice naplnění snů? Cosi nás spojuje, i když žijeme své vlastní příběhy. Chceme proto mluvit univerzální řečí – pohybem těla, obrazem a zvukem, skrze které se pokoušíme sdělit to, co poezie slovem.

JOHN SINCLAIR

na motivy příběhů J. Darka napsala P. Tejnorová

Čerstvě naporcovaná zvrhlá literatura. Nesvázanost žádnými konvencemi ani pevnými syntaktickými vztahy – takové je divadlo noir.

„DIVADLO NOIR“ – fantazy jízda dimenzemi o několika obrazech.

Onu zvláštní atmosféru – Johna Sinclaira – jako jednoho z demonstrativních představení této nové vlny, doplňuje i předloha – brakový exces Jasona Darka.

režie: P. Tejnorová scéna: M. Černíková, J. Fidrmuc hudba: Cossiga a Johny Typek

hrají: studenti 3. ročníku KALD

světová premiéra: sobota 8.9.2007 20:00 Gorlice reprízy: 9.9. 20:00

VETŘELEC

Žena je vtažena do zápasu, který nemůže vyhrát ani prohrát. Tentokrát a jednou provždy.

Autorský projekt režiséra Jiřího Adámka, scénografa Roberta Smolíka a loutkoherečky Kristiny Maděričové.

Žena se ocitá tváří v tvář sama sobě - své druhé, stejně hmatatelné podobě. Která z nich ovládá a která se podřizuje? Která je závislá a která rozhoduje? Na počátku jedna proti druhé, na konci obě propleteny v jednu. Zápas. Svoboda. Vnitřní dítě. Já, ty, on, ona, ony. Smír. Smích.

Scénická kompozice na pomezí konceptuálního, pohybového a loutkového divadla. Představení je založené na nezvykle precizní herecké „partituře“.

Hraje: Kristina Maděričová a Vetřelec

světová premiéra: úterý 11.9.2007 20:00 Gorlice reprízy: 12.9. 21:30 14.9. 19:30

BRUNCVÍK

Příběh hrdinství a lásky

Bájný český kníže Bruncvík se po smrti svého otce rozhodne jít do světa lva do znaku vydobýt, jako pravý statečný rytíř. Vrací se s čarovným mečem, který na povel stíná hlavy. Hrdinský středověký příběh, který se poprvé objevil ve 14. století, je známý ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska. Loutková experimentální inscenace vzniká v rámci mezinárodního divadelního projektu „Kulturní alchymie“, který probíhal od srpna 2005 a vrcholil loutkářským festivalem v Killarney v Irsku v květnu 2006. Projektu se účastnily loutková divadla z Irska, Estonska, Litvy a Lotyšska. Projekt vznikl za podpory fondu EU Culture 2000.

Scénář, režie a scéna: Jan Jirků Loutky: Robert Smolík Hudba: Dalibor Mucha a Tomáš Vychytil Dramaturgie: Petra Zámečníková

Hrají: Kristýna Franková, Ilona Semrádová, Filip Jevič

Kapela: Jan Hrovatitsch, Dalibor Mucha, Tomáš Vychytil j.h.

uvádíme: sobota 8.9. 14:00 v Gorlici

VLK A HLAD

Vlk a Hlad je představení, které původně vzniklo ve finském jazyce. V originále se tedy jmenuje "Susi ja Nälkä" a kromě jazyka nese další prvky, které snad poukazují na cizí jeho původ. I když jde vlastně o Červenou karkulku a pohádku O kůzlátkách atmosféra celého představení je jiná, velice zimní a tichá, vše se děje plynule a pomalu a krev je na bílém sněhu dobře vidět. Tedy alespoň byla by, kdybychom nechali svou fantazii dojít tak daleko jako to asi dělají děti. Ideálním divákem vlastně je dospělé dítě, které svou fantazii neztratilo a je zároveň schopno sledovat metaforu původního drsného příběhu o ztrátě panenství v Červené karkulce. K tomuto příběhu byl původně velice volně pouze prostřednictvím postavy vlka přiřazen i příběh o kůzlátkách, který se mi ale v českém kontextu jeví býti ideální první polovinou, pakliže přeskočíme animální význam slova kůzlátka. A tak jsou kozičky poplatně běžnému postupu při odhalování během sexuálního dobývání na řadě přirozeně jako první. Jde o punkové loutkové divadlo, což je termín, který jsem začal razit pro tento typ loutkového a předmětového divadla, kde animuji veskrze nalezené nebo jako dar obdržené předměty a, do tvaru loutky jednoduchou technikou upravené, materiály. Toto ilustruje finanční nenáročnost a scénografickou úroveň celého projektu. Bojím se, že divadlu takový přístup svědčí. Představení hraji ve dvou až třech verzích; pakliže je čistě pro předškolní a školní děti, je zjevnost původního příběhu potlačena a tento se dostává pouze do jejich podvědomí. Jsou to pak vlastně dvě pohádky, které hraji v češtině (finštině). Čistě dospělácká verze je ono tiché na atmosféru zaměřené dění, kde je důležité, aby měl dospělý dostatek času na to uvědomit si, co se za kterým předmětem a pohybem skrývá. Pro tuto verzi je nezbytná tma. Největší legrace, jak už jsme se tak v Čechách naučili posuzovat kvalitu představení, je případ, když je publikum smíšené a příběh se změní v interaktivní šou, během které mají diváci možnost přepínat z finštiny do češtiny a naopak pomocí slov „česky“ a „suomi“ v libovolném časovém momentě. A protože každá věková část publika má zájem na tom slyšet něco jiného, vzniká mnoho vtipných situací, kdy je přepnuto ve chvílích opravdu nečekaných.

uvádíme: 1. a 9. 9. ve 14:00 a 16.9. v 16:00 v Gorlici

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ

Klasická pohádka K. J. Erbena v provedení 4 herců, 7 marionet a 1 plicovačky. To vše kolem jednoho kulatého stolu.

Už jste někdy něco slíbili? A vzápětí byste to nejraději vzali zpět? Máte dobré přátele? A jsou někdy tak ochotní, že byste je raději neměli? Už jste se ocitli tváří v tvář nebezpečí? A navíc proto, že jste to slíbili? Rozhodovali jste se někdy mezi touhou a strachem? A jak jste se rozhodli?

režie: Filip Jevič výprava: Radka Mizerová hrají: Tomáš Jeřábek, Kristýna Franková, Justin Svoboda, Jana Černá.

Inscenace byla oceněna hlavní cenou Erik na festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem 2003. Filip Jevič získal cenu za režii a Tomáš Jeřábek za herecký výkon na Mateřince 2005.

uvádíme: 1. a 8. 9. 15:30 před Gorlicí

VYŠEHRÁTKY PRO DĚTI

Staré pověsti pražské v obrazech, příbězích a hrách

Vejděte do magického světa staré Prahy, kde se to hemží postavami, na které si můžete sáhnout a jejichž osudy ne-můžete ovlivnit

výtvarné dílny,velké loutky, soutěže, divadlo, dětský koutek

čtvrtek a pátek 6.- 7.9. 9,00-12,30 pro školy sobota 8.9. 11,00 -17,00 pro rodiče s dětmi

(15.9. sobota 11,00-17,00 další výtvarně-divadelní dílny)

Na Vyšehradě v plenéru před Gorlicí a na hradbách

Zdarma!

Vstupenky je možno objednat na : rezervace@vysehratky.cz

Od 20. srpna funguje předprodej v informačním centru Špička na Vyšehradě, v divadle Archa a v divadle v Celetné.

Po celou dobu festivalu prodej na místě: večerní představení: 140,-/80,-Kč odpolední představení 80,-/60,-Kč

V případě zájmu o podrobnější informace, fotografie, recenzní vstupenky či zájmu o zprostředkování rozhovoru s jednotlivými umělci mne neváhejte kontaktovat

Tomáš Staněk mediální servis festivalu +420 606 865 237 www.vysehratky.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

I přes všechny nezdary se snažíte mít dobrou náladu. Pokud se s někým seznámíte, věřte, že vás bude chytat za slovíčka jako kdybyste spolu byli roky a na něco takového nejste zvědaví! Také…

Nejčtenější články

Doporučujeme