Vyšetřování ztráty třídní knihy

10. 8. 2000
Popudem k napsání hry Vyšetřování ztráty třídní knihy byla Cimrmanovi skutečná událost - vyšetřování ztráty třídní knihy na chlapecké škole IV. vídeňského okrsku.

Vyšetřování

ztráty

třídní knihy

"�Popudem k napsání hry Vyšetřování ztráty třídní knihy byla Cimrmanovi skutečná událost - vyšetřování ztráty třídní knihy na chlapecké škole IV. vídeňského okrsku. Pachatelem byl s největší pravděpodobností žák F. Kirchner. Cimrman byl tehdy policejním inspektorem na vídeňské "čtyřce" a ředitel školy se na něho obrátil ve chvíli, kdy všechny pedagogické prostředky selhaly. Po tři dny sledovalo podezřelého chlapce šest policistů, avšak bezúspěšně. Cimrman se proto rozhodl zapůsobit na Kirchnera jinak: napsal o této krádeži hru, kterou uvedl dramatický kroužek policejního komisařství jako povinné školní představení. Autor počítal s tím, že podívaná na utrpení učitele, ředitele a inspektora při marném vyšetřování přivede viníka k lítosti a přiznání. Zarputilého chlapce, syna nunváře, se však dojmout nepodařilo�"

Přesně takto byl vysvětlen vznik této hry na programu stejnojmenného divadelního představení, jednoho z mnoha jiných skvělých představení známých Cimrmanů. Těšila jsem se do Divadla Bolka Polívky opravdu už hodně dlouho, až konečně na vlastní oči shlédnu ten inteligentní humor pana Svěráka a Smoljaka. A musím říct, že jsem se v nich nezklamala, i když má toto představení nálepku "ne tak skvělého jak ty ostatní, ale zasměješ se pořádně" (jak mi řekli kamarádi). A díky bohu za to, že se mi to tak moc líbilo, jinak bych asi jen tak rychle nepřekousla to tříhodinové stání fronty na lístky, kdy jsem stejně nedostala vstupenky na ty představení které jsem chtěla např. Dobytí severního pólu - to miluju. Nakonec jsem byla ráda, že na mě vůbec něco zbylo, kdybych po tom dlouhém čekaní nenesla v ruce vůbec nic, tak by mě to asi roztrhlo (už proto, že předprodej začínal v 15.OO hod. a už v 14.OO byla fronta přes půl ulice). Ale to mě jen utvrdilo v tom, že jít na Svěráka a Smoljaka prostě stojí za to. Je o ně opravdu neuvěřitelný zájem. Představení na celý týden byla vyprodána během tří hodin. To se mi zdá už docela hektické.
Ve skrytu duše jsem tajně doufala, že v této hře bude hrát Zdeněk Svěrák, ale jak už to tak bývá, tak opak byl pravdou. Ale jako náplast mi bohatě postačil skvělý Ladislav Smoljak, který se už však pomalu začíná řadit do skupiny tatíků s větším bříškem, pro které je hlavním smyslem života jídlo (a vážně je nápadně podobný Einsteinovi). Všichni mi říkali, aň se hlavně těším na tu druhou část, kde jde o samotnou třídní knihu, ale mě se opravdu víc líbila ta první, kde šlo o seminář či přednášku o Járu Cimrmanovi a jeho pedagogických (ne)úspěších. Musím vám ještě říct, že já tuto povídku nikdy neviděla, nečetla ani neslyšela, tak jsem na všechno hleděla asi jak Alenka v říši divů. To, že Cimrman používal metodu trestání učitele učitelem, za neúspěchy svých žáků mě úplně dorazilo "Dobře vám tak, po obědě si za trest nedám viržinko!" To bylo opravdu geniální. A při praktické ukázce "obživlého dřeva" což je pomůcka žákům, kteří při recitaci neumění gestikulovat a herecky se projevovat, jsem opravdu plakala smíchy. Ty pohyby rukou přivázaných za lano, za které Jaroslav Wiegel tahal byly tak neuvěřitelně nepřirozené, že můj vlastní smích, mi znemožnil slyšet další skvělé vtípky. V této první části, byl ten humor opravdu skvělý a zároveň inteligentní k tomu, (ale ty myšlenkové pochody Járy Cimrmana pochopit, dalo někdy pořádně zabrat, to teda jo). Co mě zaujalo úplně nejvíc, bylo Cimrmanovo vykládání fyzikálních pojmů a to "důkaz, že světlo je rychlejší než zvuk" (když Smoljak s hořící svíčkou přeběhl pódium rychleji než Wiegel se zvonečkem) nebo "důkaz základního zákona optiky" (když hořící svíčku hodíte na zem, tak se stále hořící svíčka zlomí Ţ zákon optiky, že světlo se lomí). Všechny tyto vtípky mi přišli neuvěřitelně skvělé.
Druhá polovina, zde už šlo o tolikrát zmiňovanou ztrátu třídní knihy, kdy se celý děj odehrává ve třídě, kde my - diváci, jsme žáky (nezbednými, hloupoučkými a ztrácejícími třídní knihy). Když už se vyzkoušeli všechny pedagogické metody (po zlém i po dobrém), přicházeli na řadu vyšší instance a strach z autorit. V žádném případě to ale nebyl strach žáků, ale naopak vyučujících. A z celé hry dojdete k tomu, že z učitele se vyklube tzv. "posránek", který se bojí hlavně pana ředitele, pan ředitel zas pana inspektora a dobrácký pan inspektor zas zemského školního rady. A všechny tato marná snaha, prostě k ničenu nevede, protože třídní kniha se ani po sedmi letech nenajde. Tato činohra byla moc příjemná a nepotřebovala velké námahy mozkových závitů, humoru tu byla spousta, ale podle mne už nebyl až tak břitký a živočišný, jako v předchozí části. Už se mi to nezdálo tak přirozené, jak bych si to přála, ale na druhou stranu, nikdy bych nic takového nedokázala vymyslet a už vůbec ne zahrát, tak stejně musím před Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem smeknout klobouk a za tento skvělý večer poděkovat�
JÁRA CIMRMAN
(narozen 1853 až 1859 ve Vídni, poslední bezpečně zjištěný pobyt Liptákov v Jizerských horách 1914) ve své době jeden z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, cestovatel, filozofů, vynálezců a sportovců, nedožil se za svého života uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26.2.1966) dr. E. Hedvábným je evropská veřejnost seznámena s jeho géniem.
V roce 1967 vzniká v Praze Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo jméno, popularizuje Cimrmanuv duchovní odkaz.

Vyšetřování ztráty třídní knihy
Činohra
Autoři semináře o a Cimrmanově pedagogické činnosti:
Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak

Režie:
Ladislav Smoljak

Scéna a kostýmy:
Jiří Benda

Hudba:
Bedřich Smetana

Hrají:
Učitel
Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák
Ředitel
Jan Hraběta nebo Ladislav Smoljak
inspektor
Pavel Vondruška nebo Jarosla Wiegel
Zemský školní rada
Miloň Čepelka nebo Václav Kotek

Autor: -lev-

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud to jen půjde, tak si v práci neberte velká sousta. Jen byste přišli o drahocennou energii. Jestli do vás někdo z kolegů pořád rýpe, nevšímejte si ho. Jen byste přilili olej do ohně,…

Nejčtenější články

Doporučujeme