Vysokoškolské vzdělání? K nezaplacení. Ale na kolik vás vyjde? | Foto: iStock

Foto: iStock

Vysokoškolské vzdělání? K nezaplacení. Ale na kolik vás vyjde?

Snad každý rodič sní o tom, že jeho potomek získá vysokoškolský diplom, který mu přinese zářivou budoucnost a úspěšnou kariéru. Studium na vysoké škole bude stát vaše dítě úsilí, čas a mnoho hodin v knihovně, které se mu časem vrátí v uplatnění na pracovním trhu. Rodiče ale musí počítat s dočasnou finanční podporou potomka. Na kolik vás “prvňáček” na vysoké vyjde?

Veřejná či soukromá?

Výběr instituce z veřejné nebo soukromé sféry ovlivňuje cenu školného. U nás jsou veřejné vysoké školy v podstatě zdarma a platí se na nich jen minimální poplatky stanovené zákonem. Platí se například za přípravné nulté ročníky a částku si volí školy individuálně. Soukromá vzdělávací zařízení si výši školného určují samy a roční poplatek se může pohybovat i v desítkách tisíc korun. Vždy je dobré dopředu zjistit, jak nákladné studium bude a co všechno školné na soukromé škole pokrývá.

Učebnice se dají často půjčit v knihovně, ale ani ty nemají takovou kapacitu, aby měly knihy pro každého studenta. Počítejte s tím, že některé z nich budete muset koupit za své. Ušetřit se dá na koupi materiálů z druhé ruky a následným vrácením do oběhu. Počítejte i s tím, že se váš prvňáček neobejde bez notebooku.

Kde bude bydlet?

Bydlíte-li v univerzitním městě, uspoříte za bydlení svého studenta. Pokud si váš milovaný potomek vybere studium na druhé straně republiky, čeká ho hledání přechodného bydliště. Nejlevnější je ubytování na koleji, ale opět se nemusí dostat na každého studenta, protože o kolejní ubytování bývá velký zájem především kvůli nízkým cenám. Navíc už v nabídce nejsou jen klasické třílůžkové pokoje, ale i samostatné pokoje pro jednoho. Kolej nabízí hlavně veřejné vysoké školy, například pražská ČVUT slibuje ubytovat v podstatě každého svého studenta, který o to bude mít zájem. Obecně se dá říct, že cena za rok kolejního ubytování vyjde zhruba od 20 tisíc korun výše. Ceny za lůžko se liší podle lokality koleje, čím vzdálenější je od centra města, tím bývá cena zpravidla nižší.

Další variantou je spolubydlení ve studentských bytech, kde se více lidí domluví na pronájmu většího bytu a obsadí jednotlivé pokoje podobně jako na koleji. Ceny pronájmů jsou různé – v hlavním městě si připlatíte víc než třeba v Olomouci. Problém může být také kauce, která bývá často požadována majitelem bytu.

Mezi nákladové položky patří také strava a doprava. Nejlevnější variantou je stravování v menze, která se pohybuje zhruba od částky11 tisíc za rok. V případě sdíleného bydlení si můžou studenti vařit doma, podílet se na nákladech za jídlo a ušetřit. U dopravy mají studenti slevy a pro jejich uplatnění stačí vyřídit studentskou kartičku, která se jim vyplatí u řady dalších výdajů jako například u kulturních akcí.

Stojí to za to!

Náklady na život vysokoškoláka se nedají jednoduše vyčíslit. Záleží na typu školy, její vzdálenosti od domova i na budoucím zaměření studenta. Pokud se bojíte, že vzdělání svého potomka finančně neutáhnete, poohlídněte se po stipendiích. Finanční podpora není jen za skvělé studijní výsledky, ale týká se i ubytování a dalších oblastí. Vzdělání je totiž k nezaplacení a každý problém má řešení.

Doporučujeme

Články odjinud