Výstava fotografií Lidé

15. 4. 2009
Výstava fotografií Lidé
Kino, divadlo či něco jiného? Hledáte-li zajímavý kulturní podnik, kam si zajít, máme pro vás tip na jedinečnou výstavu fotografií, která přibližuje cestování po exotických koutech zeměkoule a život místních lidí.

V pražském divadle Dobeška, které je domovskou scénou slavného Divadla Sklep, je nyní ke shlédnutí zajímavá výstava fotografií Josefa Hegeduše z jeho cest po Etiopii a Nové Guinei. Výstava nese výmluvný název Lidé.

„Fotografování lidí nabízí možnost dokumentovat souvislost s jejich životem a zachytit momentální emoce. Ukazujete tak život v nejrozmanitějších zemích světa v surovém stavu,“ vysvětluje pojetí svých fotografií Hegeduš.

Jednotlivé snímky zobrazují život domorodců, fotografie vznikaly během tří let a jejich cílem je poskytnou věrný obraz života lidí v exotické Etiopii a Nové Guinei.

Výstava potrvá od 6. dubna do 3. května 2009 v prostorách divadla Dobeška v Jasné ulici. Hlavními partnery projektu jsou společnost Whirlpool a nadační fond Dětský čin roku.

Etiopie

Jižní Etiopie, daleko od všeho, nehybná a nekonečná, se na mapách kontinentu poprvé objevila teprve před sto lety. Tato poslední záhadná terra incognita Afriky odhalila svou ničím neznečištěnou, krásnou přírodu a zejména pestrou mozaiku populace, jež zůstala po staletí izolována a dosud si zachovala zvyky a praktiky pocházející z prehistorických dob.

Nová Guinea - Papua Barata

Vysoko v papuánských horách se rozkládá plošina, která z ptačí perspektivy vypadá jako neudržované fotbalové hřiště. Vždy odpoledne před nocí, kterou má rozjasnit úplněk, sedí kolem pláně domorodci, mlčí a čekají. V rohu planiny jeden z mužů provádí tajemný rituál. Má před sebou starou bednu od leteckého karga a v nepravidelném rytmu do ní ťuká oblázkem. Na uších má půlky kokosových skořápek, spojené ratanem. V první polovině minulého století začala nad Novou Guineou létat letadla. Jeden ze stříbrných ptáků přistál také na této planině. Vystoupilo z něj několik postav bílé pleti a místní obyvatelé je vítali s radostí i posvátnou úctou. Domnívali se, že v bájném ptáku k nim z nebes sestoupili duchové a přinesli jim takové dary, jaké mohou Papuáncům seslat jen dobří bohové.

Foto: Josef Hegeduš

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Měli byste se zamyslet nad tím, zda to, po čem toužíte, je smysluplné. Jestliže ano, tak vás váš vnitřní motor rychle zavede, kam potřebujete. Berani patří mezi znamení, jež k jakémukoliv…

Nejčtenější články