Výstava Umění porodit

15. 5. 2006
Výstava Umění porodit
Příchod nového člověka na svět - plození a rození dětí - je v našem životě, ať chceme či nechceme, prioritní záležitostí. Porod je zážitek, který všichni lidé na této planetě prožili. Je to zážitek, který sdílí nejen ženy-matky a muži-otcové, ale i všichni ostatní bez rozdílu majetku, vyznání, či barvy pleti.

Příchod nového člověka je životní událostí a velkou změnou pro všechny zúčastněné a může ovlivnit celý jejich život. .

Přicházíme však na svět všichni stejně? Porod

Porod je často považován za nejdůležitější a nejvýraznější zkušenost v životě ženy. Tato klíčová životní situace ale jistě ovlivňuje nás všechny. Všichni jsme porodem prošli na začátku svého života. Většinu z nás tato situace čeká v průběhu života znovu, tentokrát jako rodiče.

Čím prochází těhotná žena, respektive rodičovský pár v očekávání svého dítěte? Před porodem je určujícím motivem všech myšlenek přání "hlavně, aby to dobře dopadlo".Chceme se ale spokojit s rolí nevzdělaných rodičů, kterým nepřísluší do hloubky řešit téma porodu? Pro tento případ je to v naší společnosti skvěle zařízeno: Žena prostě odejde do porodnice a vrátí se s miminkem nebo miminky. A je to za námi. Ten pocit nebezpečí, že se něco může stát, ten tajemný svět mezi „nebytím a bytím“, nejistota a strach z něčeho, co není zcela v našich rukách.

Je to ale opravdu tak? Proč je porod v naší společnosti vnímán jako něco nebezpečného? Něco, čeho se právem bojíme a oddechneme si teprve, když tím proplujeme (v blažené nevědomosti a odevzdání se do rukou povolaných)? Nemohli bychom toto tabu nějak poodkrýt, nemohli bychom udělat něco pro zmírnění strachu o sebe či naše blízké, maminky i nenarozená miminka? Jistě - v mezích možností se připravujeme: v době kolem porodu sháníme informace z literatury a z odborných kursů. Zajímá nás, jak bude porod probíhat, jak se má chovat tatínek, z médií se na nás sypou zprávy o tom, jak rodily celebrity, ze specializovaných časopisů, co jíst a jak cvičit, jak o sebe pečovat atd. Informací je spousta, ale které jsou pro nás podstatné? Dokážeme si vybrat? Nebo jenom přijmeme ty, které jsou snadno dostupné? A co lékaři a porodní asistentky? Vědí, co ženy při porodu oceňují, jak jsou spokojeny s jejich péčí? Zbývá v porodnicích na podobné úvahy čas? Kolik z nás vedlo se svou porodní asistentkou či lékařem opravdový dialog?

A co jinde? Jak rodí ženy v sousedních státech, z jakých možností mají při svém rozhodování na výběr? A jak se při tom cítí a co asi cítí miminko nenarozené nebo čerstvě narozené? Informace, výzkumy - ano, občas se některé z nich objeví v novinách, televizi či jiném informačním zdroji. Většinou jsou ale otazníky kolem porodu jen okrajové téma. Společnosti je prezentována podrobněji např. problematika potratů, nežli porodů.

Důležitou součástí výstavy Umění porodit je "tržiště informací" - místo, kde návštěvníci na všechny svoje otázky najdou odpověď. A pokud ne - snad se nepřestanou ptát. Inspiraci zde naleznou jak porodní asistentky, lékaři a odborníci dalších oborů, tak rodiče a široká veřejnost.

O VÝSTAVĚ: Pořádající organizace: Hnutí za aktivní mateřství Autorka projektu: Karolína Nedělová Vedoucí odborné části výstavy: Petra Sovová Tvůrčí a produkční tým: Martina Dbalá, Renata Fabelová, Míla Kramná, Tamara Marková, Martina Suchánková, Markéta Šafránková Koordinátorky: Karolína Nedělová, Petra Sovová Odborná supervize: Ivana Königsmarková Instalace: Roman Kárník, Šárka Havlíčková Grafika: Eva Dušejovská Web: Radim Zástěra

Vystavující umělkyně a umělci:

Monika Načeva – hudební freska v děloze Alžběta Kopecká - reportáž z porodu Anna Ronovská - Spolu v sobě (Inside together) Lenka Fritschová - Matky Pavla Kranlová - fotografie pupíků s plexiskly nesou název "START" (2005/2006) a dvě fotografie embryonálního tetování s razítkem "Základní vzor" (2006) Matouš Karel Řeřicha - (leporelo, obrazy, plastiky) náleží do série pod souhrným názvem "Contact´s baby" (rok vzniku 2003) Lenka Klodová – interaktivní instalace To je porod! Helena Poláková Jana Königsmarková - Úrodný klín Věra Stuchelová – Tělo Johana Passerin

Hlavní cíl výstavy :

 • Zprostředkovat hodnotný umělecký zážitek
 • Poskytnout co nejširší spektrum informací v dané oblasti
 • Přispět do dialogu mezi ženami (respektive rodiči), lékaři a porodními asistentkami

Výstava bude obsahovat:

 • Fotografie, obrazy, kresby, malby a jiné objekty od profesionálních umělců
 • porodní příběhy
 • dokumentární filmy o porodech
 • obrázky dětí na téma zrození člověka ( Děti z ZUŠ a mateřských škol)
 • praktické informace (výsledky výzkumů, knihy, statistické informace, legislativní informace, informace uživatelského charakteru atd.)
 • informace ze zahraničí

Koncepce výstavy:

Emoce podložené fakty.

K účasti na projektu a zpracování tématu byli vyzváni umělci, porodní asistentky, lékaři, odborní pracovníci, děti i rodiče, kteří mají potřebu se k tomuto tématu vyjádřit.

Výstava je koncipována na jedné straně jako estetický a duchovní zážitek z prostředí mezi dvěma světy - světem nenarozeného miminka uvnitř matčiny dělohy a světem, který obklopuje již narozené dítě. Na straně druhé by měla být jedním za zdrojů informací o neustále se měnícím a vyvíjejícím medicínském oboru.

Výstavu UMĚNÍ PORODIT lze uchopit třemi způsoby,

 • pocitově : jako umělecký zážitek z tématu, které je dosud v Čechách málo výtvarně zpracováváno
 • prakticky: jako tržiště informací
 • filosoficky: jako obraz doby, ve které žijeme, kde se mísí a prolínají „světy“ zprostředkované nejdokonalejší technikou spolu s přirozeně navozeným hlubokým niterným prožitkem

Doprovodné akce :

Připravovaný program:

Veřejná debata týdeníku Respekt Pravidelné videoprojekce filmů o přirozeném porodu Odborné semináře: Porod s dulou, Jak pomoci rodině přijmout postižené dítě, Aromaterapie při porodu, Porod doma ad. Ochutnávky služeb pro těhotné: předporodní kursy, břišní tanec, cvičení na míči, gravidjóga ad. Performance Diskuse

Doprovodné akce budou probíhat většinou v prostorách letohrádku Portheimka, v době od 9 do 18 hodin. Je třeba se předem objednat. Přesný program bude upřesněn do konce dubna.

Během doprovodných programů lze pro děti využít dětského koutku.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Býci, víkendová pohodička s rodinkou je v ohrožení, protože podléháte vnitřním nepokojům a bojíte se budoucnosti. Přepadla vás divná nálada a nutně se musíte dát dohromady. Nebuďte…