Výživová poradna. Odpovědi na otázky, které vás zajímají. Zeptejte se také!

26. 6. 2014
Výživová poradna. Odpovědi na otázky, které vás zajímají. Zeptejte se také!
Minulý týden jsme pro vás spustili novou poradnu, ve které se věnujeme správnému stravování a zdravému životnímu stylu. V poradně vám zodpovíme základní otázky ohledně výživy, pitného režimu a pohybu, vyvrátíme zažité mýty a poradíme, jak docílit štíhlé linie a jak se cítit dobře.

Na Vaše otázky odpovídá specialistka v oblasti výživy Mgr. Mariana Halmanová. Paní Halmanová se ve své praxi zaměřuje na redukční programy pro lidi s nadváhou, sportovní výživu, řešení potravinových intolerancí a alergií, výživu dětí, těhotných a kojících matek a seniorů a v neposlední řadě na klienty s podvýživou. ( www.vyzivovecentrum.cz )


Tereza, 28 let

Otázka: Dobrý den, mám středně fyzicky náročnou práci, 11 hodin stojím. A to buď 4 nebo 5 dní v týdnu podle přesčasů. Moje pracovní doba je denní a noční vždy od sedmé večer nebo rána do 6 hod. Z domu odjíždím v 17:30 nebo 5:30. Moje otázka zní: Jak se stravovat při nočních směnách? Na denní se to dá, ale po noční vstávám nepravidelně. A sama nevím, jak začít a následně se stravovat během noční směny. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Směnný provoz je celkově pro organismus velmi náročný, protože nemáte pravidelný spánek ani stravu, a tak Vaše tělo neví kdy přijde odpočinek nebo výdej energie. Proto bych ráda na začátek doporučila, abyste v rámci posilování organismu konzumovala větší množství ochranných látek, jako vitamínů, minerálů a vlákniny.

Dále je velmi důležité pokusit se i do směnného provozu zařadit pravidelnost. Pokuste se chodit spát ve stejnou dobu při noční směně a ve stejnou při denní. V době, kdy jste vzhůru, tak dodržujte pravidelný stravovací režim (cca po třech hodinách). Rozhodně není dobré jídlo v nočních směnách vynechávat.

Jezte stejný počet jídel jako přes den, jen se je při noční směně pokuste trochu odlehčit. Když se probudíte, tak si dejte „snídani“ nebo lehké a sacharidové jídlo, na začátku směny si dejte svačinu, která Vás povzbudí (může být třeba ovoce), za „noční oběd“ zvolte jídlo s menším obsahem tuku, nezapomeňte na druhou svačinu a poslední jídlo si dejte cca dvě až tři hodiny před spaním. Poslední jídlo by mělo být nízkosacharidové.

Úprava jídelníčku při směnném provozu je celkově náročnější, ale rozhodně důležitá. Pokud byste si nevěděla rady, tak doporučuji nechat si poradit u odborníka.


Deni, 38 let

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, co se neustálou chutí na sladké? Bílkovin mám celkem dost, umím si je rozvrhnout do každého jídla, sacharidy,myslím tím dlouhé cukry mám taky, ale jak jdu z oběda,okamžitě dostanu nepřekonatelnou chuť na sladké...a taky si ho dám:-). Váhu si držím, už nepřibírám, ale taky nehubnu... Je to jen následek dlouhodobého špatného stravování a je potřeba to bez sladkého jen na delší dobu vydržet a přejde to samo? Děkuji za radu Denisa.

Odpověď: Nepřekonatelná chuť na sladké nebo únava jsou dva hlavní ukazatele nedostatečného příjmu sacharidů. Váš denní příjem sacharidů byste měl začít snídaní, kdy je třeba v adekvátním zastoupení přijmout složené sacharidy (vločky, cereální pečivo, atd.) k svačině volte rychlé a jednoduché cukry (ideálně ovoce), k obědu nezapomínejte vybírat sacharidovou přílohu (rýže, těstoviny, bulgur, hrách, kukuřice, čočka, brambory, atd.).

Maso se salátem není vhodný oběd z důvodu nedostatku sacharidů. Následně během odpoledne budete sacharidy ubírat, ideálně byste měla cca do čtyř hodin odpoledne vypotřebovat asi 75% Vaší denní dávky sacharidů. Večeře by měla být už bez sacharidů a odlehčená.

Pokud Vás tedy trápí chuť na sladké odpoledne, tak to může být způsobenou nutkavou potřebou Vašeho těla dobít urychleně baterky, protože nemá dost energie z dopoledne a z oběda.


Petra, 38

Otázka: Dobrý den, mám za dva týdny termín porodu a protože jsem toto těhotenství hodně přibrala (20kg), tak už přemýšlím nad tím, jak si po porodu seskládat jídelníček, abych zdravým způsobem snížila váhu a zároveň mohla bez obav kojit miminko a nechyběly mně žádné důležité látky. Poradíte mi, co dodržovat? Děkuji!

Odpověď: Paní Petro, u každé maminky je stravování po porodu trochu jiné, záleží na tom, jaké budete mít miminko a co si budete moc dovolit jíst během kojení. Jsou matky, které svůj jídelníček nemusí téměř vůbec upravovat a na druhou stranu minimálně třetina dětí trpí kolikou, což by Vás přimělo vyřadit ze stravy celou řadu potravin. Pokud budu tedy mluvit obecně, tak je třeba omezit příjem tuků, zejména živočišných, dále rafinovaných cukrů (sladké pochutiny) a soli. Dbejte na přísun kvalitních bílkovin, dodržování pitného režimu, dostatek vápníku (kvůli kojení), vit. C, D, zinku a jodu. Řadu z těchto látek můžete přijmout přirozeně potravou, pokud byste byla výrazně omezena ve stravování, tak je můžete suplementovat.

Těsně po porodu je třeba tělo nezatěžovat, ale naopak regenerovat a dodat mu potřebné živiny. Po šestinedělí můžete začít sportovat. V rámci úpravy jídelníčku se zaměřte na pravidelné a menší dávky jídla, vybírejte netučná masa a sýry, vyhněte se uzeninám a dbejte na správnou úpravu pokrmů.


Barbora, 62 let

Otázka: Zdravím, už by se konečně mohl vymyslet i pro starší lidi nějaký prostředek, aby tělo spalovalo jako v mládí. Všechny hubnoucí rady jsou jen pro mladé, kterým ještě vše skvěle funguje, hlavně spalování. Po celý život jsem měla 5 až 10 kg pod výšku bez metru a úderem přechodu mám 10 kg nad výšku. Tedy slušná nadváha. A to jím velmi zdravě a malé porce. Třikrát týdně jezdím svižně na rotopedu 45 minut. Váha se stejně nehne dolů ani o deko. Štítnou žlázu mám také zdravou. Je to boj s větrnými mlýny a jsem už z toho znechucena. Příroda prostě vyhrává...

Odpověď: Dobrý den paní Barboro, nevznesla jste žádnou konkrétní otázku, na kterou bych Vám mohla odpovědět. Je pravdou, že s přibývajícím věkem je spalování pomalejší a péče o naše tělo vyžaduje větší úsilí. Jsem ale přesvědčena, že je možné efektivně změnit postavu i ve vyzrálém věku. Pokud Vám redukce nejde, tak Vám doporučím navštívit výživového poradce, se kterým byste měla přijít na to, v čem je chyba. Z vlastní praxe vím, že se někdy jedná o chybné postupy klientů, o kterých byli do té doby přesvědčeni, že jsou správné. Častokrát návštěva odborníka celou snahu velmi usnadní a ukáže cestu.

Na závěr Vás musím moc pochválit, že máte pozitivní přístup k pohybu a zdravému životnímu stylu.


Adina, 47

Otázka: Zajímal by mě váš názor na Paleo dietu.

Odpověď: Paní Adino, děkuji za otázku. V poslední době se velmi rozmohly diety, které jsou založené na nízkém příjmu sacharidů. Pokud držíte takovou dietu, tak u Vás dojde k tzn. ketóze, kdy máte prakticky nulový příjem energie ze sacharidů a tělo začne akutně vyhledávat energii z jiných zdrojů.

Následkem tohoto stavu můžete opravdu zhubnout, ale je to stav nezdravý a dlouhodobě neudržitelný. Pokud budete držet podobnou dietu, tak budete unavená, budou Vás honit chutě a hlavně nebudete plnohodnotně vyživená. Osobně podobné typy diet nedoporučuji. Žádné zázračné pilulky ani trvalé „rychlo“ diety neexistují. Pokud chcete redukovat, tak musíte začít tím, že se rozhodnete a zvolíte efektivní a trvalou metodu, což je změna životního stylu. Záměrně píši životního, protože se nejedná jen o jídelníček, ale i o pohybovou aktivitu a celkový přístup k sobě samotné.

Další dotazy, které přišly do poradny, si můžete přečíst v pondělí 30.6.

I VY SE MŮŽETE PTÁT!

Máte také nějakou otázku na téma zdravého životního stylu? Své dotazy do poradny můžete posílat formou připojeného formuláře. Do formuláře stačí uvést křestní jméno nebo přezdívku a váš dotaz. Vyplnit také můžete nepovinné údaje, které u odpovědi nezveřejníme. Odborníkovi ale mohou pomoci přesněji posoudit vaši situaci a připravit odpověď lépe na míru.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Už byste se měli konečně zbavit pocitu, že vás někdo úmyslně popichuje. Není to tak. Jedná se pouze o váš přístup k věci. Neberte si všechno moc vážně. Není to myšleno na vaši osobu.…

Nejčtenější články

Doporučujeme