Výživová poradna. Odpovědi na otázky, které vás zajímají. Zeptejte se také!

24. 7. 2014
Výživová poradna. Odpovědi na otázky, které vás zajímají. Zeptejte se také!
Jak už asi víte, spustili jsme pro vás novou poradnu, ve které se věnujeme správnému stravování a zdravému životnímu stylu. V poradně vám zodpovíme základní otázky ohledně výživy, pitného režimu a pohybu, vyvrátíme zažité mýty a poradíme, jak docílit štíhlé linie a jak se cítit dobře.

Na Vaše dotazy odpovídá specialistka na výživu Mgr. Mariana Halmanová, členka Aliance výživových poradců, Sdružení výživových poradců a Společnosti pro výživu. Paní Halmanová se ve své praxi zaměřuje na redukční programy pro lidi s nadváhou, sportovní výživu, řešení potravinových intolerancí a alergií, výživu dětí, těhotných a kojících matek a seniorů a v neposlední řadě na klienty s podvýživou. www.vyzivovecentrum.cz


Radka, 65 let

Otázka: Dobrý den, zajímá mě, zda v 65 letech je váha 72 kg (výška 163 cm) normální nebo, zda by měla být menší? Když ano, tak o kolik kg? Je mi jasné, že v tomto věku při už pomalém metabolismu nelze mít váhu jako výšku bez metru. Děkuji, hezký den.

Odpověď: Paní Radko, podle zadaných údajů trpíte nadváhou. Pokud jste typ „jablko“, kdy se Vám ukládají tuky zejména v oblasti bříška, tak doporučuji pokusit se zredukovat cca 5 kg. Ukládání tuků v oblasti pasu může mít neblahý vliv na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Snažte se ve svém jídelníčku omezit příjem živočišných tuků a zaměřit se na zvýšenou konzumaci ovoce, zeleniny a vlákniny.


Pet, 45 let

Otázka: Dobrý den, mám velké výkyvy váhy. Nedokážu jíst 3x denně. Celý den nejím a najím se až večer. Nebo nejím 2 dny, pak se najím. Mám i zdravotní problémy. Mám velkou nadváhu a bojím se, že to nezvládám. Děkuji za čas i odpověď.

Odpověď: Nepravidelná a nevyvážená strava má za následek nejen nárůst váhy, ale také může být původce řady závažných onemocnění. Podle zadaných údajů trpíte obezitou II. stupně a je třeba začít aktivně jednat. Pokud cítíte, že sama situaci nezvládáte, tak se obraťte na odborníky, kteří Vám pomohou a navrhnou řešení, jak trvale snížit váhu. Výkyvy váhy, hladovění a následné přejídání zatěžují organismus extrémním způsobem. Prvotní impuls musí vyjít od Vás, měla byste změnit přístup nejen ke stravování, ale k celému životnímu stylu a hlavně k sobě sama. Věřím, že pokud se rozhodnete situaci aktivně řešit, tak vše zvládnete a já Vám držím palce. Budu ráda, když napíšete, jak se Vám to daří.


Vlaďka, 57

Otázka: Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně zádových tukových polštářků, které jsou v oblasti podprsenky. Měřím 170 cm, vážím 71 kg a je mi 57 let. Snažím se jíst zdravě. Jak se jich zbavit? Pomůže nějaký druh cvičení nebo změna jídelníčku? Děkuji.

Odpověď: Paní Vlaďko, děkuji za otázku. Na těle je hned několik partií, kde se tukové polštářky rády usazují a shodit je bývá mnohem náročnější, než jejich pořízení. Pokud byste redukovala váhu, tak samozřejmě pocítíte i zmenšení příslušných partií, ve Vašem případě bych se ale spíše zaměřila na zpevnění a redukci tuků na základě pohybu. Ideální tepová frekvence pro redukci tuků (pro Vás) je mezi 100-118 tepy za minutu, pro zvýšení fyzické kondice se můžete držet až do výše 130 tepů za minutu. Jedná se o pohybové aktivity jako je rychlá chůze, kolo, plavání, kolečkové brusle, indiánská chůze, heat, walking, atd. K tomuto druhu pohybu doporučuji ještě přidat nějaké balanční a posilovací cvičení, které je zaměřené na zpevnění svalstva (např. bosu, pilates, TRX, SM systém, flowing, atd.).


Helena, 66 let

Otázka: Dobrý den, je mi 66 let a mám cukrovku. Velice ráda bych potřebovala zhubnout, ale stále se mi nedaří. Cvičím a jím zdravě pětkrát denně. Nevím, co dělám špatně. Mám za sebou návštěvu výživové poradkyně, jenže chtěla 8000 Kč a to si jako důchodkyně nemůžu dovolit. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den Heleno, stává se mi velmi často, že za mnou chodí klienti s podobným dotazem a naprosto chápu, že to může být frustrující situace, když se snažíte dělat všechno dobře a výsledek nikde. Problém je v tom, že s klientem si mohu sednout a společně probrat, co přesně a jak dělá a díky tomu zjistíme, v čem je skutečně problém. Klient častokrát v dobré víře dělá něco, co k redukci vůbec nevede a zjistí to až po konzultaci s odborníkem.

Je tedy hrozně těžké říct, co máte změnit. Druhá věc je, že pokud máte cukrovku, tak tomu musí být přizpůsoben i Váš jídelní režim a zejména hospodaření se sacharidy a bavíme se opět o velmi individuálním přístupu.

Obecně Vám mohu poradit dbát na správnou velikost porce, nepřejídat se, dodržovat pitný režim (ideálně čistá voda), konzumovat čerstvé a kvalitní potraviny, dostatek ovoce (zde je třeba vybírat obezřetně kvůli cukrovce) a zeleniny, dostatek vlákniny a pohybu. Obecně platí, že pokud přijmete menší množství energie, než vydáte, tak budete hubnout. Vždy se ale musí dbát na vyváženost a pestrost stravy.


Barka, 25 let

Otázka: Dobrý den, jaký je Váš názor na pravidelné jednodenní půsty, ev. zeleninové dny, rýžové dny apod.? Děkuji.

Odpověď: Milá Barko, pokud je klient zdravý, tak mohu podobné detoxikační půsty jen doporučit. Pro tělo a jednotlivé orgány je to velmi regenerativní. Je třeba vybírat vhodnou variantu půstu, která Vám nebude dělat potíže. Ideální je pravidelně podstupovat dny bez masa, v extrémnějším případě to mohou být dny bez živočišných výrobků obecně. Další variantou jsou půsty, kdy trávíte jen jeden druh potravy (rýže, suchý chléb, zeleninové šťávy, zeleninová polévka, atd.), s tím, že zelenina by při těchto půstech měla být vařená nebo ve formě šťávy. Můžete také zvolit půst, při kterém nebudete jíst vůbec, v tomto případě ale doporučuji vše předem konzultovat s lékařem a vybrat pro něj vhodný den, kdy budete moci odpočívat.


I VY SE MŮŽETE PTÁT!

Máte také nějakou otázku na téma zdravého životního stylu? Své dotazy do poradny můžete posílat formou připojeného formuláře. Do formuláře stačí uvést křestní jméno nebo přezdívku a váš dotaz. Vyplnit také můžete nepovinné údaje, které u odpovědi nezveřejníme. Odborníkovi ale mohou pomoci přesněji posoudit vaši situaci a připravit odpověď lépe na míru.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Při pátku se v zaměstnání nepouštějte do nových úkolů. Spíše dokončete všechno potřebné, ať máte o víkendu klid. Jinak by se vám hlavou honily špatné myšlenky o nedokonalé práci. Přestaňte…

Nejčtenější články

Doporučujeme