Vyznáte se ve snech? Proč se nám zdají a v čem nám můžou pomoci?

Vyznáte se ve snech? Proč se nám zdají a v čem nám můžou pomoci?

Sny jsou odrazem našeho bdělého světa. A jsou prý také klíčem k tomu, aby naše paměť dobře fungovala. Snění pomáhá tělu, aby regenerovalo a odpočívalo, a kromě toho nám umožňují nahlédnout do sebe sama. Ovšem musíme je správně rozklíčovat. Jaké sny se nám zdají nejčastěji?

Sny kompenzační

Jsou to sny, ve kterých si něco kompenzujete za události, které se přihodily v reálném světě. Může to být například výprask z dětství, hádka s manželem, rozchod, rozvod, smrt někoho blízkého. To všechno vede k psychickému poranění, které se vám nedaří v reálném životě vyřešit nebo byste na to chtěli raději zapomenout. Problém se ale „jen“ přesune jinam. Proto taky sníte a proto můžete ve snu prožívat štěstí a radost, i když ve skutečnosti trpíte. Tyto sny hodně souvisí taky se zdravím – zdá-li se vám často o ohni, můžete mít potíže se srdcem. Zdá se vám, že lítáte? Může to signalizovat nějaké problémy s energií a vaším sebevědomím.

Pokračování 2 / 6

Sny, které upevňují vaši paměť

Myslíte, že ve spánku váš mozek nepracuje? Kdepak, pracuje pořád. Většina snů proto také obsahuje zážitky a příhody, které jste prožili nedávno, a slouží k tomu, abyste si je upevnili. Může se vám tak zdát o pracovních úkolech, restech, které na vás čekají, a podobně. Tyhle sny jsou vlastně způsob, jak si mozek třídí podněty, které během dne vstřebal, a sněním si tyto podněty upevňuje. Teprve pak může odpočívat a regenerovat.

Pokračování 3 / 6

Symbolické sny

Máte spoustu problémů, zažíváte stres nebo řešíte obtížné situace? Pak se to může promítnout do vašich snů, které se projevují v nejrůznějších symbolech souvisejících s bdělými zážitky. Symboly bývají indikátorem úzkosti a strachu a poukazují na vaši zranitelnost. Bývají to sny, ve kterých musíte utíkat, někdo vás v nich honí nebo bojujete s nějakými monstry. Pokud ve snu pronásledujete například někoho vy, pak to může znamenat, že dokážete čelit nepřízni osudu.

Pokračování 4 / 6

Sny odrážející vaše přání a touhy

Zdá se vám často o plné lednici jídla nebo vašich oblíbených potravinách? Je to jasné, odrážejí vaše nesplněné touhy (zvláště když držíte dietu). Podle Sigmunda Freuda jsou sny přímým důsledkem potlačovaných emocí a mohou tedy reprezentovat nevědomé myšlenky, přání a touhy. Bývají to často přání, která se v reálném životě bojíte realizovat. V těchto snech obvykle vystupujete jen vy sami.

Pokračování 5 / 6

Sny, které pomáhají řešit problémy

Máte ve svém životě nějaký problém, se kterým nemůžete hnout? Hledáte odpovědi na otázky, které vás v bdělém stavu trápí? Stačí usnout a věřit, že právě sen vám v tom pomůže. Tyhle sny, ve kterých onu odpověď najdete, napovídají, jak byste se měli chovat v bdělém životě. Když totiž sníte, mozek se pořád snaží zpracovat to, co zažil během dne, a najít řešení.

Pokračování 6 / 6

Sny o zvířatech

Pokud se vám zdává o zvířatech, pak obecně platí, že zvíře ve snu představuje vaše obavy a naděje. Záleží hodně na tom, jaké zvíře ve snu vidíte. V případě, že je to divoké zvíře, pravděpodobně to nějak souvisí s podvědomou částí vaší osobnosti. Pokud se vám zdává o psech či kočkách, umíte už zřejmě svoje přání kontrolovat. Spousta kultur věří, že zvíře představuje naši osobnost a pokud ho budete následovat, najdete sebe sama.

Doporučujeme

Články odjinud