Vyzrajeme na skvrny II

2. 10. 2001
Vyzrajeme na skvrny II
Další díl seriálu o čištění skvrn. Tentokrát od bláta, inkoustu, propisovačky nebo i krému na boty.

Vyzrajeme na skvrny II

Kyseliny - okamžitě ponořte do studené vody. Zkuste vyčistit čpavkem nebo sodou bicarbonou rozpuštěnou ve studené vodě a důkladně vymáchejte.

Barviva - vyčistit skvrny od barviv je těžké. Důkladně je vypláchněte studenou vodou a vyčistěte tekutým pracím prostředkem. Nezmizí-li, zkuste čpavek, metylalkohol nebo amylacetát.
Barvy: 

  1. akrylové - otřete ubrouskem a vyperte v pracím prostředku, můžete

je také vyčistit pomocí rozpouštědla nebo
metylalkoholem.

  1. emulzní - vyperte je dokud jsou mokré, když zaschnou, nedají se ničím

vyčistit.

  1. olejové - potřete čistým lihem, pak namočte v tekutém pracím

prostředku.

Bláto - počkejte než zaschne a vykartáčujte ho. Zbytek špíny vyčistěte tekutým pracím prostředkem.

Inkoust - ještě mokrý inkoust spláchněte studenou vodou, pak vetřete do skvrn tekutý prací prostředek a vymáchejte nebo vyčistěte citrónovou šňávou a vypláchněte čpavkem.

Kapky proti kašli - vypláchněte pracím prostředkem a vodou. Pokračujte s ředěným čpavkem, pak s metylalkoholem nebo amylacetátem.

Krém na boty - vyčistěte chemickým rozpouštědlem, pak vyperte s tekutým pracím prostředkem nebo vypláchněte metylalkoholem.

Leštěnka na nábytek - vyčistíme chemickým rozpouštědlem.

Mastnota - seškrábněte a vyperte v horké vodě, je-li to možné, mastnotu a nečistotu přitom odstraňte prací sodou a boraxem. Mastnotu rozpustí i peroxid vodíku a parafínový olej. Vytrvalé skvrny vyčistěte chemickým rozpouštědlem a vysušte vysoušečem na vlasy.

Propisovačka - vypláchněte několikrát metylalkoholem. Nechte vyvětrat nebo důkladně vymáchejte.

Vosk ze svíček - zmrazte ho kostkami ledu, pak zmrazený vosk odlomte. Vložte textil mezi dva savé papíry a rozpusňte vosk teplou žehličkou. Zbytek skvrny odstraníte chemickým rozpouštědlem. Vypláchněte metylalkoholem.

Autor: Zuzka Kvídová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nedorozumění, které visí ve vzduchu, by mohlo mít dalekosáhlé důsledky, které nedokážete jen tak vymazat ze svého života. Zkuste se se svým známým domluvit na tom, co je pro vás v současné…

Nejčtenější články