Vyzrajte na úzkost, stres a špatnou náladu

23. 11. 2022 Reklama
Se stresem se v dnešní hektické době potýká téměř každý z nás. Úzkost a psychické vypětí můžeme pociťovat kvůli rozvodu, ztrátě zaměstnání, nedostatku financí nebo i stěhování. Stále častěji jsme však ve stresu pod tlakem každodenního zvládání soukromého i pracovního života. Jak na vše vyzrát?

Stres vyvolává v lidech pocit úzkosti a strachu. Určitá míra stresu může být pro nás přínosem, jelikož nás nutí k lepším výkonům. Nadmíra stresu však není z dlouhodobého hlediska vhodná a může být pro lidské zdraví i nebezpečná. Nadbytek stresu totiž může vést k celé řadě onemocnění, snižovat imunitu, ovlivňovat zažívání a zhoršovat paměť či schopnost soustředění. Časté úzkostné stavy pak mohou dokonce způsobovat i panické ataky. 

Jak bezpečně eliminovat stres?

Základem pro lepší psychickou pohodu a dobrou náladu je identifikovat zdroj stresu a úzkosti. Nebojte se v případě potřeby požádat o pomoc. Ať už se jedná o přátelé, rodinu, partnera, kolegu nebo odbornou pomoc psychologa či terapeuta. Pokud máte starostí nad hlavu a každý po vás něco chce, naučte se říkat NE! Člověk musí být v určitých případech trochu sobecký, zejména pokud se jedná o jeho duševní zdraví. Důležité je také najít si čas pro odpočinek. Někdo relaxuje u knihy či filmu, jiný na procházce v přírodě nebo sportováním. Je jen na vás, co si zvolíte. Určitě je ale důležité neutápět stres a špatnou náladu v alkoholu a nezdravém jídle.

Vsaďte na bylinky

Již naše babičky a prababičky se pro dobré duševní rozpoložení obracely o pomoc k přírodě.

  • Třezalka tečkovaná patří mezi nejoblíbenější byliny v boji se stresem a úzkostí. Tato rostlina se užívá i při problémech s usínáním a žaludečních neurózách. Pro požadovaný efekt je třeba třezalku užívat pravidelně minimálně dva až tři týdny.
  • Při úzkosti a nespavosti je skvělou volbou kozlík lékařský. Ten obsahuje valepotriáty a terpenické látky, které mají zklidňující účinky. Snižuje tak dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku.
  • Pro navození klidu a pohody je oblíbená i meduňka lékařská. Nejenže krásně vodí, ale má i blahodárné účinky na naši psychiku. Právě díky vonným silicím, které mají uklidňující účinek, odstraňuje stres a napětí a pomáhá při přepracování, únavě a melancholii.
  • Šafrán setý patří mezi další bylinku, která je skvělým pomocníkem na potlačení nervozity, podrážděnosti a napětí.

Zázračný L-tryptofan

S odbouráním stresu a navozením psychické pohody vám pomůže také L-tryptofan. Jedná se o aminokyselinu, která působí jako přírodní regulátor dobré nálady. L-tryptofan můžeme řadit mezi tzv. mozkové nutrienty, které ovlivňují aktivitu mozku a upravují psychické problémy. Bezpečně se postará o příliv energie a dobré nálady, neboť právě z něj tělo produkuje hormon serotonin, kterému se přezdívá také hormon dobré nálady. L-tryptofan je běžně obsažen ve stravě (kuřecí maso, kešu, banány, špenát, mléčné výrobky) nebo ho můžete doplnit pomocí doplňků stravy.

Přírodní pomoc z lékárny

Klepněte pro větší obrázek

Existuje mnoho přírodních látek, které mohou pomoci lépe odolat stresu, zmírnit napětí či úzkost. Je ovšem důležité vědět, jak je správně užívat. Proto jsou lepší extrakty z bylin ve formě doplňků stravy. Vyzkoušejte přípravek De-press, který obsahuje unikátní kombinaci bylin v čele s kozlíkem lékařským pro lepší vyrovnání se stresem a meduňkou přispívající k celkovému uvolnění a pozitivní náladě. Vzácný šafrán tyto účinky synergicky posiluje a urychluje jejich nástup, pomáhá vyrovnat se s pocity úzkosti a udržovat tak dobrou náladu. Součástí doplňku stravy je také vysoká dávka L-tryptofanu (zdroje tzv. hormonu štěstí), vitamin B6 a hořčík pro snížení únavy a vyčerpání. De-press je k dostání v lékárnách a na e-shopu.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Právě tento čtvrtek je poslední letošní úplněk, díky němuž se posunete o velký kus dopředu a ztratíte zábrany. Jeho blahodárný vliv byste měli využít na svoji stranu a nebát se zariskovat.…