Vzduch plný pylu

24. 4. 2002
Vzduch plný pylu
Alergiků bylo v naší populaci před 35 lety pomalu dvaapůlkrát méně než dnes. V současnosti je touto chorobou postižena jedna čtvrtina obyvatelstva. Výrazně přitom vzrostl počet osob, které jsou pronásledovány pylovou alergií.

Vzduch plný pylu

Alergiků bylo v naší populaci před 35 lety pomalu dvaapůlkrát méně než dnes. V současnosti je touto chorobou postižena jedna čtvrtina obyvatelstva. Výrazně přitom vzrostl počet osob, které jsou pronásledovány pylovou alergií.

Alarmující je především vzrůstající počet alergických pacientů mezi dětmi. První obtíže se dají pozorovat už v kojeneckém a batolecím věku. Nemusí jít jen o sennou rýmu, ale i o záněty spojivek, kůže nebo bronchiální astma. Právě astma se až v polovině případů objeví do třetího roku života člověka.

Otázkou je, co k těmto nepříznivým trendům přispívá. Jde, jako obvykle, o souhru několika faktorů. Lidé více trpí na infekce dýchacích cest. To následně vede ke zvýšené citlivosti na vzrůstající počet alergenů (látek způsobujících alergie) a zhoršující se životní prostředí.

Svou roli sehraje i to, jakým způsobem jsou osázeny obytné oblasti. Jde často o monokultury, kde se v sezóně koncentruje vysoké množství pylových zrn jednoho druhu. Pro tyto oblasti jsou naprosto nevhodné stromy s vysokou tvorbou pylu, jako je olše, akát, bříza nebo černý bez. Nebezpečné jsou i neposekané travní plochy, které tím pádem vesele a často bohatě vykvetou.

Co se tedy děje s pylovými zrnky po jejich vdechnutí? Jsou většinou zachyceny na povrchu sliznice nosohltanu. Do dýchacích cest umístěných pod hlasivkami se totiž nedostanou částice větší než 5 mikrometrů. Pylová zrna jsou ale mnohem rozměrnější ( od 2 do 60 mikrometrů). S tímto faktem souvisí i to, že nejčastějším projevem pylové alergie je rýma a zánět spojivek.

Jak se tedy ale rozvíjí astma, u kterého je nejpodstatnější část změn právě v dolních dýchacích cestách? Jde nejspíše buď o reflexní mechanizmus, kdy impuls vychází z nosohltanu, nebo se alergen do příslušné lokality rozšíří krví.

Postižení jedinci jsou většinou alergičtí jen na tu svoji rostlinu a její příbuzné, hlavně ty větrosprašné (k opylení dochází větrem). K uvolnění pylových zrn do ovzduší dochází teprve při dozrání květu, svou roli sehraje i denní doba, teplota či vlhkost ovzduší. Alergikům se vždy uleví při dešti nebo po něm, kdy se vzduch od pylu doslova pročistí.

Pro alergiky má velký význam sledovat pylové zpravodajství, například v televizi. Může si tak s předstihem nasadit léky s protialergickým účinkem, změnit prostředí (vyjet do hor či k moři), omezit větrání místnosti nebo pobyt v přírodě. Je přirozeně dobré vyhnout se procházkám po loukách ale i po okrajích lesa. Ten totiž působí jako filtr a právě na jeho kraji je vysoká koncentrace pylových zrn, uvnitř lesa jich bývá naopak velmi málo.

Zdroj: MediCentrum, informace o zdraví pro celou rodinu

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nebuďte na sebe příliš tvrdí! Vždyť se vám daří ve všech směrech. Otevřete oči! Šéf v práci by se bez vás teď ani neobešel! Svěřuje vám náročné povinnosti, a proto někteří z řad kolegů…

Nejčtenější články

Doporučujeme