Vzpomínejte, vzpomínejte na své dětství

11. 2. 2004
Vzpomínejte, vzpomínejte na své dětství
Kromě toho, že díky vzpomínkám z dětství můžeme pochopit svůj scénář, který nás buď podporuje, nebo brzdí, mohou být tyto vzpomínky i neocenitelným zdrojem informací, které nám umožní porozumět našemu dítěti.

Bruno Bettelheim ve své knize A Good Enough Parent (Dost dobrý rodič – pozn.red.) uvádí příklady, jak můžeme tyto znalosti použít k posílení své rodičovské moci. Bettelheim popisuje následující případ:

Dospívající dívka se pohádala se svou matkou a nakonec jí sprostě vynadala. To by pravděpodobně rozčílilo každou matku, ale tato žena se nemohla několik dní zbavit pocitu hlubokého zranění. Přemýšlela, proč ji to tak hluboce zranilo, když podobné hádky s dcerou zažila již dřív, ale nikdy se po nich necítila špatně tak dlouho. Potom si uvědomila, že tato hádka se v mnohém podobala jedné situaci, kdy se sama v dětství pohádala se svou matkou. Nadávala svým rodičům, když ji přísně potrestali za kouření. Vzpomněla si, že tenkrát chtěla rodičům moc ublížit, ale domnívala se, že se jí to nepovedlo. Byla přesvědčena, že jim na ní nezáleží tolik, aby je svým jednáním mohla hluboce zranit. Teprve když teď několik dní cítila bolestné zranění z chování své dcery, uvědomila si, jak museli být její rodiče zraněni jejím chováním. Pochopila, že pravděpodobně svým rodičům nerozuměla, když si myslela, že chtějí prosadit svou bez ohledu na její vůli.

Matka na základě tohoto poznání lépe pochopila, co se děje s její dcerou. Uvědomila si, že i dceru muselo hodně zranit, jak se nechala unést hněvem, a její nepříjemné pocity se najednou zdály nepodstatné, zastíněny soucitem vůči dceři. Uviděla, že dceřin výbuch hněvu způsobilo její zklamání v matce a že to pro ni jistě bylo podobné, jako když ona sama tenkrát prožívala hluboké zklamání ze svých rodičů.

Vzpomínky z dětství nám mohou pomoct vcítit se do duševních stavů dítěte a posílit naši trpělivost. Musíme však být ochotni tyto vzpomínky oživit.

Vzpomeňte si na poslední konflikt s dcerou nebo synem, který vás mimořádně rozrušil. Potom přestaňte myslet na dítě a vraťte se v myšlenkách do svého dětství. Připomínají vám některé rysy v chování dítěte něco z vašeho dětství? Měli jste například se svými rodiči stejné problémy? Slyšeli jste někdy od svých rodičů něco, co sami říkáte svému dítěti? Co jste si tehdy přáli od rodičů ze všeho nejvíc? Potom zvažte, zda vám něco z těchto odpovědí pomáhá, abyste pochopili chování vašeho dítěte.


Ukázka z knihy: Jak přežít dospívání svých dětí autor: Dainowová Jak řešit konflikty s dospívajícími, i rodič má svá práva, naše dítě odchází, řada praktických cvičení, adresář pomocných organizací. Dospívání se většinou přižene jako děsivý uragán, vaše roztomilé děťátko se najednou změní: už není roztomilé, vůbec mu nerozumíte a ono se v žádném případě nesnaží rozumět vám. K tomu, abyste toto období ve zdraví přežili, je potřeba správně používat rodičovskou moc. Ta vám pomůže zvládnout situaci, kdy vám "tečou nervy", protože dítě odmítá cokoli doma dělat, vůbec wse neučí, naplno si pouští děsnou hudbu a vodí si domů kamarády, kteří se vám vůbec nelíbí. V této knize najdete rady a cvičení, s jejichž pomocí se naučíte reagovat asertivně, začnete si uvědomovat svá práva a potřeby a ve vyhrocených situacích budete jednat klidně a vyrovnaně. Autorka také ukazuje praktické kroky při řešení konfliktů v oblastech, jako je škola, sex a drogy.

Vydalo nakladatelství Portál - www.portal.cz Cena: 152,- Kč

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nastavte si laťku proklatě vysoko, protože na to máte. Milí Lvi, jedete si pro úspěch a ještě o tom vlastně ani nevíte. I když nejde všechno jako na drátku, stále oplýváte jedinečnými…

Nejčtenější články

Doporučujeme