Vztah muže a ženy po narození dítěte

14. 5. 2008
Vztah muže a ženy po narození dítěte
Narození dítěte je v naší společnosti považováno za jednu z nejdůležitějších událostí, která naplňuje partnerský vztah, a samotnými partnery je chápáno jako posílení společného soužití. To platí navzdory významným změnám, kterými prošly vzájemné vztahy muže a ženy ve dvacátém století. Právě tento společenský vývoj, a také další okolnosti, jako například povinnosti týkající se péče o miminko, mohou doposud harmonický vztah negativně ovlivnit.

Klepněte pro větší obrázek Narození dítěte je pro ženu a muže radostnou událostí. Příchod miminka jim přináší velkou životní změnu, která může negativně ovlivnit spokojenost obou parterů. Lze tvrdit, že období po narození dítěte je jedním z nejnáročnějších v životě partnerů. Pokud je dítě plánované, bývá zpráva o těhotenství přijímána s nadšením, ale tento pocit může rychle zmizet. Náročné období a zkouška partnerského vztahu nezačíná narozením dítěte, ale již jeho početím – těhotenství bývá často provázeno hormonálními výkyvy, které ženám způsobují změny nálad. Přestože dítě ještě není na světě, žena jeho přítomnost intenzivně vnímá pocity, které její partner prožívat nemůže. Existují samozřejmě páry, které těhotenství prožívají v klidu a zpočátku nepociťují žádnou změnu.

Po narození dítěte se ale zásadním způsobem mění život každého z novopečených rodičů. Musí se vyrovnat se změnou svých rolí ve vztahu i ve společnosti. V minulosti byla role muže a ženy jasně vymezena – muž finančně zajišťoval rodinu, žena pečovala o domácnost a děti. V současnosti se ženy realizují ve své práci a odchod na mateřskou dovolenou pro ně může být psychicky náročný. Náročnější může být přijetí nové role ve vztahu - žena je najednou v první řadě matkou, muž otcem a miminko má své potřeby, kterým je třeba se přizpůsobit. Nelze je odsunout na pozdější dobu. To vyvíjí tlak na oba rodiče a zároveň může způsobovat rozpory mezi partnery.

„Žena, která ve většině případů zůstává doma s dítětem, snadno získá pocit, že se její život točí pouze kolem miminka a péče o domácnost, je odtržena od společenského dění a ztrácí pocit seberealizace. Naopak muž, který celý den tráví v práci a večer se vrací k manželce věnující se především miminku, může nabýt dojmu, že byl odsunut na vedlejší kolej. Pokud mu navíc žena neposkytne dostatek prostoru, který by mohl strávit sám s miminkem, je pro muže těžké navázat s dítětem hluboký vztah nebo vzniká riziko, že muž začne na dítě žárlit,“ říká odborník na mezilidské vztahy, psycholog Karel Humhal. Pochopení pak mohou partneři začít hledat jinde – žena se až příliš upne na dítě, muž se realizuje jinde – veškerý čas se rozhodne trávit v práci nebo s kamarády. V horším případě partnerské problémy řeší mimomanželským vztahem. Oba dva se tak stále více odcizují. Jak lze tedy zabránit krizi ve vztahu v době, kdy by pár měl prožívat nejšťastnější období?

Aby partneři zvládli vše bez konfliktů, je dobré vyjasnit si své plány a stanovit pravidla, která se budou po narození dítěte v rodině dodržovat. Důležité je promluvit si o všem v klidu a realisticky, nejlépe před narozením miminka, a ujasnit si, jakým způsobem se budete dělit o péči o dítě a domácnost.Výsledek testu
Bude Váš partner dobrým otcem?

"; $celkem=$ot1+$ot2+$ot3+$ot4+$ot5+$ot6+$ot7+$ot8; if ($celkem<13) echo "Váš partner není na otcovství vůbec připraven. Možná není připraven ani na plnohodnotný partnerský vztah. Zajímá se pouze o sebe a nezajímají ho ani vaše problémy, ani radosti. Zkuste si s partnerem v klidu promluvit o budoucnosti vašeho vztahu a zvážit, zda je tím pravým partnerem, se kterým byste chtěla vychovávat děti a zestárnout.
";

if ( ($celkem>11) and ($celkem<19) ) echo "Váš partner se nejspíš necítí být ještě dostatečně zralý na otcovství, ale časem by si dítě přál. Možná má z rodičovství strach. Pokud cítíte, že je pravý čas na dítě, citlivě to partnerovi sdělte a upozorněte ho, že máte také obavy, ale že to společně určitě zvládnete. Pokud si muž potomka v nejbližší době přesto nepřeje, domluvte se v klidu na časovém horizontu, kdy si dítě pořídíte.";

if ($celkem>17) echo "Vašemu partnerovi nebude otcovství vadit. Děti má rád, má dostatek nápadů, jak je zabavit a pokud si pořídíte vlastní dítě, bude se mu věnovat, pečlivě se o něj starat, hrát si s ním a nezapomene věnovat dostatek pozornosti také vám."; } else { ?>

OTESTUJTE SE
Bude Váš partner dobrým otcem?

Jste zvědavá, jaký bude jednou váš partner otcem? Kladete si otázky, zda se partner bude o dítě pečlivě starat, trávit s ním volný čas, učit ho nové věci a bude mu dobrým příkladem nebo se obáváte, že zklame vás i dítě a nebude schopen mu věnovat svoji péči a lásku?

V domácnosti mi partner pomáhá:
pravidelně a sám od sebe, nedělá mu to problém
jen když ho o to důrazně požádám
nikdy – říká, že jsem žena a ta se má starat o domácnost

Když se v noci probudím a necítím se dobře, můj partner:
je nevrlý, otočí se a spí dál
okamžitě zjišťuje důvod a zajímá se o to, jak mi může pomoci
zeptá se, co se děje a pokud to není vážné, spí dál

Můj partner mi dává najevo svoji náklonnost:
stále – partner mi dává najevo, že si mě váží a miluje mě
nikdy – často mám pocit, že pro něj už neexistuji
občas – někdy si mě téměř nevšímá, ale jindy se mi věnuje

Když se můj partner ocitne v blízkosti dítěte:
je rád – hraje si s ním, pitvoří se a šišlá
je nepříjemný – přítomnost dětí ho obtěžuje
nevadí mu to, ale přítomnost dětí nevyhledává

S partnerem trávíme společně volný čas:
často – máme mnoho společných zájmů, ale užíváme si také své vlastní koníčky
téměř nikdy – každý máme zcela jiný okruh zájmů
veškerý volný čas – zcela jsme odbourali věci, které jsme neměli společné

Partner o sebe pečuje:
příliš – někdy mám pocit, že má víc kosmetiky a oblečení než já
přiměřeně – dbá na hygienu, pravidelně se holí, voní se a pěkně obléká
málo – téměř o sebe nedbá, je mu jedno, co má na sobě a holí se jednou za týden, v sobotu už vypadá jako Krakonoš

Můj partner má ke svému otci vztah:
dobrý – občas mezi nimi dojde k nedorozumění, ale rozumí si
velmi špatný – téměř spolu nekomunikují
velmi dobrý – otec je pro partnera velký vzor, má ho hodně rád

O víkendu můj parter:
neví, co slovo holicí strojek znamená a chodí nepříjemně zarostlý
se oholí, pokud jdeme na nějakou akci
se oholí, když jdeme na návštěvu k mé matce

Více informací o získávání polibků www.bojujopolibky.cz
zdroj: AMI Communications

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

První prosincové dny se ponesou v duchu pracovního stereotypu a budete se tak trochu nudit. Nebuďte netrpěliví! Již brzy přijde vaše šance a vy se ukážete před nadřízeným v tom nejlepším…

Nejčtenější články

Doporučujeme