Z Karla Rodena je farmář na plný úvazek. Kvůli koníčkům nestíhá hrát

2. 7. 2013
Karel Roden je nejen známý herec, ale také farmář. Svými koníčky spojenými se zemědělstvím je v poslední době natolik zaměstnaný, že prý pomalu ani nestíhá hrát. V Brně v uplynulých dnech představil nový ročník svého vína, na výstavišti se pak pochlubil novými přírůstky na farmě ve Skrýšově – krávami.

Koupi zámku ve Skrýšově považuje Roden za náhodu. „Učarovala mi představa uvést tu stavbu do původního stavu. A hlavně do života. Za koupi jsem rád, nikdy bych jí nelitoval, ale ta přestavba je hodně náročná,“ prozradil nám herec během návštěvy v Brně, kde představoval svá vína ročníku 2012.

„Víno je jedním z mých velkých koníčků, vedle zvířat a jazzu,“ uvedl Roden, který by prý dělal ještě spoustu dalších věcí, už mu na ně ale bohužel nezbývá čas. „Už tak se mi perou koníčky s hraním,“ podotýká známá česká tvář, kterou můžete v současnosti vídat na televizních obrazovkách v americkém seriálu Pohřešovaný.

V případě vína jde již o čtvrtý ročník, který český herec vyprodukoval – opět ve spolupráci s Adámkovým vinařstvím z Višňového na Znojemsku a Vinnou galerií v Brně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„K vínu mě přivedla jeho chuť, ale také přátelé. Dlouho jsem objížděl sklepy a nakoupil hromadu lahví, u kterých jsem se ne vždy trefil. Spousta s nich se mi zkazila a musel jsem je vylít. Pak dostal bratr Marian roli ve filmu Bobule a jižní Morava se mi otevřela o něco víc. Hlavně jsem se seznámil s Tomášem Vicanem, který Bobule produkoval. Už dříve jsem měl řadu nabídek na spojení svého jména s vínem, ale teprve Tomáš pochopil, o co mi jde, a sice, že si chci s vínem hrát, že nechci nic masového, co bude mít jen mé jméno,“ popisuje svoji cestu k vlastnímu vínu Roden, který si vybírá vína podle momentální nálady, chuti a podle jídla. Preferuje bílá a především moravská vína. „Na vínu je kouzelné, jak se časem mění a jak je pokaždé jiné,“ reagoval herec na dotaz, zda preferuje víno, či pivo, „V tomhle se třeba vůbec nedá srovnat s pivem.“

Karel Roden si k už tak početnému zástupu zvířectva pořídil i krávy, které představil na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky na brněnském výstavišti. Společně s bratrem Mariánem budou na Skrýšově chovat plemeno dexter. Jde o nejmenší evropské plemeno skotu, přičemž hmotnost krav je zhruba okolo tří set kilogramů. Pochází z jihozápadního Irska a je přímým potomkem černého skotu Keltů.

Podle informací z webu Bvv.cz, toužil Roden po dexterech asi pět let, a už předloni si v Dánsku koupil menší stádo. Stal se tak prvním chovatelem tohoto plemene, který je zapsán v plemenné knize Českého svazu chovatelů masného skotu.

„Rozhodl jsem se pro dextery pro jejich velikost a dobrý charakter. Myslím, že je to dobrá volba pro lidi, kteří se chtějí vrátit k přírodě a odcházejí z měst na venkov, kde si koupí statek nebo chalupu,“ odpověděl herec na otázku, proč si vybral právě toto plemeno.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud vás při pátku straší nevyřešené spory, snažte se co nejrychleji všechno uvést do pořádku. Čeká vás dar nebo nějaká odměna či ocenění. Možná to bude i víc peněz a úspěšné práce.…

Nejčtenější články