Za co vše může horoskop?

9. 9. 2012
Za co vše může horoskop?
Ačkoli je astrologie stará jako lidstvo samo, většina lidí ji považuje za pouhý nesmysl. Tvrdí, že přece není možné, aby mechanika hvězd nějak ovlivňovala psychiku. Jenže co když na postavení planet v okamžiku našeho narození přece jen něco je?

Pokud budu mluvit z vlastní zkušenosti, tak mě astrologie nikdy moc nebrala. Jako Ryba (Slunce ve znamení Ryb) jsem se v charakteristice tohoto vodního znamení poznávala jen částečně. Ale že bych byla přehnaně sentimentální a nechala se snadno ovlivnit, jak hlásaly všechny publikace? Nemyslím si. Proto jsem k horoskopům přistupovala trochu skepticky. Ovšem jak to tak v životě chodí, okolnosti mě přiměly změnit názor. A to od základů.

Nativní horoskop

Jednoho dne jsem se shodou „náhod“ seznámila s člověkem, který se astrologii věnuje přes dvacet let. Zvědavost mě přemohla, a tak jsem si nechala poprvé v životě udělat nativní horoskop (tzv. radix -horoskop okamžiku narození, který vypovídá o základních povahových vlastnostech; neposuzuje se pouze postavení planet v jednotlivých znameních, ale bere se do úvahy i jejich vzájemná poloha, pozice planet v astrologických domech atd.).

Musím přiznat, že jsem byla udivená. Během dvou hodin mě rozebral takovým způsobem, až jsem nevěřila, že mě ve skutečnosti nezná :-) Konečně jsem tedy pochopila, proč nepůsobím „rybím“ dojmem (poznámka pro astrologické nadšence - můj ascendent ve Lvu, Luna v Kozorohu, Merkur ve Vodnáři a Slunce ve vibračním poli Štíra jemnou Rybku občas přebijí). I když to možná bude znít jako klišé, díky nativnímu horoskopu jsem víc pochopila sebe samu, svou povahu, chování a motivace. Je však potřeba zdůraznit, že nativní horoskop neurčuje osud, jak se mnoho lidí nesprávně domnívá, ale ukazuje na profil člověka. Zkrátka kde jsou jeho silné a slabší stránky, a to z hlediska jak běžných vlastností, tak třeba zdravotního stavu. Kdybych to měla shrnout, tak astrologie není žádné věštění, ale složitá věda.

Rozporuplné reakce

Musím přiznat, že po této zajímavé zkušenosti mě horoskopy opravdu chytly, z „pana astrologa“ se stal dobrý kamarád a mně se tím otevřely nové možnosti v pochopení lidské psychiky. Ovšem ne každý je alternativním směrům otevřený. Již mnohokrát jsem se přesvědčila, že astrologie v lidech vyvolává rozporuplné reakce.

Jedni ji odmítají jako „pseudovědu“ (ono se není čemu divit, když si pročtete „horoskopy“ v nejrůznějších časopisech), druzí se naopak už od prvních chvil po seznámení pídí, jestli je člověk Štír, nebo Kozoroh. Jenže astrologie není jen o dvanácti slunečních znameních a nejde ji zjednodušovat, vždyť přece existuje mnohem víc různých typů lidí. Je to komplexní disciplína, která rozhodně není jednoduchá, a proniknout do ní vyžaduje čas a praxi. Je potřeba mnoho let a spoustu zkušeností, než astrolog začne produkovat skutečně kvalitní výsledky. Představa, že člověk načte dvě knížky a bude rozumět všem souvislostem, je hodně naivní. Ale hlavní problém astrologie spočívá v tom, že ji společnost oficiálně neakceptuje a vytlačila ji na svůj okraj.

Mohu potvrdit, že někteří lidé se na mne dívají dost podezřívavě, když se jich ptám na přesný čas narození, abych si mohla udělat obrázek. Možná i to je důvodem, proč spousta lidí znalých astrologie mlčí. Přitom mnoho psychologů umí číst v horoskopech velice dobře, ale okolí o tom neví. Astrologie totiž poskytuje podobné odpovědi jako složité psychologické testy, ale zpravidla daleko rychleji. Známý je třeba příklad, kdy autor velmi používaného psychologického testu Hans Eysenck spolupracoval s profesorem a astrologem Jeffem Mayoem na studii, která prokázala, že výsledky Eysenckova psychologického testu a rozbory nativních horoskopů dávají podobné výsledky. Místo aby se zkoumalo dál, většinová „vědecká“ společnost projekt programově zavrhla. Je totiž jednoduché odsoudit něco, co jde proti proudu.

Býk, nebo Blíženec?

Jak ale může astrologie pomoci maminkám? V první řadě je vhodné upozornit, že plánovat početí potomka tak, aby se narodil v nějakém konkrétním znamení, je v podstatě nesmysl. Jak jsem již naznačila, i když sluneční znamení ovlivňuje povahu člověka, je to jen jeden z faktorů, který se podílí na výsledném charakteru. Takže i když si přejete malého Lvíčka, nechte to raději osudu. Vaše miminko si jistě vybere správnou dobu, kdy se narodit. Například u holčiček je stejně důležité (někdy se udává, že dokonce důležitější), v jakém znamení se v okamžiku narození nachází Měsíc.

Neméně významný je u obou pohlaví i tzv. ascendent (východní bod horoskopu), který vyjadřuje vzhled a osobnost člověka a udává také základ temperamentu (ohnivá znamení - cholerický temperament, vzdušná - sangvinický, vodní - flegmatický, zemská - melancholický). Rovněž naznačuje, jak se bude dítě prosazovat vůči svému okolí, jakou bude mít hladinu základní disponibilní energie (nejvíce jí mají lidé s ohnivým ascendentem), nespecifickou imunitu i základ psychofyzické konstituce. Ovšem k analýze nativního horoskopu je vždy nutné znát přesný čas narození (udává se tolerance 10 minut)! Nestačí znát přibližnou hodinu, zkušený astrolog bude vždy vyžadovat přesný čas, jinak mohou být výsledky zkreslené.

Talent i zdraví

A k čemu vám radix ještě poslouží? Může vás už od samotného narození upozornit, na co se při výchově svého potomka zaměřit. Ukáže, které silné stránky u dítěte podpořit a které naopak vhodným způsobem eliminovat. Koneckonců asi každý zná ze svého okolí příklady rodičů, kteří se ve své ratolesti vidí natolik, že z ní mermomocí chtějí udělat třeba velkého tenistu, aniž zváží, jestli má ty správné fyzické a psychické předpoklady. Dítě může mít přitom zcela odlišné potřeby, a pokud ho rodiče nutí do činnosti, která je v rozporu s jeho přirozeností, nedělá mu to vůbec dobře. Nativní horoskop má velký význam také z hlediska zdravotního stavu. Kromě toho, že dokáže upozornit na zdravotní slabiny, umí i naznačit způsoby léčby, zejména tam, kde současná lékařská věda nemá jednoznačný postup vedoucí k úspěchu (alergie, bolesti neznámého původu a podobně). V žádném případě ovšem neříkáme, že správně analyzovaný horoskop může nahradit léčbu, to by byl stejný nesmysl jako bezhlavé zavrhování astrologie.

Dvakrát měř…

Pokud jste se po přečtení tohoto článku rozhodla nechat si vytvořit pro sebe a své dítko rozbor nativního horoskopu, určitě se obraťte na zkušeného astrologa, který má dlouholetou praxi. Jenže zorientovat se v široké nabídce, když se v poslední době s ezoterikou „roztrhl pytel“, je mnohdy obtížné. Na co se tedy zaměřit? Dobrý astrolog se nebrání předběžné konzultaci, kdy vám vysvětlí, co očekávat. Po předchozí dohodě by vám měl odpovědět na otázky, které vás zajímají, a navrhnout postup při řešení případných problémů. Vyplatí se sehnat si reference (mnohé prozradí i informace na webových stránkách). A jakou cenu očekávat? Je to hodně individuální a záleží, jakou formu výkladu preferujete. Ručně psaný horoskop bude dražší než mluvený komentář. Na cenu se pro jistotu informujte dopředu, abyste nebyla nemila překvapena. Jestliže někdo požaduje dva tisíce za půl hodiny, je to samozřejmě přemrštěné. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!

Za co odpovídají planety v jednotlivých domech?

* Slunce - kde máme největší energii a zájem ega

* Luna - citová a emoční oblast, domov duše, vztah k domovu, ke kořenům a matce

* Merkur - mentální typ a inteligence, kde máme šanci při učení

* Venuše - smysl pro krásu a tvořivost, láska, sexuální identita, kde se máme naučit překonat pocity méněcennosti

* Mars - smysl pro fyzické akce, síla, v jaké oblasti života se máme naučit prosadit

* Jupiter - kde máme největší podporu a kde budeme podporovat druhé, kde nalezneme štěstí, kde budeme rozvíjet vztahy, jaké máme právní vědomí, případně kde budeme zveličovat a přehánět

* Saturn - kde máme primární trauma a největší potíže, kde se máme učit a získávat zkušenosti s řádem světa, kde musíme přijmout normy a pravidla, která nejsou naše vlastní, kde potlačujeme svou přirozenost, kde máme blokády, frustrace a pocity viny

* Uran - v jaké oblasti života máme největší potenciál pro boření tabu, poznání vyšších zákonů a souvislostí

* Neptun - kde máme citlivá a vnímavá místa, kde bychom se neměli přizpůsobovat normám, v jaké oblasti života můžeme dosáhnout osvícení

* Pluto - v jaké životní oblasti máme geniální schopnosti, ale také největší tlaky a schopnosti transformace, kde vyvíjíme největší úsilí, nejvíc manipulujeme a je s námi manipulováno

Astrologické domy

Horoskop se rozděluje na dvanáct sektorů, kterým se říká domy. Bod na východním horizontu je počátkem a říká se mu ascendent (okamžik prvního nadechnutí člověka). Descendent, který leží vždy v protilehlém znamení, vypovídá o tom, jaký druh lidí a vztahů přitahujeme.

1. dům

Ukazuje náš postoj k životu a okolnímu světu, jak se budeme prosazovat vůči okolí a jak nás ostatní lidé vnímají. Tento dům hodně napoví o našem vzhledu a schopnosti iniciovat nové věci. Ukazuje na základ osudu. Souvisí s objevem fyzického těla. Odpovídá znamení Berana.

2. dům

Určuje náš vztah k materiálnímu světu a hodnotám (schopnost vydělat si peníze vlastním přičiněním, vztah k penězům, čeho si ceníme atd.). Je to dům sebehodnocení, sebevědomí, sebevymezení a hranic. Odpovídá znamení Býka.

3. dům

Vypovídá o vzdělání, intelektu, paměti a komunikačních schopnostech. Může prozradit mnoho o naší schopnosti učit se a o manuální šikovnosti. Naznačuje, jaký máme vztah k sourozencům, a odpovídá i za krátké cesty. Koresponduje se znamením Blíženců.

4. dům

Naznačuje, jakým způsobem objevujeme emoce. Vypovídá o našich kořenech, domově, rodině, nemovitém majetku. Výborně naznačuje úspěch či neúspěch všech aktivit člověka a jeho duševní přirozenosti. Je to také dům genetických chorob. Odpovídá znamení Raka.

5. dům

Je to dům dětí (popisuje, jaký vztah k nim máme, a naznačuje i reakce dětí na výchovu), odpovídá i za tvořivost, záliby, sexualitu, podnikání a schopnost osamostatnit se. Koresponduje se znamením Lva.

6. dům

Dům rozvíjení emocí, odpovídá za podřízenou službu druhým, povolání, vztah ke zvířatům a výživu. Naznačuje, jak pracujeme, jak pečujeme o své tělo, jaký vztah máme ke spolupracovníkům. Vypovídá o zdraví ve druhé polovině života. Odpovídá znamení Panny.

7. dům

Je domem partnerství a manželství. Prozrazuje, jak navazujeme primární kontakt, jací partneři nás přitahují. Naznačuje i to, jak jsme hodnoceni ze strany okolí. Odpovídá znamení Vah.

8. dům

Někdy se také nazývá Dům smrti. Vypovídá o penězích druhých lidí (dědictví, výhra) a ukotvování vztahů. Je také domem okultismu, tajemných věcí a vhledu do druhých lidí. Odpovídá znamení Štíra.

9. dům

Mluví o našem postoji k filozofii, víře, náboženství a vyšší magii. Je to dům dalekých cest. Patří sem i vyšší duchovní vzdělání a rozvíjení partnerských vztahů. Koresponduje se znamením Střelce.

10. dům

Tradičně je tento dům spojován s kariérou a přijímáním pravidel a řádu společnosti. Mluví o našich ambicích a vztahu k autoritám, ukazuje na společenské postavení. Odpovídá znamení Kozoroha.

11. dům

Je to dům osvobozování se od tabu. Učí nás, jak zacházet s volným časem. Je také domem přátel a protekce. Vypovídá o našem vztahu ke skupinám, spolkům a organizacím. Odpovídá znamení Vodnáře.

12. dům

Je domem úniku z reality, osamělosti, kolektivního nevědomí a duchovního zasvěcení. Odpovídá znamení Ryb.

ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na září 2012

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Berani, životem nejste ani trošku otrávení. Ba právě naopak si ho užíváte a nebojíte se bojovat o své místo na výsluní. Vlastně vás otravují negativně naladění jedinci, kteří působí…

Nejčtenější články

Doporučujeme