Za pálením očí může stát i menopauza. Co pomůže, když máte suché oči?

12. 11. 2020
Za pálením očí může stát i menopauza. Co pomůže, když máte suché oči?
Úbytek hormonů během menopauzy způsobuje v ženském těle mnoho zdravotních komplikací. Méně známým příznakem je i syndrom suchých očí.

Příznaky suchého oka

Jedním z důsledků menopauzy je skutečnost, že tělo produkuje postupně méně a méně pohlavních hormonů, jako jsou progesteron a estrogen. Právě nízká hladina druhého zmiňovaného hormonu ovlivňuje celkové zdraví ženy, způsobuje různé zdravotní obtíže a nese s sebou mnoho nepříjemných příznaků, například nejčastěji uváděné návaly horka. Jedním z méně známých příznaků menopauzy jsou suché oči.

Suché oči rozhodně nejsou příjemné, typickým příznakem syndromu suchého oka je zarudnutí, škrábání, pálení a svědění očí. Často se také objevuje pocit cizího tělesa v oku, únava nebo nadměrné slzení, rozmazané vidění a podráždění.

Suché oči jsou odborně popsány jako porucha tvorby slzného filmu. Syndrom suchého oka vzniká buď při nedostatečném množství slzné tekutiny, nebo při změnách v jejím složení. Příčinou suchých očí mohou být celkové zdravotní problémy nebo jiná oční onemocnění.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Druhý pracovní den proběhne v klidném tempu, ale ani na dobrou atmosféru nespoléhejte. Hleďte si své práce, protože jenom tak se vyhnete větším chybám. Mohly byste je snadno přehlédnout a…