Za problémy s nadváhou se mohou skrývat nemoci

6. 12. 2013
Za problémy s nadváhou se mohou skrývat nemoci
Štíhlí lidé mají většinou jasno – všichni „tlusťoši“ si za své kilogramy navíc mohou sami, kdyby se přestali nesmyslně přejídat, nadváhy by se lehko zbavili. Obézní jedinci zase často naříkají, že přiberou i z čisté vody a za jejich korpulentní postavu může pomalý metabolismus. Dát jednoznačně za pravdu jedněm či druhým přitom není vůbec jednoduché. Tu totiž mohou mít obě strany.

Nemoci, které z vás mohou udělat tlouštíky

I když poukazy na pomalý metabolismus jsou v mnoha případech opravdu jen planá výmluva, existují nemoci, které mohou i z někdejší modelky Twiggy vyrobit komisaře Berghammera z oblíbeného seriálu Big Ben. Odborníci obvykle uvádějí následující tři onemocnění:

 • Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) – štítná žláza, která se nachází na přední straně našeho krku před průdušnicí, je místem tvorby důležitých hormonů, například tyroxinu. Obecně platí, že čím více těchto hormonů nám koluje v krvi, tím více kalorií budeme spalovat při stejné fyzické aktivitě. Snížená funkce štítné žlázy a s ní spojená porucha metabolismu může být způsobená například autoimunitním onemocněním. Kromě nevysvětlitelného nárůstu hmotnosti se hypotyreóza projevuje i větší citlivostí na chlad, depresemi a zvýšenou lámavostí vlasů a nehtů.
 • Syndrom polycystických ovarií – další onemocnění v řadě se týká výhradně žen, protože je způsobeno nedostatečnou funkcí vaječníků. Ta má opět za následek hormonální poruchu, tentokrát v oblasti pohlavních hormonů. Kromě sklonu k obezitě se tato hormonální nerovnováha projevuje i špatnou pletí se sklonem k akné nebo nadměrným ochlupením.
 • Prolaktinom – prolaktinom je nezhoubný nádor, který není agresivní a nezakládá metastázy, ale „jenom“ nadměrně produkuje další hormon související s obezitou – prolaktin. Místem výskytu prolaktinomu je hypofýza (podvěsek mozkový) a je to nadbytek hormonu prolaktinu, který může vést k nezaviněné obezitě. Kromě obezity vede nadbytek prolaktinu také ke snížení sexuálního apetitu, neplodnosti, k poruchám menstruačního cyklu u žen a růstu prsů u mužů.

Pokud se onemocnění neléčí, může postupné zvětšování nádoru způsobit i útlak zrakového nervu a tím poruchy vidění. Pokud se domníváte, že byste mohli mít zvýšenou hladinu prolaktinu, zkuste si udělat sebediagnostický test.

Některé choroby dělají tlouštíky také z dětí

V současné době se hodně mluví o epidemii dětské obezity. Podobně jako u dospělých i z dětí většinou vyrůstají tlouštíci díky nevhodnému jídelníčku, nedostatku pohybu a hromadě hodin u televize nebo počítače. Stejně tak však existují onemocnění, která riziko obezity u dítěte mnohonásobně zvyšují. Více o těchto příčinách se můžete dočtete zde.

Obezita jde ruku v ruce se spoustou dalších zdravotních potíží

I když mnoha lidem a zvláště ženám vadí jejich nadváha či obezita především z estetických důvodů, motivace pro obnovení zdravé váhy by měla být o něco hlubší. Dnes totiž lékaři dobře vědí, že obezita je spojena s tolika dalšími zdravotními poruchami a riziky, že s ní v tomto ohledu může držet krok snad už jen kouření.

Onemocnění, která také souvisí s obezitou:

 • Vysoký krevní tlak – ten dále zvyšuje riziko infarktu nebo mozkové mrtvice.

Ateroskleróza (ukládání cholesterolu v cévách a jejich ucpávání) – vede k dalšímu zvyšování krevního tlaku.

 • Infarkt myokardu – nakolik je u vás reálné riziko infarktu si můžete zkusit odhadnout také podle této kalkulačky.
 • Mozková mrtvice – často je způsobena vysokým krevním tlakem nebo naopak ucpáním některé mozkové tepny.
 • Cukrovka – mimo jiné může vést k dalšímu poškozování cév na různých místech v těle.
 • Žlučové kameny – mohou působit bolesti nebo také žlučníkový záchvat (koliku).
 • Poruchy spánku a spánková apnoe – nedostatek kvalitního spánku zvyšuje riziko obezity, ale i obezita samotná dále narušuje zdravý spánek.
 • Některé druhy rakoviny (například rakovina prsu) – výčet druhů rakoviny, jejichž riziko stoupá u obézních jedinců, by byl velmi dlouhý.
 • Poruchy plodnosti a u mužů porucha erekce – zhoršená plodnost platí pro obézní jedince obou pohlaví, u mužů se navíc přidávají také sexuální potíže.

I když už sám o sobě působí dost strašidelně, ani zdaleka není úplný.

Jak vyzrát na obezitu chytře

Bojovat s obezitou je velmi těžké, což ostatně potvrdí každý, kdo to někdy zkoušel. Proto je důležité se na tento boj, který v každém případě stojí za to, dobře připravit. Na začátku se pokuste identifikovat hlavní příčinu svých nadbytečných kilogramů. V tom vám může pomoci také následující test.

Jestliže si na boj s obezitou sami netroufáte nebo se domníváte, že je vaše obezita způsobena jiným onemocněním, nebojte se navštívit odborného lékaře. Existují také specializovaná centra, která se zabývají případy extrémní obezity.

Možná si zatím nejste jisti, zda se problém obezity či jenom nadváhy týká také vás. V tom případě si nejdřív spočítejte svůj body mass index pomocí jednoduché kalkulačky. Pokud se ukáže, že by si vaše tělesné proporce zasloužily změnu, zahajte tažení za štíhlejším pasem pokud možno ještě dnes.

ulekare.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na pracoviště patříte k premiantům. Sice nejste nejrychlejší, protože to nemáte v povaze, ale skutečně vynikáte. Nadřízený vám zprvu nedůvěřoval a vypadlo to s vámi bledě, ale nakonec se…