Zábava a adrenalin na sněhu

21. 1. 2012
Zábava a adrenalin na sněhu
Milujete sníh a hory, ale obyčejné sjíždění kopce na lyžích či prkně už vás nebaví? Máme pro vás několik skvělých tipů na zážitky, při kterých se nudit určitě nebudete. Na své si přijdou všichni - méně odvážní i pořádní adrenalinoví nadšenci.

1.Obtížnost: Zábava

Snowtubing- je adrenalinová atrakce pro všechny věkové kategorie. Zapojit se může opravdu celá rodina. Je to i skvělý tip na odreagování se s partou přátel. Čeká vás vzrušující jízda v „gumovém člunu“. Na kopec vás vytáhne vlek a dolů budete svištět sněhovým korytem, podobně jako na toboganu. Styl sjezdu je čistě na každém – vsedě, po hlavě, na zádech... Záleží jen na odvaze. V Čechách nabízí tuhle zábavu už většina velkých lyžařských středisek. Jedna jízda vyjde cca na 30 Kč. (Permanentky vyjdou ještě levněji.)

Sáňkařská dráha- Myslíte si, že sáňkování je pouze pro malé děti? Tak to jste určitě ještě nevyzkoušeli jízdu ve speciálně upravené sáňkařské dráze. Například ta ve Špindlerově Mlýně má necelé 4 kilometry s převýšení přibližně 350 m. A nemusíte se přitom drápat nikam do kopce. Autobus vás hezky pohodlně vyveze na start, kde vám zapůjčí sáňky. Pak už jen stačí nasednout, držet si čepice a hurá dolů… Pokud máte rádi romantiku, doporučujeme vyzkoušet i večerní jízdu na osvětlené dráze.

Denní jízdné vás vyjde na 200 Kč, večerní pak na 240 Kč. Cena zahrnuje dopravu autobusem na start, zapůjčení saní, jízdu dolů a dopravu zpět do centra. Úžasnou jízdu na saních si užijete také poblíž Janských Lázní, kde vás čeká podobně dlouhá trasa, tentokrát ale s převýšením dokonce 560 metrů. Vstup na sáňkařskou dráhu není zpoplatněn, saně si můžete vypůjčit v půjčovně na dolní stanici lanovky. Cesta nahoru kabinovou lanovkou stojí 120Kč pro dospělého a 80 Kč pro děti.

2. Obtížnost: Pro odvážné

Sněžný skútr- Pokud jste milovnicí rychlé jízdy, určitě byste neměla odolat jízdě na sněžném skútru. Po krátké instruktáži si můžete dle libosti užívat bláznivé jízdy bílou krajinou po vyznačených a povolených trasách. Podmínkou pro řízení sněžného skútru je pouze řidičské oprávnění skupiny A. Pokud ale máte přeci jen strach vzít to celé do svých rukou, můžete kontrolovaně řídit se zkušeným instruktorem nebo zasednout za záda vašeho partnera. Ani tak určitě o pořádnou dávku nepřijdete. Jízdu na skútrech vyzkoušíte např. ve Špindlerově Mlýně nebo v Peci pod Sněžkou. Cena se pohybuje okolo 3 tisíc pro jednu osobu za hodinu jízdy.

Snowkiting- Nechcete-li přeci jen z nohou sundat lyže či snowboard a přitom zažít pořádný adrenalin, vyzkoušejte si snowkiting, který u nás získává stále větší oblibu. Zapomeňte na dlouhé fronty a vydřené sjezdovky. Tady nic takového nehrozí. Potřebujete pouze tažného draka neboli kite, trochu větru a kuráže. Kite, dokáže díky své konstrukci vyvinout velký tah. S drakem nad hlavou a správným větrem se tak můžete i po rovině prohánět rychlostí, která vám vezme dech.

Pro začátek určitě ale doporučujeme výcvik s instruktorem. Jednodenní kurz vás bude stát od 2 tisíc výše. Instruktor vás naučí nejen správnou techniku, ale vybere i ty nejvhodnější podmínky - dostatečně otevřenou plochu bez překážek. Ideálním místem jsou také zamrzlé rybníky či jezera s několikacentimetrovou sněhovou nadílkou.(např. Lipno) Až zvládnete prostou jízdu, vyzkoušet můžete i složitější prvky jako skoky či otočky.

3. Obtížnost: Adrenalinová bomba

Heliskiing - Pokud toho nemáte stále dost a chcete zažít něco vážně extra, vydejte se za hranice do pořádných velehor. Vyzkoušet tu můžete opravdovou adrenalinovou bombu, při které objevíte úplně novou dimenzi lyžování. Heliskiing se může provozovat jen na takových místech, jako jsou netknuté pláně, kam nevedou žádné lanovky. Dostanete se tam jediným možným způsobem, a to vrtulníkem. Pak už vás čeká vás neuvěřitelně vzrušující a nezapomenutelná jízda.

Měkký sníh, do kterého se po výskoku z vrtulníku vrhnete, je nesrovnatelný s podmínkami na klasické sjezdovce. S největší pravděpodobností budete první, kdo daný svah na zaručeně panenské sněhové pokrývce sjel. V každé výpravě je přítomen i speciálně vyškolený horský průvodce, který ručí za bezpečnost všech účastníků. Vybírá lyžařům trasu, jelikož se vyzná v terénu a zároveň má přehled o aktuálních podmínkách v celé oblasti.

Každý účastník výpravy dostane z bezpečnostních důvodů čip, který ho dokáže v případě jakékoliv nehody a ohrožení zdraví lokalizovat. Jen pozor! Tento zážitek doporučován pouze opravdu zkušeným lyžařům ve výborné fyzické kondici. Proto raději dobře zvažte svoje síly. A bohužel je finančně náročnější. Za jeden vzlet zaplatíte mezi 7-10 tisíci korunami. V České republice se s heliskiingem sice nesetkáte, ale pokud chcete tento sport vyzkoušet, máte na výběr několik míst v Alpách. Asi nejvhodnější podmínky pro heliskiing nabízí svahy na pomezí Švýcarska, Itálie a Francie.

ČTĚTE TAKÉ:
Brambory mohou prospívat lidskému zdraví, ale taky zabíjet

ČTĚTE TAKÉ:
Pozor, mnoho tekutin při nachlazení škodí!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V novém měsíci jste plni energie a nebojíte se zkoušet nové výzvy. Na druhou stranu více přemýšlíte a nevrháte se do všeho bez dalších informací. Díky tomu byste se mohli dostat hodně…