Kapela Kryštof kdysi na Českém slavíkovi vystoupila s páskou přes pusu. Nyní už je vše zapomenuto   Foto: Profimedia

Kapela Kryštof kdysi na Českém slavíkovi vystoupila s páskou přes pusu. Nyní už je vše zapomenuto

Foto: Profimedia

 Daniel Landa dorazil pro cenu s kohoutem v náručí a prohlásil se za kouzelníka Žita   Foto: Profimedia
 Petr Čtvrtníček během přímého přenosu odhalil pozadí   Foto: Profimedia
 Zpěvačce Lucii Vondráčkové, které Čtvrtníček předával cenu, to přišlo zábavné   Foto: Profimedia
 Rapper Řezník byl z ankety před lety vyřazen   Foto: Profimedia
16
Fotogalerie

Zabitý a vzkříšený Český slavík: Jaké skandály provázely hudební anketu?

Hudební anketa Český slavík se 24. listopadu 2023 opět vrací a její fanoušci budou moct sledovat přímý přenos na televizi Nova, která si zároveň anketu vzala pod svá křídla. Bude slavnostní večer tentokrát probíhat bez trapasů? A jaké skandály provázely minulé ročníky?

Němá kapela Kryštof

O jeden z prvních skandálů na Slavících se v roce 2001 postarala kapela Kryštof. Svůj hit Lolita totiž frontman Richard Krajčo v poslední třetině písně na jevišti Opery odzpíval s ústy přelepenými stříbrnou páskou, aby naznačil absurditu playbacku a vyjádřil podporu skupině Lucie, která Slavíka kvůli neshodám s jeho organizátory bojkotovala úplně. Avšak nejenže Nova nedopustila, aby se Krajčo s přelepenou pusou objevil na televizních obrazovkách a pustila píseň ze záznamu ze zvukové zkoušky, ale navíc později vyhlásila kapele bojkot. Kryštof si zkrátka hodně dlouhou dobu na obrazovkách TV Nova ani nebrnkli.

Jaký outfit je vhodný na udílení Slavíků? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 9

Zrod kouzelníka Žita

Psal se rok 2012, když si během slavnostního udílení cen Český slavík nakráčel zpěvák Daniel Landa svírající v rukou černého kohouta, kterého představil jako Fandu. To ale na celé situaci nebyl ten největší bizár. Landa během svého plamenného, avšak nesrozumitelného proslovu, jehož účel nikdo nepochopil, mimo jiné národu sdělil, že od této chvíle se z něj stává kouzelník Žito. Svoje tvrzení navíc podpořil i hrubými slovy, jež ostře kontrastovala s pozlátkem slavnostního večera.

Pokračování 3 / 9

Čtvrtníčkovo nahé pozadí

V roce 2013 si jeden ze skandálů vzal na starosti komik a herec Petr Čtvrtníček. Ten toho večera předával Stříbrného slavíka za druhé místo v kategorii zpěvačka roku Lucii Vondráčkové. Když se pak otočil zády k publiku, přítomní v sále i kamery snímající přímý přenos zaregistrovali, že Čtvrtníčkovi chybí zadní část obleku, a odhaluje tak své pozadí. Někteří přítomní se jeho fórku sice zasmáli, přesto se ale podobné odhalování ke slavnostnímu večeru příliš nehodilo.

Pokračování 4 / 9

Vyřazený Řezník

V roce 2013 vyvolal protesty některých muzikantů případ rappera Martina Pohla vystupujícího pod přezdívkou Řezník, který byl vyřazen kvůli vulgárním a násilným textům. Vyhazov z ankety podpořily organizace a sdružení pomáhající zneužívaným ženám, dětem a obětem trestných činů, případ ale rozdělil české hudebníky – někteří se na protest proti údajné cenzuře od soutěže distancovali, například Tomáš Klus, jiní vyřazení Řezníka naopak podpořili. Klus dokonce své fanoušky požádal, aby mu do ankety hlasy neposílali.

Pokračování 5 / 9

Ortel

Rok 2016 ovlivnily negativní emoce vůči kapele Ortel. Ta je nechvalně známá svými xenofobně zaměřenými pravicovými texty, mezi slavnými osobnostmi, ale i širokou veřejností tak jejich nominace na Českého slavíka vyvolala protesty. Když si pak navzdory tomu kapela přišla vyzvednout Stříbrného slavíka, jejich proslov provázel nesouhlasný pískot a bučení publika. Zpěvák a rapper Radek Banga alias Gipsy.cz a herečka Iva Pazderková na protest opustili během přímého přenosu sál.

Pokračování 6 / 9

Smrt Slavíka

Aby toho nebylo málo, o rok později se kauza kolem kapely Ortel rozvířila znovu. Jelikož pořadatelé moc nevěděli, jak si s účastí skupiny v anketě poradit, doporučili údajně Ortelu, aby se slavnostního předávání raději neúčastnil. Později pořadatelé oznámili, že hlasování pro kapelu Ortel bylo nad rámec fair play, a proto jí budou započínané pouze hlasy z roku 2016. Tento skandál byl pomyslným posledním hřebíčkem do rakve Českého slavíka a anketa se na dlouhé čtyři roky odmlčela.

Pokračování 7 / 9

Návrat Slavíka

V roce 2021 se o vzkříšení Českého slavíka pokusil miliardář Karel Janeček, který si vzal hudební anketu pod svá křídla. Že to nebyl tah správným směrem, bylo jasné už z upoutávek na slavnostní večer, kde ze sebe Janeček udělal novodobého spasitele a které působily jako miliardářova sebestředná agitace. Celý dojem pak Janeček završil svým proslovem na udílení cen, kdy byl součástí jeho proslovu i nemístný výpad proti pandemickým opatřením vlády a očkování dětí proti covidu.

Pokračování 8 / 9

Řezník opět na scéně

Jelikož oživený Český slavík zavedl nově v hlasování i kategorii hip hop a rap, dostal Řezník šanci vrátit úder. Osm let stará křivda v rapperovi, který je znám brutálními texty plnými násilí, evidentně stále bublala, což dal ve svém plamenném proslovu najevo a pozurážel nejen všechny přítomné, ale i pořadatele a vlastně celou hudební scénu. „Upřímně jsem měl velkou radost, když tahle anketa skončila, a doufal jsem, že už se nebude obnovovat. Česká pop music je už roky na úplném dnu, nekopíruje zahraniční trendy, a když si občas naladím v autě rádio, udělá se mi fyzicky zle. Tohle je takový žebříček toho, co poslouchají ženské 50 až 60 plus. U nás jsou šikovní progresivní umělci, ale ti v tomhle sále nesedí,“ uvedl mimo jiné Řezník. Jeho výlev nezůstal bez odezvy, jakmile se k mikrofonu dostala zpěvačka Monika Bagárová, označila Řezníka za nechutnou a plesnivou osobnost. Dostalo se jí za to úlevného potlesku celého hlediště.

Pokračování 9 / 9

Vítězem se stává... Vlastní tip

Po předloňské eskapádě s egocentrickým Janečkem převzala loňské Slavíky opět pod svá křídla produkce TV Nova, ani tentokrát se však soutěž neobešla bez trapasů. Problém se vyskytl hlavně u hlasování, když se ve výsledcích hned několika kategorií objevil tajemný interpret se jménem Vlastní tip. Samozřejmě nešlo o fyzickou osobu, ale o nepozornost hlasujících a nešťastně vyřešenou možnost hlasovat pro někoho, kdo v anketě není. Vlastní tip bylo hlasovací políčko, kde mohli hlasující vyplnit svého interpreta, předtím ale museli slova Vlastní tip vymazat. To řada z nich nezvládla, a tak se Vlastní tip umístil na 98. místě mezi zpěváky, na 84. místě v kategorii zpěvačka, na 99. místě v kategorii skupina a na 97. místě v kategorii hip hop & rap. 

Doporučujeme

Články odjinud