Záchvat 1 – Citrony na stěně

19. 1. 2004
Záchvat 1 – Citrony na stěně
Stává se to občas každé z nás a jistě to znáte. Jste postižena náhlým přívalem nápadů, energie, předsevzetí a nutkání. Muži na to hledí s despektem, chvíli nechápou a pak většinou praví: „Ta moje má zase záchvat!“ Potom se prozřetelně vytratí…

Tak tedy záchvat. Inu dobrá. Jde jen o to, o jaký druh se právě aktuálně jedná. Jejich zásoba je, jak jistě víte, nevyčerpatelná…Pokusím se postupně seznámit vás s některými z nich.

ZÁCHVAT č. 1 – Citrony na stěně Časně ráno, v deset hodin, jsem v poslední den v roce vstala. Pohybem zoombie jsem se plížila bytem, věrně napodobujíc i jeho zjev. Jak by taky ne – já nezklamu nikdy. Ať vstanu v šest nebo v deset, vždycky vypadám jako po exhumaci. Odebrala jsem se do koupelny, vyčistila zuby, osprchovala se a teprve potom začala vnímat svět. První, co mi padlo do oka, byly sněhově bílé stěny koupelny. A najednou to přišlo. Začalo to kdesi v prstech u nohou, postupovalo to nahoru a zrcadlo věrně zobrazovalo výraz obličeje retardovaného dítěte, usilovně se snažícího vzpomenout, proč hodilo maminčinu peněženku do kanálu. Ťuk ťuk prásk. A bylo to venku. Ano, to je ono! Už dočista více nemohu žít bez žlutě vymalované koupelny! Honem vypít čaj, namalovat na hlavu obličej a rychle do obchodu, než z důvodu oslav příchodu Nového a nového roku zavřou.Manžel byl v práci, to bude překvapení až se vrátí!

V tom obřím domě i na Silvestra bylo dost zákazníků. Na rozdíl ode mě kupovali většinou petardy, kterými byly regály předzásobené na několik následujících let. Mě petardy nezajímaly. Mě zajímaly válečky, štětečky, barvičky. Od všeho trochu jsem nabrala do vozíku velikosti klece na medvěda, přidala úžasnou zakrývací lepenku a něco igelitu. Doma jsem vše rozložila v předsíni na dlažbu a kochala jsem se. Moji psi to očichali, označili za nezajímavé až nudné, vyměnili si hodnotící pohled říkající: Je prostě pošahaná! a zalezli do kuchyně.

Za pomoci kuchyňského náčiní (hle na co se konečně hodí kvedlačka!), s přihlouplým výrazem neopouštějícím mou tvář (v duchu jsem viděla manžela, jak překvapeně zírá na žluťoučké stěny a pak stejně překvapeně na mě a v jeho očích se zračí obdiv a láska) jsem se pustila do díla. Pravda, před tím jsem oblepila celou koupelnu i se psími pelíšky tou úžasnou páskou a zakryla igelitem. Vypadalo to tam jako by se v naší koupelně natáčel sci fi film. Netušila jsem, jakou konzistenci má nátěrová hmota mít a návody zásadně nečtu. Vyrobila jsem tudíž něco podobného tomu, co jsem znala - těstu na palačinky. A chutě jsem se pustila do díla.

Neočekávejte žádné drama – nekonalo se. Barvu se mi nějakým zázrakem podařilo umístit na stěny a ona posléze zůstala kde měla, odstranila jsem pásku i igelit a rázem bylo uklizeno, prostě pohoda. Jen když barva zaschla, zjistila jsem, že namísto vysněného a vhodného okru máme na stěnách křiklavě žlutý citron. Inu co, učený z nebe nespadl.

Stačila jsem se vykoupat, udělat silvestrovské chlebíčky a nepřestávala jsem myslet na manželův obdiv. Že to bude to první, co v bytě zaregistruje, o tom jsem vůbec nepochybovala. Citrony na zdi nemáme každý den.

V sedm manžel dorazil z práce. Vstoupila jsem do koupelny, on za mnou k tradičnímu uvítacímu polibku. Couvala jsem a hleděla mu do očí. A hledala…to překvapení, ten obdiv, tu lásku! Znejistěl: „Co je?“ Já úsměv osoby ducha mdlého ještě o něco vylepšila, usmívala jsem se jako idiot. „Tak co je?“ opakoval. To snad není možné!hučelo mi v hlavě. Stojí tam, rozhlíží se a – NIC. NIC! „No koukej!“ vybídla jsem ho. Pokrčil čelo, pohlédl na mně a nakonec nejistě pravil:„První pokus – jiná barva vlasů?“ Chtěla jsem ho zabít. Pak jsem si to rozmyslela. Některé kusy nábytku jsou opravdu těžké…Kdo ví, co mě popadne příští týden!

autor: www.brabcova.com foto: ilustrační

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vztahy s rodinou jsou fantastické a prožíváte opravdu pohodové období. Milé Panny, klidně si naplánujte hezký víkend, ale zase se nepřetěžujte. Tělo i mysl si potřebují odpočinout, a to je…

Nejčtenější články

Doporučujeme