Záchvatovité přejídání: Jak ho poznat a proč je tato porucha příjmu potravy nebezpečná

14. 8. 2022
Záchvatovité přejídání se může zpočátku jevit jako vcelku neškodný problém, který však po čase naroste do obludných rozměrů. Důsledky poruchy mohou být velmi vážné!

Záchvatovité přejídání je nejčastější porucha příjmu potravy

Záchvatovité či psychogenní přejídání patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy, avšak na rozdíl od bulimie či anorexie se o ní příliš nemluví. Spíše než nemocí těla je záchvatovité přejídání onemocněním duše. Ženy jím bohužel trpí mnohem častěji než muži, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Nemocný jedinec se záchvatovitě přejídá, v krátkém časovém úseku je schopný zkonzumovat obrovský objem potravin, konzumace pokračuje, i když je sytý. Mnohdy jí též potají, „hlava nehlava“, mnohdy není ani důležité, co jí. Důležité bývá množství. Po „záchvatu“ se dostavují výčitky a pocit studu až zhnusení. Zdravotní důsledky dlouhodobého přejídání jsou v delším časovém horizontu pochopitelně velmi neblahé. Psychogenní přejídání má tedy v konečném důsledku špatný dopad nejen na kondici duševní, ale i tělesnou, respektive zdravotní.

Co je příčinou záchvatovitého přejídání? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Merkur bude až do 10. října v opozici s vaším znamením, a proto byste měli zbystřit. Najednou jste takoví zpomalení a do ničeho se vám nechce. Jenomže to vám v ničem nepomůže a nadřízený…