Záchvatovité přejídání: Jak ho poznat a proč je tato porucha příjmu potravy nebezpečná | Foto: iStock

Foto: iStock

Záchvatovité přejídání: Jak ho poznat a proč je tato porucha příjmu potravy nebezpečná

Záchvatovité přejídání se může zpočátku jevit jako vcelku neškodný problém, který však po čase naroste do obludných rozměrů. Důsledky poruchy mohou být velmi vážné!

Záchvatovité přejídání je nejčastější porucha příjmu potravy

Záchvatovité či psychogenní přejídání patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy, avšak na rozdíl od bulimie či anorexie se o ní příliš nemluví. Spíše než nemocí těla je záchvatovité přejídání onemocněním duše. Ženy jím bohužel trpí mnohem častěji než muži, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Nemocný jedinec se záchvatovitě přejídá, v krátkém časovém úseku je schopný zkonzumovat obrovský objem potravin, konzumace pokračuje, i když je sytý. Mnohdy jí též potají, „hlava nehlava“, mnohdy není ani důležité, co jí. Důležité bývá množství. Po „záchvatu“ se dostavují výčitky a pocit studu až zhnusení. Zdravotní důsledky dlouhodobého přejídání jsou v delším časovém horizontu pochopitelně velmi neblahé. Psychogenní přejídání má tedy v konečném důsledku špatný dopad nejen na kondici duševní, ale i tělesnou, respektive zdravotní.

Co je příčinou záchvatovitého přejídání? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Příčinou může být i neléčená úzkost

„…příčiny jsou komplexní a nejde jen o pouhý nedostatek vůle, jak si lidé trpící touto nemocí často chybně myslí. Problém je mnohem hlubší, často se jedná o kumulaci neléčené stresové, úzkostné či afektivní poruchy. Postižený ve snaze uvolnit vnitřní napětí podvědomě utíká k jídlu, které obsahuje vyšší podíl sacharidů,“ uvádí odborníci z kliniky psychologické a psychiatrické kliniky AdiCare. Odborné zdroje dále tvrdí, že až 80 procent osob trpících záchvatovitým přejídáním má nějaké psychiatrické onemocnění. Další příčiny jsou dle odborníků různorodé; kořenem poruchy mohou být kupříkladu i psychicky extrémně náročné životní etapy, jako jsou například rozvod, ztráta zaměstnání, úmrtí či vážná nemoc v rodině a podobně. Byly však publikovány také studie, které naznačují změny ve strukturách v mozku, ty pak vedou ke ztrátě sebekontroly ve vztahu k jídlu.

Pokračování 3 / 5

8 hlavních příznaků záchvatovitého přejídání

  • Konzumace velkého množství potravin bez pocitu hladu, mnohdy ani nerozhodují chutě!
  • Přejídání z radosti či z žalu.
  • Skrývání jídla a „utajené nákupy“.
  • Pocit studu a výčitek svědomí po jídle.
  • Střídání záchvatovitých epizod přejídání s obdobím diet či jinak přísných stravovacích návyků.
  • Neustálé myšlenky na jídlo nebo třeba konkrétní kombinaci jídel.
  • Velice časté zkoušení diet a půstů.
  • Praktikování diet a půstů jako kompenzace za „záchvaty žravosti“.

Pokračování 4 / 5

Důsledky a komplikace nejsou legrace!

Komplikacemi či důsledky takto extrémního vztahu k jídlu je velice často obezita nebo nadváha, což s sebou přináší další problémy, jako jsou diabetes 2. typu, vysoký tlak a cholesterol, poruchy pohybového aparátu a trávicí potíže. Bohužel spolu s tím dochází i k prohloubení stávajících psychických problémů nebo jejich spuštění. V některých případech se může záchvatovité přejídání „zvrtnout“ směrem k anorexii či bulimii. To vše s sebou nese problémy ve všech typech vztahů od partnerských přes běžné sociální až po pracovní.

Pokračování 5 / 5

Léčba je na „dlouhé lokte“, ale existuje!

Léčba záchvatovitého přejídání je náročná a vyžaduje čas a spolupráci mnoha odborníků od psychiatra a psychoterapeuta po nutričního terapeuta. Podobně jako u jiných poruch a onemocnění existují méně a více závažné případy – od toho se pak pochopitelně odvíjí i léčba. V závažných případech je bohužel nutná i hospitalizace.

Doporučujeme

Články odjinud