Začínáme hubnout: Jaká je vaše ideální váha? Jak ji zjistit a udržet

8. 1. 2018
Začínáme hubnout: Jaká je vaše ideální váha? Jak ji zjistit a udržet
Položila jste si někdy otázku, kolik byste chtěla vážit, respektive na kolik byste chtěla zhubnout? Určitě – takto většinou začínáme, když přemýšlíme o dietě. Měla byste to ale vzít z opačného konce – zjistit si, jaká je vaše ideální váha. Ta totiž může být zcela jiná než vaše vysněná. Souvisí to s věkem, BMI a typem postavy. A třeba zjistíte, že ani nemusíte nějak drasticky hubnout.

Klasikou, i když už hodně zastaralou, je při výpočtu ideální váhy Brockův index. Podle něj bychom měli vážit tolik, kolik měříme, minus 100. Ženy by si měly od tohoto výsledku odečíst asi 10 procent, muži mohou naopak 10 procent přičíst.

Žena měřící 1,70 m by tak měla vážit 63 kilo, stejně vysoký muž 77 kilo. Je ale jasné, že tento index vůbec nebere v potaz typ postavy, a je proto hodně orientační.

Jak spočítat BMI

Přesnější je výpočet BMI neboli body mass index. I ten vychází z tělesné výšky a celkové hmotnosti (BMI = kg/m2). Spočítáte ho jako váhu v kilogramech děleno výškou v metrech na druhou. Výsledkem je dvouciferné číslo, které by se pro normální váhu u ženy mělo pohybovat mezi hodnotami 18,5 až 24, u mužů 20 až 25.

Tady si spočítejte svůj BMI

Tip na cvičení pro gaučové povaleče. Mrkněte na video:

Má-li žena 60 kg a měří 165 cm, vyjde jí BMI 22,05 – její tělesná hmotnost je v normě. Ani body mass index vám však neřekne, zda vaše váha odpovídá vašemu věku a typu postavy. Navíc svaly paradoxně BMI zvyšují, protože váží víc než tuk.

Ideální váha se odvíjí od věku

Nejlepší je zjistit si, jaký je ve vašem těle poměr svalů a tuků, a vztáhnout to k typu postavy a věku. A s tím už vám lépe poradí odborník. Pokud chcete mít trochu jasno i doma, pořiďte si váhu, která vám ukáže poměr tuků a svalů v těle. Přesnější výsledky získáte na profesionálních přístrojích ve fitness centrech, v dietologických poradnách či u nutričních odborníků, kteří vám rovněž mohou výsledky hned interpretovat. Ženy by v těle měly mít 15 až 28 procent tuku a muži 10 až 20 procent.

Jak zhubnout: Je lepší chůze, běh, plavání, nebo sex?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste naštvaní na partnera, protože se chová jako malé dítě. Nechápete, že vám nechce splnit to, co slíbil. Během dne bude komunikace mezi vámi váznout. Raději se uchýlíte ke svým přátelům,…

Nejčtenější články

Doporučujeme