Začněte se zdravým životním stylem ještě před Vánoci: Tyto tipy vám pomůžou!

Začněte se zdravým životním stylem ještě před Vánoci: Tyto tipy vám pomůžou!

Vánoce se kvapem blíží a mnohé z nás už teď jistě děsí číslo, které se po svátcích objeví na váze. Proto není důvod čekat na novoroční předsevzetí, se zdravým životním stylem totiž můžete začít hned teď. Co vám při tom pomůže?

Proveďte revizi svého jídelníčku

Ze všeho nejdříve se zaměřte na svůj jídelníček. Spousta lidí totiž vůbec neuvažuje nad tím, co jí a v jakém množství, což může mít za následek nejen přejídání, ale i nedostatečný příjem některých důležitých složek. „Nejčastějším nedostatkem v jídelníčku je malý příjem bílkovin, a to zejména u žen. Přitom správně nastavený příjem bílkovin je klíčový jak pro hubnutí, tak i pro růst svalové hmoty, regeneraci a další důležité metabolické pochody,“ vysvětluje Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours, a dodává, že ze začátku je efektivní psát si do deníku nebo telefonu všechno, co během jednoho týdne sníte a vypijete. Jakmile to uvidíte sepsané černé na bílém, bude se vám s tím lépe pracovat.

Jak se každý den protáhnout? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Nezaměřujte se pouze na špatné jídlo

Nejen nesprávně zvolené jídlo či jeho množství může za přibírání na váze a často i za zkažené zuby. Pozor si dejte na pití slazených limonád, ve kterých je vysoké zastoupení jednoduchých cukrů, které urychlují cestu za nadváhou a obezitou. Mimo to představují riziko v podobě vzniku cukrovky II. typu nebo kardiovaskulárních onemocnění. Obezřetná buďte také při pití oblíbených kávových nápojů. Věděla jste, že velké kapučíno může obsahovat až 200 kcal? Dávejte si proto pozor, kolik jich za den vypijete. Sladké limonády se snažte omezit na minimum nebo je rovnou z jídelníčku vyřaďte.

Pokračování 3 / 6

Co pít, když vám obyčejná voda nechutná?

Pokud si dáte jednou začas skleničku limonády, vaše zdraví to jen tak nepodlomí, zvlášť jestli je vaše strava vyvážená a obsahuje všechny důležité živiny. Přesto se snažte postavit pitný režim na čisté vodě. Odpůrci čisté vody mohou vyzkoušet neslazené ovocné nebo bylinné čaje, vodu s citronem, nakrájenou okurkou nebo zázvorem.

Pokračování 4 / 6

Vyzkoušejte různé druhy sportů

Ke zdravému životnímu stylu pohyb jednoduše patří, ne každý je však příznivcem běhání nebo zvedání těžkých činek v posilovně, což potvrzuje zkušená fitness trenérka Tereza Kompánková, podle které navíc s příchodem zimy stojí ještě mnohem větší úsilí donutit se jít cvičit, zvláště pak ven. Co s tím? „Přesuňte se z venku dovnitř a místo klasické posilovny vyzkoušejte kruhový trénink, na kterém protáhnete a posílíte tělo za pouhou půlhodinku a navíc pod odborným dohledem,“ dává svůj tip Tereza Kompánková.

Pokračování 5 / 6

Jak u sportu vydržet? Zaškrtněte si dny v kalendáři

Jedna věc je začít se hýbat a druhá u vybraného sportu vydržet. Aby vás pohyb nepřestal za týden bavit, je důležité zvolit sport určený vám na míru. Nebojte se proto vyzkoušet, cokoliv vás napadne, a jakmile tomu přijdete na chuť, neponechávejte nic náhodě a stanovte si pevný režim. „Vyberte konkrétní dny s pevným časem, kdy půjdete na trénink, i kdyby byl hrozil konec světa. Myslete na to, že základem úspěchu je nejen to, aby vás sport bavil, ale také vaše vytrvalost a konzistentnost,“ říká trenérka Tereza Kompánková.

Pokračování 6 / 6

Vyhněte se zavádějícím článkům

Zajímavých a zároveň hodnotných informací můžete objevit v článcích na internetu i mimo něj obrovské množství. Stejně tak však můžete narazit na články, které jsou zavádějící, nepravdivé, či dokonce lživé. „Pokud vám někde budou tvrdit, že cvičením jednoho konkrétního cviku vám během týdne vyskáčou břišní cihličky nebo že nějakou dietou (třeba citronovou) zhubnete za tři dny do plavek, zbystřete. Nic takového nefunguje! Štíhlejší a zdravější postavu můžete získat pouze celkovou a dlouhodobou změnou životního stylu. Chce to čas, trpělivost a vytrvalost,“ říká na závěr trenérka Kompánková.

Doporučujeme

Články odjinud