Zadržování vody - častá překážka při hubnutí. Poznejte 7 potravin, které odvodňují

24. 6. 2014
Zadržování vody - častá překážka při hubnutí. Poznejte 7 potravin, které odvodňují
Pokud vás často trápí otoky a nedaří se vám zhubnout, možná zadržujete v těle vodu. Dobrou zprávou je, že existují pomocníci, kteří vás v tom nenechají.

Zadržování vody patří mezi časté překážky v hubnutí. Příčin může být hned několik – nadměrné solení, konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, ale i nedostatek draslíku v jídelníčku, protože právě ten je potřebný pro regulaci vyváženosti tekutin v organismu. Velkou chybou by bylo omezení pitného režimu a užívání diuretik (léků na odvodnění těla). Obojí totiž způsobuje dehydrataci organismu a s ním spojené zdravotní potíže.

Řešením naopak může být omezení příjmu sodíku (soli), cukru a zvýšení příjmu některých minerálů (především draslíku). Důležitý je také dostatek vápníku, protože se zjistilo, že ženy s nízkým příjmem vápníku mají častější problémy s ukládáním vody v těle.

Nezapomínejte ani na to, že ideální hospodaření s vodou v organismu zajistí hlavně správný pitný režim. Existují však i potraviny, které působí jako skvělý prostředek proti zadržování vody v těle. Vyzkoušejte je.

KOŘENOVÁ PETRŽEL

obsahuje flavonoidy, které mají močopudné účinky. Dále v ní najdeme notnou dávku vitaminu C, betakaroten, železo, mangan, draslík, fosfor, hořčík a další minerály. Je také důležitá pro naši imunitu, povzbuzuje jaterní činnost a pozitivně působí na potíže s močovými cestami. Věděli jste, že k masu by se ideálně měla jíst právě petržel? Díky svým močopudným účinkům totiž pomáhá vyloučit nadměrnou kyselinu močovou vznikající při trávení masa.

RAJČATA

nejenže jsou pro nás zdrojem antioxidantů, vlákniny, vody a dalších potřebných živin, ale dokážou pomáhat i při nadměrném zadržování vody v těle. Mají močopudný efekt a podle některých studií působí díky obsahu lykopenu blahodárně i na problémy s prostatou.

RÝŽE NATURAL

má jen částečně obroušenou slupku a neporušený klíček, a proto obsahuje velké množství živin, vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Také je skvělým zdrojem draslíku, který pomáhá tělo odvodnit. Oproti bílé rýži se vaří o něco déle a má výraznější chuť.

MELOUNY

obsahují vysoký podíl vitaminu A, vitaminy řady B, vitamin C a další minerální prvky. Jsou silně močopudné, což se využívá mimo jiné i při léčení ledvinových obtíží. Některé studie ukazují, že melouny mají blahodárný vliv také na stimulaci krevního oběhu. Obsažená vláknina působí i proti zácpě a díky vysokému obsahu vody pomáhají melouny zároveň stabilizovat poměr vody a soli v organismu, což je při nežádoucích otocích velmi žádané.

SALÁTOVÉ OKURKY

obsahují více než 95 % vody. Jsou nízkokalorické a mají významný detoxikační účinek. Podporují činnost jater, žlučníku a střev. Z minerálů je zastoupen mimo jiné i draslík a vápník. Okurka je považována za nejúčinnější přírodní diuretikum.

CHŘEST

je považován za krále zeleniny. Odvodňuje, čistí ledviny, a tím tělo zbavuje jedovatých látek. Obsahuje hodně vitaminu C a minerálních látek, vitaminy skupiny B, včetně kyseliny listové. 100 g chřestu navíc vašemu tělu dodá pouhých 20 kcal. Čerstvý je k dostání hlavně v květnu a v červnu.

RUKOLA

pokud se jedná o vitamin C a betakaroten, rukola má těchto látek mnohem víc než jiná listová zelenina. Její konzumace navíc zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá detoxikovat játra a pročišťovat krev. Kromě toho je známá i díky svým močopudným a mírně projímavým účinkům.

Článek vyšel v časopise Dieta 5/2014.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Když si vzpomenete na pondělní pracovní maraton, jdete do mdlob. V tomto období vás povinnosti nenaplňují a připadáte si jako ve škole. Neděli si užijte podle představ a vyrazte určitě do…