Zahájení jazzového festivalu v Přerově připomene básníka Josefa Kainara

24. 10. 2007
Zahájení jazzového festivalu v Přerově připomene básníka Josefa Kainara
Výročí nedožitých 90. narozenin předního českého básníka a přerovského rodáka Josefa Kainara oslaví jazzmani již dnes 24. října, v první den XXIV. ročníku Československém jazzovém festivalu.

Velebenému básníkovi i textaři řady známých písní bude patřit úvodní večer, na němž vystoupí Bohemia Big Band s Karlem Černochem a dalšími sólisty. Druhá polovina večera bude patřit "X - tetu" Víta Fialy.

Jazz bude Přerovem znít až do soboty 27. října. Publikum během festivalu potěší věhlasní a všestranní hudebníci Mark Murphy nebo Richard Bona – oba se svými kapelami. Sami pořadatelé se pak dočkají splnění dlouholetého tajného snu, když se ve velkolepém finále celé přehlídky představí skvělý big band - The Clayton - Hamilton Jazz Orchestra. Kolekci zvučných hudebních jmen letos rozšiřuje Emil Viklický, Dan Bárta anebo Robert Balzar. V hlavním dějišti festivalu – Městském domě – nebudou chybět ani oblíbené noční jam session, které obstará Štěpán Markovič & Friends. Účast na jam session potvrdil také Richard Bona.

Milovníci jazzu mohou také bez vstupného strávit příjemné večery v restauraci Pivovar, kde zahrají v rámci 1. ročníku doprovodného programu festivalu „Jazz u piva“ projekty jako Joe After Trio anebo Bluesweiser ze Slovenska. Koncerty v Městském domě začínají vždy ve 20:00. Další informace k XXIV. Československému jazzovému festivalu jsou na webových stránkách http://www.csjf.cz.

Večerní koncerty, které jsou na programu přehlídky od 24. do 27. října, lákají nejen hudební odborníky a milovníky jazzu, ale také širokou veřejnost. Hvězdy světového formátu, jež na festivalu vystoupí, se mohou chlubit svým nezaměnitelným hudebním projevem a invencí, jež mimo skvělé reference stvrzují i četné nominace na hudební ocenění Grammy.

Například The Clayton Hamilton Jazz Orchestra (vystoupí 27. 10.): jak upozorňuje dramaturg přerovské přehlídky Aleš Benda, jazzové big bandy jsou dnes na předním místě ohrožených druhů. Mezi těmito už tak dost vzácnými hudebními organismy je zvláště pozoruhodnou raritou mimořádný exemplář současné jazzové scény, jehož zodpovědnými vedoucími jsou hned tři muzikanti. Jazzoví odborníci kvitují především hráčské umění skvělého basisty Johna Claytona, který prý komponuje a aranžuje s jednou nohou v přítomnosti a druhou nakročenou do budoucnosti. Jeho hudba pláče, kvílí, žadoní, běduje, směje se, protestuje, konejší, flirtuje i drze odmlouvá.

Spolupráce tandemu Diana Krall – Clayton Hamilton Jazz Orchestra vynesla jazzové formaci ocenění amerických akademiků Grammy. Mohou se také pyšnit dvěma nominacemi na tuto cenu, a to konkrétně za album s názvem Groove Shop (Capri 1990) a za desku, na které spolupracovali opět s Dianou Krall - From This Moment On (Verve 2006).

Dokonce šest nominací na Grammy má na svém kontě Mark Murphy (pátek 26. 10.). Zpěvák si během své kariéry ve své branži vybudoval pozoruhodné renomé. Jazz pro něj není jenom uměleckou profesí, ale životní filozofií. Vyhovuje mu svobodomyslností i tím, že jazz na nejvyšší příčky žebříčků svých hodnot většinou neklade banality. Baví ho také neustálý pohyb, který v této hudbě probíhá, statické věci ho totiž nezajímají.

Konečně třetí zahraniční hvězdou je Richard Bona se svou kapelou, jenž zdvihne publikum ze sedadel v přerovském Městském domě ve čtvrtek 25. října. Tento zpěvák a všestranný instrumentalista vyrostl v domě plném hudby, hudba je jeho láskou od dětství. Důležitým aspektem v tvorbě Richarda Bony je vyprávění příběhů. Některé z nich sahají svými kořeny až do rodného Kamerunu, ale většina z nich se rodí v jeho nitru.

„U nás si pořád vyprávíme historky, na to máme lidové básníky nebo potulné muzikanty a zpěváky. Příběhy se vyprávějí s hudbou. Nikdy nehrajeme muziku bez příběhu. Pokud se vydáte touto cestou, nemůžete se od svých kořenů odtrhnout. Proto se to snažím zachovávat i v mé hudbě a v písničkách, které píšu,“ říká Richard Bona. Poslední gramofonový opus Richarda Bony se jmenuje Tiki a autora všech písniček na něm doprovázejí jazzmeni a smyčcový orchestr. „Nahrávce se dostalo vřelého přijetí i mezi tuzemskými posluchači, za jejichž miláčka můžeme Bonu směle označit,“ konstatuje Aleš Benda.

Oficiální stránky festivalu: www.csjf.cz Předprodej vstupenek: Městský dům, Kratochvílova 1 Přerov, tel.: 581 217 596, e-mail: predprodej@mdpr.cz Cena vstupného: 24.10. - jednotné 100,- Kč, 25. + 26.10. - stání 120,- Kč, sedadlo 160,- Kč, 27.10. - stání 150,- Kč, sedadlo 200,- Kč

Záštitu nad akcí převzal prezident České republiky Václav Klaus. Za podpory: Statutární město Přerov, Olomoucký kraj, Kooperativa – pojišťovna, Precheza a.s., Renomia, a.s. a Ministerstvo kultury ČR Mediální partner: Český rozhlas

Další informace: SMART Communication s.r.o. - marketing, media & promotion Anna Stará, M: +420 739 300 889, E: stara@s-m-art.com Silvie Marková, M: + 420 604 748 699, E: markova@s-m-art.com T/F: +420 272 657 121 W: www.s-m-art.com

PROGRAM HLAVNÍ ČÁSTI FESTIVALU:

středa 24.10. - 20:00 hod. Pocta Josefu Kainarovi

 1. Bohemia Big Band se sólisty:

Karel Černoch, Josef "Bažík" Pavelka, Petr Hanzlík

 1. "X - tet" Víta Fialy

čtvrtek 25.10. - 20:00 hod.

 1. Emil Viklický Trio feat. M. Suchomel + L. Tamaškovič – Tenorsax Battle
 2. Richard Bona Group

pátek 26.10. - 20:00 hod.

 1. Československý houslový summit
 2. Mark Murphy & Quartet

sobota 27.10. - 20:00 hod.

 1. Robert Balzar Trio feat. Dan Bárta
 2. The Clayton – Hamilton Jazz Orchestra

Jam session

 1. Štěpán Markovič & Friends

PROGRAM „Jazz u piva“ (restaurace Pivovar v Přerově, Komenského 35, rezervace na tel. 581 210 487):

čtvrtek 25.10. - 18:00 - 20:00 hod.

 1. Let's Do It Tonight (www.letsdoittonight.com)
 2. Rajnošek B.and

pátek 26.10. - 18:00 - 20:00 hod.

 1. Joe After Trio + Lazaro Cruz (www.joeaftertrio.com)
 2. Blues Power

sobota 27.10. - 18:00 - 20:00 hod.

 1. Mothers Follow Chairs (www.mothersfollowchairs.com)
 2. J. Turtev, Bluesweiser (www.bluesweiser.sk)
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Prožili jste jeden z nejkrásnějších, nejpohodovějších a nejúspěšnějších týdnů, a tak vás odměna v podobě peněz nemine. Můžete být na sebe pyšní, protože jste vykonali kus práce. Nemusíte…

Nejčtenější články

Doporučujeme