Zahrada na balkoně

18. 2. 2010
Zahrada na balkoně
Nemáte dům a k němu rozlehlé polnosti? Nezoufejte si a spolu s naším manuálem si založte alespoň minizahrádku.

Květiny na balkoně navíc neslouží jen k dekoraci, ale také částečně zachycují prach a snižují hladinu hluku z ulice. Rostliny určené pro balkonové truhlíky a květináče jsou dnes běžně k dostání. Kromě okrasných květin si ale můžeme vypěstovat i něco na zub. Bylinky a zelenina se hodí v každé domácnosti.

Zahrádka na okenním parapetu

Březen a duben je ideální čas pro výsev bylinek. Na překážku není ani absence vlastní zahrádky. Bylinky jsou nenáročné a bude se jim dařit i v truhlíku na okně nebo na slunném místě v bytě. Bazalka, oregano, pažitka či petržel je tak stále po ruce.

BB čili balkonové bylinky

Potřebují denně minimálně 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu a můžeme je tudíž pěstovat celé léto, ovšem na balkonech otočených k jihu. Snesou i letní žár, na kterém se jiným letničkám nedaří. Nedají se ale bohužel dobře pěstovat na balkonech severních, kam sluníčko v průběhu dne nezasvítí.

Zalévání je věda

Dostatečné zásobování vodou patří k základním požadavkům rostliny. Tudíž nejpozději ve chvíli, kdy už listy zvadle visí, musíte sáhnout po kropicí konvičce. Zalévejte pouze ráno a večer, nikdy ne v plném slunci, jelikož kapky vody na listech působí jako optické čočky. Zkuste zlehka odhrnout rostlinky a kropit vodou přímo půdu, aby se pěkně nasytila. Obzvláště vhodná je k zalévání dešťová voda, poněvadž je měkká a není vápenitá.

Výběr druhů určí slunce

Dříve, než začnete s osazováním, je třeba si rozmyslet, na jaké místo chcete květiny umístit. Uvědomte si, zda se jedná o balkon, kam slunce pálí celý den, nebo spíše o takový, který je po většinu dne ve stínu.

Podle toho pak vybírejte vhodné druhy květin. Jsou v podstatě jako lidé - některé slunce milují, jiné upřednostňují stín.

Pro slunná místa (balkony otočené na východ nebo jih) - pelargonie, muškáty, petúnie, surfinie, gazánie, sporýš.

Pro stinná místa (balkony otočené na sever nebo západ) - hlíznaté begonie, fuchsie, balzamína.

Sázíme květiny

Jak na věc

1. Připravíme si nádobu s otvory ve dně, které slouží k odtékání přebytečné vody. Pokud by v nádobě tyto otvory nebyly, voda by se hromadila uvnitř. Otvory přikryjte hliněnými střepy nebo oblázky.

2. Zahradnickou zeminu (nejlépe substrát vhodný pro daný druh) nebo kompost smíchaný s trochou písku naplňte zatím do nádoby tak vysoko, aby kořenový bal nejvyšší rostliny, postavíme-li ji na zeminu, dosahoval asi 3 cm pod okraj nádoby. Lehce zeminu přitiskněte.

3. Začněte s vysazováním největších a nejvyšších rostlin uprostřed nádoby. Přidejte trochu zahradnické zeminy, aby rostlina pevně stála. Doplňte tolik zeminy, aby se povrchy kořenových balů ostatních rostlin nacházely rovněž asi 3 cm pod okrajem nádoby.

4. Rozmístěte teď zbylé rostliny v nádobě. V době květu by měly být všechny květy dobře vidět, aniž by však nádoba vypadala příliš symetricky.

5. Doplňte zbývající zeminu mezi rostliny. Pevně ji stiskněte prsty. Mezi povrchem země a vrchním okrajem nádoby by měl zůstat asi 3 cm vysoký okraj pro zalévání, který vždy naplňte vodou. Voda se vsákne do půdy, přebytečná odteče spodem. Při velmi horkých dnech přezkoušejte zeminu prstem a zalijte květiny v nádobě eventuálně i několikrát za den.

Více se dozvíte zítra 19.2.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Od rána jste jako rybičky, čímž tak trochu rušíte jiné členy rodiny, kteří si chtějí přispat. Raději se běžte věnovat činnosti někam ven, tam vás nikdo neuslyší. Potíže s rodiči…

Nejčtenější články

Doporučujeme