Zahradní nábytek teď voní exotikou

23. 6. 2008
Zahradní nábytek teď voní exotikou
Teplé sluneční paprsky stále více lákají majitele domů, chat a chalup, aby svůj čas trávili venku. K tomu je ovšem potřeba mít pěkný odpočinkový kout vybavený zahradním nábytkem.

Ale jaký je ten pravý? Ty tam jsou doby, kdy české zahrady opanovaly levné a nebezpečně vratké plastové stoly a židle. Jsme stále náročnější a naše požadavky na pohodlí se oproti letům minulým podstatně zvýšily. Podle zahradních architektů se na čelní pozici pomyslné hitparády opět dostává léty a povětrnostními vlivy prověřený přírodní materiál, tedy dřevo.
Jak by také ne, když dřevěný nábytek je příjemný na posezení a zároveň působí velmi přirozeně a esteticky doplní každou zahradu. Pořídit si můžete křesla pevná i polohovací, rozkládací i pevné stoly obdélníkového nebo oválného tvaru, lavice, servírovací stolky, lehátka, houpačky i slunečníky v různých stylech a provedeních.
Ale i při výrobě dřevěného nábytku se módní trendy mění. Zatímco donedávna byla využívána především borovice, jsou teď stále žádanější exotické dřeviny.
Borovice
Nejrozšířenějším a cenově nejdostupnějším materiálem pro výrobu nábytku je borovice. Ovšem mnohem vhodnější než evropská je borovice severská. Těží se v oblasti polárního kruhu, kde v drsných podmínkách roste velmi pomalu a její dřevo je pak výjimečně kvalitní, tvrdší, pevnější a odolnější.
Odolný teak
O nábytku vyráběném z teaku se vždy mluví a píše v superlativech. Patří k nejodolnějším, ale také nejdražším, proto je považován za volbu pro náročné. Díky vysokému obsahu kaučuku a teakového oleje je extrémně odolný proti vlhkosti a povětrnostním vlivům, střídání teplot i škůdcům. Jeho velkou výhodou je, že se díky svým vlastnostem nemusí ani v zimních měsících pracně skladovat, ale můžete ho nechat na zahradě či terase.
Tropické meranti
Nejžádanějším z tropických materiálů na výrobu zahradního nábytku je podle posledních průzkumů na našem trhu dřevo meranti. Oblíbené je především pro svůj atraktivní vzhled. Má unikátní červenohnědou barvu, díky které na každém kusu nábytku dokonale vynikne kresba dřeva. Meranti je nejen pěkné, ale především i velmi odolné. Těží se převážně v Malajsii a má podobné vlastnosti, kterými vyniká teakové dřevo. Je to především vysoká tvrdost a nebývale dlouhá životnost. Pro toho, kdo si chce pořídit jen menší sezení například na balkón nebo terasu, je ideální volbou nábytek z eukalyptu.
Pozor na kvalitu
Stejně jako u jiných výrobků, i při výběru zahradního nábytku tady velmi záleží na tom, jak a z čeho byl skutečně vyroben. Lehce se může stát, že na výrobu některého nábytku může být použito nekvalitní a nevhodné dřevo z nešlechtěných stromů nebo dokonce z prořezů. Něco takového laik samozřejmě na první pohled neodhalí. Každý by si proto měl dobře rozvážit, kam půjde nakupovat. Čím se tedy máme při výběru zahradního posezení řídit? Rozhodně platí, že nábytek je dobré nakupovat pouze u renomovaných výrobců s dlouholetou tradicí. Dobrým vodítkem je i délka záruční lhůty. A platí čím delší, tím lepší. Svědčí o tom, že prodejce svému zboží věří. Kromě zákonem stanovených dvou let se tak objevují i záruky tříleté, pětileté nebo dokonce i sedmileté.
Vyberte si podle svého
Řada prodejců ještě nepochopila , že přání a potřeby každého z nás jsou rozdílné a snaží se nám diktovat, co si máme koupit. Nábytek nabízejí v typizovaných sadách o jednom stole a čtyřech židlích nebo křeslech a dokoupit například dvě další je neřešitelný problém. Rozvažte si tedy, co skutečně budete potřebovat a vydejte se tam, kde si ze široké škály jednotlivých kusů vytvoříte sestavu přesně na míru. Tam, kde se dají další kusy dokupovat postupně. A kdo chce mít posezení opravdu pohodlné, může si vybranou sestavu doplnit i o polstrované potahy, které jsou v celé škále designů.
Montáž a běžná údržba
Stejně jako ostatní větší zboží je i zahradní nábytek prodáván rozložený. Ne každý si ovšem s organizací přepravy a následnou montáží ví rady. Proto je dobré nakupovat tam, kde vám takové starosti nehrozí. Už i u nás totiž řada prodejců zakoupenou sadu nábytku zdarma doveze až na zahradu a tam ji sestaví. Nový majitel je pak podle typu vybraného nábytku podrobně poučen o jeho údržbě. I když je velmi jednoduchá a zabere doslova jen pár minut, v žádném případě se nesmí zanedbat. Protože dřevo si trochu péče zaslouží a odmění se vám dlouhotrvajícím reprezentativním vzhledem.Klepněte pro větší obrázek

Kvalitní zahradní nábytek je prakticky pro každého. Například sadu ze severské borovice je teď možné koupit již za 12 000 korun.

Klepněte pro větší obrázek
Exotické meranti má atraktivní červenohnědou barvu, díky které na každém kusu nábytku dokonale vynikne kresba dřeva. Má vlastnosti podobné odolnému teaku, ale lze ho pořídit za příznivější cenu.


Klepněte pro větší obrázek
Nábytek vyráběný z teaku je extrémně odolný proti vlhkosti a povětrnostním vlivům, střídání teplot i škůdcům, proto ho ani v zimních měsících nemusíte pracně skladovat, ale může zůstat na zahradě či terase.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj a foto: Mountfield

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je pravda, že nový pracovní týden bude dost náročný, protože už nejste tak bystří a odpočatí jako na začátku září. Nebojte se toho a nepřetěžujte se složitými úkoly. Pokud si udržíte své…

Nejčtenější články

Doporučujeme