Zahřejte se v sauně

13. 1. 2013
Zahřejte se v sauně
Výborná prevence před nachlazením a dalšími nemocemi, posilovač imunity a fyzické kondice, detox organismu, to všechno je sauna.

Samozřejmě pokud jste zdraví a dodržujete jisté postupy a podmínky. U lidí, kteří mají problémy s krevním tlakem a jiná chronická onemocnění, musí rozhodnout lékař. Před samotným vstupem do sauny bychom neměli být přejedení ani hladoví, nepít alkoholické nápoje a být celkově „v pohodě“.

Celé tělo je nutné osprchovat a osušit, aby se v sauně nezvyšovala vlhkost vzduchu. Nejlepší poloha při saunování je vleže nebo vsedě, ovšem s nohama ve stejné výšce jako tělo. Když se posadíte jako na židli, dochází k velkým rozdílům v teplotě jednotlivých částí těla, což organismus a jeho termoregulační systém výrazně zatěžuje.

Délka pobytu uvnitř sauny je individuální, ale obvykle se doporučuje kolem deseti minut. Signálem, že se tělo čistí a je čas odejít, je silné pocení. V sauně by se měla pohybovat teplota maximálně do 110 stupňů Celsia (účinná je asi od 40 stupňů).

1. fáze: zahřívání. Co se děje v těle?

 • spolu s potem se vylučují nečistoty z pokožky
 • zvýší se látková výměna v kůži
 • normalizuje se krevní tlak
 • zvýší se tělesná teplota pokožky asi o 10 stupňů a vnitřku organismu přibližně o jeden stupeň
 • zlepší se prokrvení pokožky
 • uvolňují se svaly
 • odchází psychické napětí

2. fáze: ochlazování

Nastupuje poté, co opustíme vyhřátou místnost. Nejprve je nutné se důkladně osprchovat a omýt, na kůži zůstávají zplodiny, které organismus pocením vyloučil. Poté následuje ledová sprcha nebo koupel v bazénku s ledovou vodou. Tam zůstaňte tak dlouho, dokud nepocítíte chlad až mrazení po celém těle. Starší osoby (nebo ty se zdravotními omezeními) by neměly skákat do bazénu okamžitě. Dochází totiž k rychlému zvýšení krevního tlaku, což může způsobit zdravotní komplikace. Ve vodě se nepohybujte, ohřáli byste si vodu v bezprostřední blízkosti těla. Chce to náhlé a okamžité zchlazení.

Jaké jsou účinky této fáze?

 • tělesná teplota se vrací k normálu
 • okysličuje se krev
 • povzbudí se funkce ledvin
 • zklidní srdeční tep
 • posilují se okrajové krevní cévy
 • budete se cítit psychicky v pohodě
 • pocítíte osvěžení

3. fáze: odpočinek

Po osušení přejděte do odpočívárny, zabalte se do osušky či prostěradla a relaxujte alespoň 15 minut, ale lépe alespoň půl hodiny. Tělo se potřebuje vrátit do původní rovnováhy, doplňujte zároveň tekutiny, nejlépe minerálkami, abyste tělu dodali prvky, které jste vyloučili při pocení, ředěnými ovocnými šťávami, vodou. Rozhodně nepijte alkohol.

Odkdy?

Saunování lze provozovat od dětského věku, ale délka pobytu se musí přizpůsobit. Počet opakování? Nejlépe tři vstupy do sauny jsou optimální. Je pravdou, že sauna přispívá k řešení problémů s častou nemocností, a když si rodina tuto aktivitu zařadí do pravidelného režimu, organismus si na ni zvykne a přijme ji za svou.

Komplexní účinky

 • saunování vyčistí pokožku a povzbuzuje tvorbu nových buněk
 • posílí ochranu proti infekcím
 • posiluje činnost srdce a upravuje krevní tlak k normálu
 • povzbuzuje ledviny a hypofýzu
 • odstraňuje infekce dýchacích cest
 • je prevencí pro úpravu krevního tlaku
 • zlepšuje prokrvení kůže, sliznic, dýchacích cest a krevního oběhu

Vše platí i pro děti, budou méně nemocné, když začnete už u předškoláků.

Historie saunování

V povědomí je zafixováno, že vynálezcem sauny jsou severské státy, konkrétně Finsko. Rozvoj sauny je spojen s objevem ohně a jeho využíváním. Staří Mayové (300 let př. n. l.) znali blahodárný účinek horkého vzduchu na organismus.

Nejstarší objevená potírna je datována 900 let před Kristem a byla koncipována přibližně pro deset lidí. Severoameričtí indiáni si stavěli chýše na pocení z dřevěné kostry potažené kůží s ohništěm uprostřed. Kalifornští indiáni měli potírny zapuštěné do země a vstupovali do nich střešním otvorem. Eskymáci pocení končili v termálních pramenech. Evropané byli vždy velkými milovníky lázeňství. Za největší průkopníky jsou považováni Rusové a Finové. První písemná zmínka o ruských parních zemljankách pochází z roku 922 po Kristu.

Postupně se proměňovaly na dřevěné stavby z modřínu s okny a dveřmi. Finům se nedá upřít název. Sauna znamená ve finštině dům s lázní. Tradice saunování je tam stará víc než 1300 let. Každý dům měl saunu z otesaných klád. Zpočátku neměla okna ani komín. Návštěvníci si vybírali pozici na lavicích nad sebou podle potřeby teploty. Místa u stropu dosahovala až 140 stupňů.

Občas na rozžhavené kameny nalili vodu, aby se vytvořila v prostoru pára. Pro zvýšení prokrvení kůže se lidé šlehali březovými metličkami. Finové dávají přednost sauně o vyšší teplotě a nižší vlhkosti (u nás běžně kolem 5 %) než my. Před 300 lety v Evropě církev likvidovala sauny pro uvolněné mravy a nemoci. Finsko vynechala.

Víte, že…

…archeologické nálezy potvrzují, že sauny byly známé a používané už v mladší době kamenné?

…masové šíření finské sauny do dalších zemí Evropy a světa začalo v 60. letech 20. století?

…materiálem na stavbu sauny je skandinávský smrk, kanadská borovice, africká vrba?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Svou pozornost nyní vkládáte do vlastních obchodů. Po finanční stránce jste na tom dobře, a navíc k vám přijde na konci týdne unikátní šance. K penězům snadno přijdete, anebo si je lehce…

Nejčtenější články

Doporučujeme