Zajímavosti z TV historie

26. 8. 2012
Zajímavosti z TV historie
Je s námi už více než sto let. Někdy na ni nadáváme, i když samotné zařízení vůbec za nic nemůže. A počet programů, na kterých nic nedávají, roste přímo úměrně k počtu stanic, které si můžeme naladit celkem. Ano, bude řeč o televizi!

Myšlenka přenosu obrazu na větší vzdálenost fascinovala vynálezce již v devatenáctém století, ale tehdy naráželi na neexistující vybavení. První teoretický popis takového zařízení definoval v roce 1843 skotský hodinář Alexander Bain – už tehdy tvrdil, že přenos je možný, pokud se obraz podaří rozložit na řádky a body, které se převedou na elektrické impulzy. K tomu ještě dodával, že proces rozkladu a skládání musí probíhat synchronizovaně. Bain se televize bohužel nedožil, protože až o čtyřicet let později dokázal německý vědec Nipkow rozložit obraz pomocí děrovaného rotujícího kotouče, který si také nechal patentovat. Další krok na cestě k blikající obrazovce pak udělal Karl Ferdinand Braun se svým vynálezem katodové trubice v roce 1890, a pak už zbýval ke skutečné televizi jen pomyslný krůček!

První nejistá vysílání

Je paradoxní, že dříve než vůbec nějaký televizní přijímač existoval, byly ustanoveny normy, jaký má být poměr stran té kouzelné „krabičky“ a podobně. Na druhou stranu je to vlastně docela pochopitelné. Sice tu byl solidní základ pro výrobu televizních přijímačů, jenže v prvopočátcích nebylo co vysílat... Tedy film už pochopitelně existoval, ale bylo ho tak akorát do kin, nikoli na obrazovku. Až v roce 1923 vynalezl Kosma Zworykin snímací elektronku a televizní vysílání mohlo úspěšně začít. Vůbec první televizní přenos se uskutečnil o čtyři roky později mezi Londýnem a Glasgowem prostřednictvím telefonní linky. Pravidelné televizní vysílání zahájila slavná BBC až v roce 1932 a diváci si díky tomu mohli vychutnat například olympijské hry v Berlíně.

Válečné zákazy

Pak přišla druhá světová válka a zastavila televizní vysílání po celém světě. Přesto ale nemohla narušit překotný vývoj, který se v tomto oboru odehrával. V roce 1941 tak byla přijata norma NSTC pro černobílou televizi a o dva roky později spatřila světlo světa dokonalejší snímací elektronka Orticon. Po skončení války bylo vysílání obnoveno nejprve ve Francii, pak v tehdejším SSSR a Velké Británii. Největší zájem byl nicméně v USA, kde narostl počet televizorů v domácnostech o milion kusů za jediný rok.

Česká televizní scéna

Nás může těšit, že Československo mělo pravidelné televizní vysílání jako jedna z prvních zemí na světě a už v květnu 1953 si lidé v Praze a okolí mohli po příchodu z práce zapnout „bednu“ a relaxovat během zkušebního provozu pražského studia. I když... taková idylka to tehdy nebyla. Televizní obrazovky byly v porovnání s dnešními miniaturní a před přijímači byla umístěna silná lupa tak, aby se obraz alespoň trochu zvětšil. Také poměrně vysoká cena a nedostatek televizorů způsobovaly, že se hlavně během sportovních přenosů tísnily před obrazovkami celé rodiny či ulice.

Novodobá historie

Kouzlo pohyblivých obrázků se ale i přes počáteční komplikace šířilo dál a jejich vývoj se ve světě ani u nás nedal ničím zastavit. Hranice jednoho milionu československých diváků padla už v roce 1962 a v roce 1969 měly přihlášenou televizi tři miliony Čechoslováků. Ti se tak mohli těšit i na druhý program ČST, který byl spuštěn o rok později. Na něm bylo také zahájeno pravidelné barevné vysílání, a to v roce 1973. A jak to bylo dál, to už každý asi ví. Při pohledu do lehce dinosauří televizní historie se nakonec zdá skoro až neuvěřitelné, že dnes máme obrazovky „přes půl pokoje“ a na místo masivních bedýnek se díváme na ultratenké LCD televizory, které si, když se nám zamane, můžeme pověsit klidně i nad postel nebo přišroubovat v koupelně. Také počet programů je dnes takřka nekonečný. Ačkoli – jak už jsme konstatovali na začátku – ani stovky programových možností vám nezaručí, že se budete mít na co dívat. Nebo je to právě dneska jinak? Schválně, zkuste si tu svou kouzelnou „bedýnku“ zase jednou zapnout, a uvidíte!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Už zítra je Světový den cyklistiky, proto byste měli pomýšlet na víkend strávený ve sportovním duchu. Ruku na srdce, poslední dobou nemáte čas na aktivity, které jsou spojeny s hodnotným…