Zákeřná rakovina slinivky: Swayze,Jobs, Pavarotti, Hes. Lze vyhrát?

13. 3. 2016
Zákeřná rakovina slinivky: Swayze,Jobs, Pavarotti, Hes. Lze vyhrát?
Je velmi rychlá, zákeřná, značně bolestivá a boj s ní bývá obvykle marný. Navíc se z mnoha důvodů obtížně diagnostikuje a její výskyt je bohužel v posledních letech na vzestupu.

Steve Jobs, Patrick Swayze, Luciano Pavarotti, Richard Hes, Pavel Dostál – avšak podobnou bolest a beznaděj přinesla i tisícům méně slavných pacientů. Rakovina slinivky břišní (pankreatu), nemoc, se kterou se Steave Jobs, jeho rodina a tým jeho lékařů dokázali prát naprosto unikátních 8 let, zatím bohužel nemá rovnocenného protivníka a velké procento pacientů umírá do 1 roka po určení diagnózy. Pouhá 4 % pacientů žijí od určení diagnózy ještě 4 – 5 let. Nad rakovinou slinivky (existuje samozřejmě více modifikací tohoto onemocnění) lze, avšak spíše teoreticky, zvítězit pouze v případě, že se ji podaří zachytit v naprosto počáteční fázi a zcela odoperovat.

Pro úplnost bychom měli ještě zmínit, že na začátku tohoto roku proběhla tiskem zpráva, že jistý lék (Abraxane), který se užívá při léčbě rakoviny prsu, může pacientům v počátečních fázích onemocnění krátkodobě pomoci.

Příběh paní Zuzany (55 let)

Paní Zuzana nebyla nikdy nijak závažněji nemocná, po dětech jí zůstala lehká nadváha, kouřila jen výjimečně (1 cigareta za týden), alkohol pila málo, stravovací návyky měla přijatelné. Přesto v 54 letech onemocněla rakovinou slinivky a v 55 letech zemřela. Paní Zuzana neměla zpočátku žádné příznaky nemoci. Mezi první symptomy, které naznačovaly, že se v jejím těle něco negativního děje, patřila nevysvětlitelná únava, nevolnosti a zvracení bez zjevné příčiny, následně se začal objevovat tlak v podžebří a zvláštní tupá bolest v zádech. Paní Zuzana měla bohužel smůlu na lékaře. Po vyšetření žaludku byla léčena antibiotiky kvůli tzv. helikobakteru a po léčbě byla prohlášena za zdravou.

Problémy však přetrvávaly, byla tedy odeslána na další sonografické vyšetření a také na rentgen páteře. Později absolvovala několik krevních rozborů a vyšetření srdce. Vyšetření nic neodhalila, paní Zuzaně však bylo hůře, dokonce nepatrně zhubla, a tak byla obvodním lékařem odeslána na psychiatrii! Nicméně zatímco obvodní lékař mával doporučením na psychiatrii, příbuzní paní Zuzany, kteří již měli pádné podezření na daný typ onemocnění, rozhodili sítě a zajistili doporučení na CT.

Pak šlo již vše ráz na ráz. Výsledky CT byly „podezřelé“, avšak ne jednoznačné, a paní Zuzana byla okamžitě odeslána na chirurgii, kde nahlédnutí do dutiny břišní potvrdilo nejhorší možnou diagnózu. Paní Zuzana měla velký neoperovatelný nádor na slinivce a chirurg jí dal několik měsíců života. Se svými blízkými nakonec strávila ještě celý rok; byla na svatbě dceři, na dovolené se sestrou a poslední týdny života strávila (jak si přála) doma, zvládání bolestivých stavů však nebylo jednoduché. V nemocnici byla jen dvakrát na malých operačních zákrocích, které jí usnadnily trávení, a přechodně zbavily žloutenky.

Může za špatnou prognózu pozdní diagnostika?

Uložení pankreatu v dutině břišní (za žaludkem a pobřišnicí) velmi komplikuje její vyšetření a běžné zobrazovací metody a ve většině případů tedy i časné stanovení diagnózy. Vzhledem k tomu, že příznaky jsou v počátečních stádiích nenápadné a navíc značně nespecifické, nebo je dokonce tato doba naprosto bezpříznaková, velmi často stává, že jde pacient k lékaři až v pokročilém stádiu nemoci. Bohužel stále není výjimkou, že je diagnóza určena chybně, nebo jsou problémy pacienta bagatelizovány. V některých případech se diagnóza definitivně potvrdí dokonce až po nahlédnutí do dutiny břišní.

Nejčastější příznaky

Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost a zvracení bez zjevné příčiny, bolesti břicha a zad, trávící obtíže, nechutenství, úbytek hmotnosti, později i žloutenka (nádor utlačuje žlučovod a brání odtoku žluči) a hromadění tekutiny v dutině břišní.

Jaké jsou rizikové faktory?

Naprosto jednoznačné příčiny pankreatu jsou stále tak trochu obestřeny tajemstvím, nicméně nezanedbatelnou roli hraje nadměrná konzumace alkoholu, kouření, obezita a s ní spojené špatné stravovací návyky. Riziko stoupá samozřejmě u osob s dědičnou zátěží, dále u diabetiků a pacientů s chronickým zánětem pankreatu. Z pohledu alternativní medicíny prý stojí v pozadí této záludné nemoci askeze – dlouhodobé odepírání všeho „sladkého“ co život nabízí, jakýsi zvláštní druh agrese namířený vůči sobě samému.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S dětmi jste každou volnou chvíli a nebojíte se je inspirovat. Ve výběru zábavy i kamarádů jim dáváte volnou ruku, ale po očku na ně dohlížíte. Vyjděte si s nimi do lesa či k řece, ale…